Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia na plecy?
Dieta i sport Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1765 razy

Jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia na plecy?

Ćwiczenia na plecy z hantlami czy wolne to cenne narzędzie lecznicze i profilaktyczne wielu schorzeń i zespołów bólowych grzbietu oraz obręczy barkowej i biodrowej. Odpowiednio wykonywane poprawiają też wygląd sylwetki. Proste zestawy można wykonywać samodzielnie w domu, a nawet w przerwie w pracy. Ćwiczenia na plecy to istotne narzędzie lecznicze i profilaktyczne wielu schorzeń różnej etiologii dotyczących grzbietu na wszystkich jego poziomach, a także obręczy barkowej i biodrowej. Ze względu na złożoną anatomię i mechanizm działania pleców treningi wymagają interdyscyplinarnego i szerokiego podejścia.

Spis treści


  1. Jak bezpiecznie ćwiczyć plecy?
  2. Jakie ćwiczenia na plecy?
  3. Ćwiczenia na plecy z hantlami w domu

Jak bezpiecznie ćwiczyć plecy?

Plecy to jedna z największych okolic ciała, dlatego wysiłek zwykle charakteryzuje większa intensywność, co wpływa dodatkowo na poprawę metabolizmu przyczyniającego się do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Aby w bezpieczny sposób poprawić kondycję pleców i wygląd sylwetki, należy uwzględnić w programie wszystkie rodzaje mięśni, czyli zarówno głębokie, stabilizujące, jak i powierzchniowe, tzn. mięśnie posturalne. Ćwiczenia pleców w domu lub na siłowni powinny skupiać się nie tylko na dolnej, środkowej i górnej części, ale i mięśniach ramion i klatki piersiowej. W treningu pleców, bez względu na jego charakter, trzeba zachować poprawną technikę wykonywania każdego ćwiczenia – od chwili przyjęcia pozycji wyjściowej, przez wyprowadzenie ruchu, aż po powrót do pozycji wyjściowej. Efektywne nie będzie przerywanie ćwiczenia w jego połowie lub pod koniec. Równie istotne jest utrzymanie prostych pleców. Zaokrąglanie ich oraz zbyt mocny wyprost narażają sportowca na przeciążenia i nie przynoszą większych korzyści. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia na plecy z hantlami, piłką czy wolne pozwalają lepiej kształtować sylwetkę, a do tego zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Aby trening przebiegał w bezpiecznych warunkach, przed jego rozpoczęciem zaleca się rozgrzewkę. Może to być 5–8 minut lekkiej, ogólnousprawniającej aktywności, która przygotuje mięśnie grzbietu i duże stawy kończyn do głównej części. W tym celu wystarczy wykonać np. kilka skłonów w przód i na boki, krążenia bioder, wypady nóg, skręty klatki piersiowej i bieg w miejscu.

Przeczytaj także: Jakie ćwiczenia wzmacniające i relaksujące są najlepsze dla mięśni pleców?

jakie ćwiczenia na plecy?

Ćwiczenia na plecy – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – nie powinny rozpoczynać się od treningu odcinka lędźwiowego. Zmęczone na początku treningu mięśnie przykręgosłupowe tej okolicy mogą pracować mniej wydajnie w późniejszym etapie i narażać aparat ruchu na utratę siły i zaburzenia stabilizacji odcinka. Dzieje się tak z racji funkcji motorycznych, jakie pełnią. Aktywność taką jak martwy ciąg czy podnoszenie tułowia z ławeczki rzymskiej dobrze jest odłożyć na koniec sesji.

Sprawdź ofertę: Stabilizatory pleców

Podczas takiego ćwiczenia na plecy jak wiosłowanie dużą rolę odgrywają zakres ruchu i obciążenie. Aby trening był bezpieczny i skuteczny, nie należy przedkładać ciężaru i ilości powtórzeń nad technikę. Jeśli używamy zbyt dużych obciążeń i wykonujemy zbyt dużą ilość ruchów w serii, to zakres pracy stawów staje się mniejszy, a siła mięśni słabnie, zwłaszcza podczas skurczu, czyli przyciągania wioseł. Błędem jest też zadzieranie głowy w trakcie ruchu, aby spojrzeć w lustro czy na trenera. Wpływa to bowiem znacząco na pracę kręgosłupa oraz dynamikę i poprawność ćwiczenia. W celu odpowiedniego wyprowadzenia i zakończenia ruchu wystarczy słuchać wskazówek trenera, nie jest natomiast konieczne spoglądanie na niego. To czas na skupienie uwagi i kontrolowanie ustawienia głowy. Podobnie trzeba pilnować sylwetki. Należy unikać zbytniego pochylania się w przód lub tył. Niedostosowanie się do tej zasady sprzyja angażowaniu do wybranego ćwiczenia dodatkowo niepotrzebnych grup mięśniowych i narażeniu ich na przeciążenia.

Przeczytaj również: Przepuklina - przyczyny, rodzaje, objawy, sposoby leczenia

Powiązane produkty

Ćwiczenia na plecy z hantlami w domu

Ćwiczenia na plecy z hantlami mogą stanowić zarówno samodzielny trening siłowy, jak i uzupełnienie innego rodzaju aktywności. Hantle to przybory o szerokich możliwościach wykorzystania. Do ciekawych propozycji z ich użyciem należą np.:

  • leżenie przodem z nogami prostymi i złączonymi oraz rękoma wyciągniętymi za głowę, które trzymają hantle. Ćwiczenie polega na uniesieniu tułowia nad podłogę z jednoczesnym zgięciem rąk w łokciach i ściągnięciem łopatek. Po wykonaniu ruchu następuje powrót do pozycji wyjściowej. Podczas ćwiczenia wzrok jest skierowany w podłogę;

  • deska na prostych przedramionach z hantlem na podłodze w okolicy nadgarstka jednej ręki. Ruch polega na złapaniu hantli drugą ręką, przyciągnięciu do klatki piersiowej jak podczas wiosłowania i odłożeniu go na podłogę po tej samej stronie. Ćwiczenie należy wykonywać naprzemiennie;

  • stanie w rozkroku na szerokość bioder z kolanami lekko ugiętymi, tułowiem pochylonym równolegle do podłogi i rękoma trzymającymi hantle w neutralnej pozycji. Ćwiczenie polega na odwiedzeniu ramion na wysokość bioder, utrzymaniu pozycji 1 sekundę i powrocie do pozycji wyjściowej.

Warto wiedzieć: Jak wykonywać ćwiczenia na kręgosłup w pracy, domu, w ciąży i u dzieci?

Bibliografia

  1. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny. Trenuj efektywniej i zmniejsz ryzyko kontuzji, tł. N. Podlecka, A. Ziewiec, Galaktyka, Łódź 2019.

  2. H. Griffey, Mocne plecy. Proste ćwiczenia w służbie siedzenia, tł. M. Biernacka, Buchmann, Warszawa 2018.

  3. S. Owczarek, Atlas ćwiczeń korekcyjnych, KORSO, Warszawa 2016.

  4. S. Szabuniewicz, Bóle kręgosłupa. Terapia Metodą McKenziego, Harmonia, Gdańsk 2004.


Wybór redakcji