Spis treści
- Tętniak mózgu – przyczyny i charakterystyka schorzenia
- Tętniak mózgu – objawy
- Tętniak mózgu – rozpoznanie i leczenie
Szacunki wskazują na to, że tętniak mózgu jest problemem, który dotyka 0,2–8% ludzi. Średnio uznaje się, że to schorzenie dotyczy 5% populacji. Statystki są bardzo niejednoznaczne, ponieważ w wielu wypadkach tętniak mózgu wykrywany jest zbyt późno lub w ogóle. Obecnie dzięki metodom obrazowania mózgu można znaleźć tętniaka u wielu osób, które nawet nie były świadome zagrożeń z tym związanych. Szczególne znaczenie ma więc diagnostyka.
Kup w aptece: Leki na układ nerwowy
Tętniak mózgu – przyczyny i charakterystyka schorzenia
Opisywany problem to patologia, która związana jest z nadmiernym poszerzeniem naczynia krwionośnego. Najczęściej tętniaki tworzą się w przodowym obszarze koła Willisa, a zatem w tym rejonie mózgu, w którym łączą się ze sobą wszystkie tętnice. Objawy tętniaka mózgu bardzo często pozostają ukryte, dlatego też pacjent nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożenia. Do najważniejszych przyczyn powstawania tętniaków można zakwalifikować:
-
czynniki genetyczne, ponieważ krewni pierwszego stopnia są obarczeni kilkukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia tego problemu niż krewni w drugiej linii;
-
wiek i płeć, przy czym najbardziej narażone są osoby w starszym wieku oraz kobiety, a zdecydowana większość pacjentów to osoby po 45. roku życia;
-
choroby współistniejące takie jak nadciśnienie tętnicze i miażdżyca;
-
nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.
Warto przypomnieć, że wyróżnić można kilka rodzajów tętniaków mózgu, jednak aż u 80% pacjentów występuje typ workowaty, charakteryzujący się okrągłym kształtem.
Sprawdź ofertę: Leki na układ krążenia
Tętniak mózgu – objawy
Sam proces tworzenia się zmiany w mózgu nie daje żadnych charakterystycznych dolegliwości. Zanim pęknie tętniak w mózgu, objawy neurologiczne pod postacią pewnych zauważalnych symptomów mogą się jednak uwidaczniać. Dzieje się tak, ponieważ struktura ta coraz bardziej rozrasta się w mózgu i wywiera nacisk. Do najważniejszych objawów tętniaka mózgu przed pęknięciem należą:
-
uciskowy, silny ból głowy,
-
rozszerzenie źrenic przy jednoczesnym opadaniu powiek,
-
znacznie gorsze widzenie, pogorszenie ostrości.
Pęknięcie tętniaka mózgu – objawy
Inne są natomiast objawy, gdy tętniak w mózgu pęka. Pojawiają się poniższe symptomy:
-
ból głowy – mocny, nagły i bardzo nasilony, z jednej strony głowy,
-
wymioty,
-
światłowstręt.
Moment, gdy dochodzi do pęknięcia tętniaka mózgu, może doprowadzić do niedowładu, problemów z mową, a także utraty przytomności. Należy zaznaczyć, że tętniak mózgu może pęknąć zarówno podczas aktywności fizycznej, ale ryzyko pęknięcia istnieje też w czasie snu, a także w momencie uderzenia głową o jakiś przedmiot lub wypadku. Kiedy pojawiają się symptomy, że zmiana może ulec pęknięciu, szczególnie ważne jest nawiązanie szybkiego kontaktu z pogotowiem ratunkowym. W ten sposób można uratować zdrowie i życie pacjenta.
Przeczytaj również: Śpiączka - rodzaje, przyczyny, postępowanie