Spis treści:
- Niedrożność nosa u dziecka i jej przyczyny
- Zatkany nos bez kataru u dzieci – objawy
- Zatkany nos bez kataru u dziecka – jak sobie z tym radzić?
Niedrożność nosa u dziecka i jej przyczyny
Zatkany nos u dziecka najczęściej jest objawem infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Towarzyszą mu zwykle objawy ogólne, takie jak gorączka, osłabienie, ból gardła, kaszel, nadmierna wydzielina z nosa, ból głowy oraz upośledzenie węchu i słuchu.
W niektórych przypadkach, również w przebiegu infekcji, na skutek znacznego obrzęku błony śluzowej nosa i kumulacji wydzieliny w przewodach nosowych oraz zatokach, dzieci mogą odczuwać zatkany nos bez obecności kataru. Przy infekcjach objawy zazwyczaj ustępują po 2–3 tygodniach, po zastosowaniu leczenia objawowego.
Jeśli zatkany nos bez kataru utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy, jest to sygnał, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Taka konsultacja pozwoli na pogłębienie diagnostyki i ustalenie przyczyny tego zjawiska.
Do najczęstszych przyczyn długotrwałego zatkania nosa zaliczamy:
- Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok: występuje, gdy co najmniej dwa z objawów (niedrożność nosa, obecność wydzieliny w nosie, charakterystyczne uczucie rozpierania twarzy, zaburzenia lub utrata węchu) utrzymują się przez ponad 12 tygodni.
- Polipy nosa: są to miękkie, niebolesne uwypuklenia błony śluzowej, będące objawem przewlekłego stanu zapalnego nosa i zatok przynosowych. Najczęściej lokalizują się w miejscach uchodzenia zatok przynosowych do jamy nosa. Polipy najczęściej występują u młodych dorosłych i mogą powodować różnorodne objawy, takie jak uczucie zatkania nosa, nawracające infekcje czy chrapanie w nocy.
- Alergiczny nieżyt nosa: objawia się zatkaniem nosa, świądem, zaczerwienieniem, kichaniem, wodnistym wyciekiem z nosa, a także łzawieniem oczu po kontakcie z alergenem. Objawy zazwyczaj mają charakter sezonowy. Do najczęstszych alergenów wywołujących te objawy należą pyłki traw, chwastów, drzew, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt.
- Przerost migdałka gardłowego: głównie występuje u dzieci w wieku przedszkolnym. Objawia się upośledzeniem drożności nosa, wyciekiem wydzieliny, zaburzeniami wymowy (tzw. nosowanie zamknięte), oddychaniem przez usta, zespołem zaburzeń oddychania w czasie snu, upośledzeniem węchu, wadami zgryzu oraz nawracającymi zapaleniami ucha środkowego. W większości przypadków konieczne jest operacyjne usunięcie migdałka.
- Obecność ciała obcego: to szczególnie istotny problem u dzieci, które poznając świat, wkładają różne przedmioty do nosa, ucha lub dróg oddechowych. Na oddziałach laryngologii dziecięcej obecność ciał obcych w nosie, takich jak drobne klocki czy zabawki, jest codziennością. Często początkowo może to pozostać niezauważone przez rodziców.
- Wrodzone lub nabyte anatomiczne wady nosa: mogą obejmować skrzywienie przegrody nosowej, zwężenie nozdrzy tylnych, wady twarzoczaszki, rozszczep wargi i podniebienia.
- Pourazowe uszkodzenia nosa: przykładem jest krwiak przegrody nosa, który może prowadzić do poważniejszych powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony.
Zatkany nos bez kataru u dzieci – objawy
Niedrożność nosa jest częstą dolegliwością u najmłodszych, która często znacząco obniża jakość ich życia, a w niektórych przypadkach może nawet stanowić jego zagrożenie. Dlatego istotna jest czujność rodziców, aby jak najszybciej zauważyć pierwsze symptomy tego problemu.
U dzieci z zatkanym nosem prawidłowe oddychanie przez nos jest niemożliwe. O ile starsze dzieci potrafią zrekompensować to oddychaniem przez usta, u niemowląt i noworodków może to stanowić poważny problem, ponieważ nie mają one jeszcze w pełni wykształconych odpowiednich odruchów.
Niedrożność nosa u najmłodszych często prowadzi do trudności z karmieniem, braku przyrostu masy ciała, występowania sapki, aktywacji dodatkowych mechanizmów oddechowych (np. zaciągania międzyżebrzy, poruszania skrzydełkami nosa), a w skrajnych przypadkach nawet do zasinienia skóry czy zatrzymania oddechu.
W nocy starsze dzieci często pochrapują, ich oddech staje się płytki lub występują krótkotrwałe bezdechy, co prowadzi do częstych wybudzeń. Z powodu nieefektywnego snu w ciągu dnia są one ospałe, mają trudności z jedzeniem i koncentracją, niechętnie bawią się z rówieśnikami, a ich ogólna jakość życia i zadowolenie znacznie się obniżają.