Spis treści
Czym jest naczyniak?
Naczyniak jest zmianą wytwórczą o charakterze nowotworowym, dotyczącym głównie skóry i tkanki podskórnej, ale może także pojawiać się w narządach wewnętrznych, np. naczyniak w mózgu czy na wątrobie. Jest to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości rozrostowych u człowieka pochodzenia naczyniowego, obecna często już od urodzenia lub w niedługim okresie po porodzie. Jej wielkość i kształt mają tendencję do zmiany w ciągu życia. W zależności od miejsca występowania oraz swojej struktury anatomicznej wyróżnia się wiele rodzajów tego typu wykwitów, które charakteryzują się różnym przebiegiem, wyglądem i zespołem objawów. Naczyniak u dziecka może występować pojedynczo lub w skupiskach i mieć charakter łagodny, lub złośliwy. Niezłośliwy naczyniak u noworodka nie zagraża bezpieczeństwu dla zdrowia. Zwykle jest defektem kosmetycznym, który może zniknąć samoistnie lub z pomocą innych metod. Niektóre jednak odmiany naczyniaków mogą stanowić powód do niepokoju, zwłaszcza te o przebiegu złośliwym. Guzy nowotworowe tego typu zlokalizowane w narządach wewnętrznych, np. naczyniak żylny czy naczyniak w kręgosłupie, zwykle niekorzystnie wpływają na pracę narządu i z czasem obserwuje się upośledzenie wydolności danego narządu i nieprzyjemne objawy z nim związane.
Sprawdź ofertę: Kosmetyki na skórę naczynkową
Rodzaje naczyniaków krwionośnych
Ze względu na charakter, wśród naczyniaków wyróżnia się nowotwory rozrostowe niezłośliwe i złośliwe. Naczyniaki łagodne rosną zwykle stopniowo, naciekając okoliczne tkanki i nie powodując ich destrukcji. Mogą stanowić wadę wrodzoną narządów zarówno powierzchniowych, jak i wewnętrznych, np. skóry, błon śluzowych, wątroby i mózgu oraz opon mózgowych. Naczyniak krwionośny tego typu stanowi gęstą sieć prostych naczyń włośniczkowych, wyściełanych warstwą śródbłonka. Wiele z nich przebiega bezobjawowo, a rozpoznawane są przypadkowo, podczas badań obrazowych przeprowadzanych w celu diagnozy innego schorzenia. Wśród guzów naczyniakowych łagodnych znajduje się m.in.:
-
naczyniak groniasty, tzw. naczyniak kręgosłupa (zbudowany ze splotów tętniczo-żylnych),
-
naczyniakomięsak (lokalizujący się w obszarze przegubów, stworzony z drobnych naczyń otoczonych mięśniami gładkimi),
-
kłębczak, czyli naczyniak twarzy, uszu i okolic paznokci (unerwiony i wrażliwy na dotyk),
-
ziarniniak naczyniowy, który jest zmianą rozrostową na błonie śluzowej jamy ustnej, obciążający najczęściej kobiety w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy.
Drugą grupę naczyniaków stanowią guzy złośliwe. Wśród nich znajduje się m.in.: śródbłoniak krwionośny (to często naczyniak wątroby, tarczycy i śledziony), obłoniak złośliwy oraz mięsak Kaposiego (nowotwór tkanek miękkich o 4 postaciach kliniczno-epidemiologicznych).
Warto wiedzieć: Czerniak - objawy, leczenie i profilaktyka
Inne rodzaje naczyniaków
Rzadszą postacią naczyniaków jest naczyniak limfatyczny. Charakteryzuje go łagodny przebieg i dotyczy przede wszystkim skóry i tkanek miękkich. Często występuje po mastektomii. Naczyniaki dzieli się nie tylko ze względu na rodzaj naczynia, z którego powstał, ale też ze względu na strukturę. Wśród jego postaci wyróżnia się 3 typy, w tym m.in. naczyniak płaski w postaci różowo – czerwonych plamek o nieregularnych kształtach z tendencją do nasilania zabarwienia podczas płaczu lub gorączki (najczęściej spotykany u dzieci). Jest też naczyniak jamisty. Pojawia się on w każdym wieku i przybiera formę jam wypełnionych krwią. Trzecim typem jest naczyniak gwieździsty, zwany potocznie pajączkiem. Ma on postać sieci poszerzonych naczyń krwionośnych.
Sprawdź ofertę: Suplementy na wątrobę i trzustkę
Naczyniaki występują najczęściej jako samodzielne zmiany, choć bywają też jednym z objawów innych chorób, np. zespołu Sturge'a czy zespołu Klippa. Powstaniu naczyniaków sprzyjają też m.in. nadczynność tarczycy, przewlekłe choroby wątroby i niektóre leki antykoncepcyjne. Przyczyny powstawania zmiany, jaką jest naczyniak, stanowią zwykle zaburzenia rozwojowe o nie do końca poznanym mechanizmie. U podłoża leżą także uwarunkowania genetyczne. Naczyniaki, czyli grupa zmian morfologicznych, których wspólną cechą jest pochodzenie naczyniowe, w postaci wczesnodziecięcej częściej występują u dziewczynek. Z kolei te rozwijające się w ciągu życia, dotyczą zwłaszcza dojrzałych kobiet. W zależności od przyczyn, naczyniaki u niemowlaka w chwili urodzenia mogą być niewidoczne. Tego typu zmiany zaczynają pojawiać się w pierwszych miesiącach po porodzie w dyskretnej formie, która z czasem ewoluuje. Takie naczyniaki mogą zaniknąć samoistnie do okresu ok. 7-10 roku życia.
Dowiedz się więcej: Czyrak - przyczyny, objawy, leczenie