Tętniak aorty brzusznej – leczenie i rokowania
Gorący temat Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 40594 razy

Tętniak aorty brzusznej – leczenie i rokowania

Tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje objawów, ale wymaga leczenia, zwłaszcza jego pulsujące i powiększające się postacie. Zmianę usuwa się dzięki operacji otwartej lub w formie wewnątrznaczyniowego zabiegu naprawczego. Metody uzupełniające to właściwa dieta oraz modyfikacja stylu życia.

Spis treści


  1. Co to jest tętniak aorty brzusznej – objawy i rozpoznanie
  2. Tętniak aorty brzusznej – leczenie
  3. Tętniak aorty brzusznej – operacja

Leczenie tętniaka aorty brzusznej obejmuje również farmakoterapię, dzięki której można kontrolować czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie tętnicze krwi. Ponadto eliminuje się czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych ze szczególnym uwzględnieniem niezdrowych nawyków, w tym palenia papierosów.

Kup w aptece: Leki na serce i układ krążenia

CO TO JEST TĘTNIAK AORTY BRZUSZNEJ – OBJAWY I ROZPOZNANIE

Tętniak aorty brzusznej oznacza miejscowe poszerzenie światła naczynia o ponad 50% wymiaru zdrowej arterii. Zmiana zlokalizowana jest w obszarze podprzeponowym jednego z największych naczyń krwionośnych w ludzkim ciele doprowadzających krew z serca do pozostałych części organizmu. Najczęściej tętniak aorty brzusznej nie manifestuje swojej obecności w żaden sposób, zwłaszcza jeśli jest mały, a do jego wykrycia dochodzi zwykle w przebiegu badań medycznych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny z uwidocznieniem naczyń krwionośnych, lecz wykonywanych z innych przyczyn.

Ewentualne dolegliwości wynikające z powstania tętniaka aorty brzusznej są mało charakterystyczne. Najczęściej może dokuczać ból brzucha, ale też pleców lub nawet klatki piersiowej. Nieprzyjemny stan przybiera różne nasilenie. Czasem może pojawić się odczucie rytmicznego pulsowania w trzewiach. Niewielkich rozmiarów tętniak aorty brzusznej u młodych osób zwykle nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Jednak postęp wzrostu patologicznej zmiany powoduje osłabienie wytrzymałości i elastyczności ścian naczynia, co sprzyja zatracaniu funkcjonalności tętnicy. Napór przepływającej miejscowo przez tętnicę krwi może z czasem spowodować jej perforację i doprowadzić do wewnętrznego krwotoku.

Rokowania tętniaka aorty brzusznej po pęknięciu nie są pomyślne, o ile pomoc medyczna nie nadejdzie na czas. Osoba, która doświadczyła perforacji, może odczuwać nagły, silny ból brzucha, ostre osłabienie, a także tachykardię. W efekcie zjawiska dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego i zespołu różnych objawów, które mogą prowadzić nawet do zgonu. 

Przeczytaj również: Tętniak mózgu - przyczyny, objawy, sposoby leczenia

TĘTNIAK AORTY BRZUSZNEJ – LECZENIE

W zależności od rozmiaru i charakteru tętniaka aorty brzusznej leczenie obejmuje różne metody. Małe, niezagrażające zdrowiu zmiany wymagają bacznej obserwacji. Wskazaniem do operacji są:

  • miejscowe powiększenie naczynia do rozmiaru co najmniej 55 mm albo

  • postęp jego rozrostu o 5 mm lub więcej w przeciągu pół roku.

Do tego czasu wykonuje się niezbędne badania obrazowe i laboratoryjne, które pozwalają monitorować stan zdrowia i stopień zaawansowania tętniaka. Na tym etapie prowadzi się także leczenie zachowawcze. Jego celem jest zredukowanie sił ścinania w zmienionych chorobowo segmentach aorty, czyli zwolnienie tempa wzrostu deformacji naczynia, ale również obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz kurczliwości serca. W tym celu prowadzi się szczególnie odpowiednie leczenie farmakologiczne tętniaka aorty brzusznej.

Sprawdź ofertę: Ciśnieniomierze i akcesoria

Ponadto istotne okazuje się jednoczesne wyeliminowanie czynników sprzyjających pojawieniu się zmiany, w tym chorób współistniejących, zwłaszcza o charakterze sercowo-naczyniowym, ale również złych nawyków żywieniowych i stosowania używek, np. palenia papierosów.

Dieta na tętniaka aorty brzusznej powinna opierać się na wysokiej podaży świeżych, mało przetworzonych:

  • jarzyn,

  • pestek i nasion,

  • chudym mięsie,

  • rybach,

  • nabiale i

  • olejach roślinnych.

Jednym z polecanych sposobów żywienia dobroczynnie wpływających na zdrowie naczyń krwionośnych jest dieta śródziemnomorska. Metodami uzupełniającymi, ale stosowanymi również w ramach profilaktyki tętniaka, mogą być umiarkowana aktywność fizyczna, dobrej jakości sen oraz odpoczynek i relaks.

Sprawdź ofertę: Leki wspomagające rzucenie palenia

Powiązane produkty

TĘTNIAK AORTY BRZUSZNEJ – OPERACJA

Ze względu na to, że pęknięty tętniak aorty brzusznej stwarza zagrożenie dla życia, stanowi on bezwzględne wskazanie do natychmiastowej operacji. Wskazaniem do przeprowadzenia naprawczego zabiegu wewnątrznaczyniowego lub w formie operacji otwartej są także zmiany o średnicy ponad 55 mm lub te szybko powiększające się. Podstawą do kwalifikacji na operację jest ocena niebezpieczeństwa, że zmiana pęknie.

Wewnątrznaczyniowy zabieg na tętniak aorty brzusznej opiera się na wprowadzeniu do zmienionego miejsca tętnicy stent-graftu, czyli aparatu na kształt rurki, która zamyka tętniaka od wewnątrz, tworząc jednocześnie nową ścieżkę dla przepływu krwi. Urządzenie pozostaje w naczyniu na stałe, dzięki czemu chroni osłabione miejsce tętnicy przed dalszym powiększaniem się i zmniejsza ryzyko jego perforacji.

Klasyczna operacja tętniaka aorty brzusznej polega natomiast na wprowadzeniu protezy naczyniowej w objęty zmianą obszar. Wybór techniki zabiegu uzależniony jest od wielu czynników. Bez względu jednak na jej typ, po operacji niezbędne są rehabilitacja oraz leczenie zachowawcze i regularne kontrole medyczne.

Bibliografia

  1. W. Noszczyk, Chirurgia tętnic i żył obwodowych, PZWL, Warszawa 1998.

  2. M. Maruszyński, M. Osiecki, Leczenie chorych z tętniakami aorty brzusznej przy użyciu rozwidlonych stent-graftów aortalnych, „Merkuriusz lekarski” 2005, nr 17.

  3. A. Sieroń i in., Podręcznik angiologii, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2009.

  4. P. Szyber i in., Czynniki wpływające na wyniki leczenia operacyjnego tętniaków aorty brzusznej, „Terapia” 2000, nr 18.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij