Spis treści
W leczeniu zeza stosuje się szkła kontaktowe, korektę laserową, a bywa, że również zabiegi chirurgiczne. W przypadku dzieci realne jest całkowite wyeliminowanie problemu, o ile wada zostanie wykryta wcześnie, a metody leczenia są dobrane odpowiednio do charakteru zaburzeń.
Kup w aptece: Leki bez recepty na wzrok
Zez – przyczyny, rodzaje
Zez to choroba, którą charakteryzuje brak symetrii w położeniu gałek z odchyleniem oka w jakąś stronę, np. w kierunku nosa. Wcześnie zdiagnozowana wada w większości przypadków jest możliwa do skorygowania lub całkowitego wyleczenia, jednak nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka. Częste przyczyny zeza to wady refrakcji wzroku, takie jak:
-
krótkowzroczność,
-
nadwzroczność,
-
i starczowzroczność.
Istotne są jednak również czynniki genetyczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, gałki ocznej i oczodołu oraz choroby mięśni i unerwienia oczu. Istnieją ponadto przypadki występowania, w których nie ustalono jednoznacznie przyczyny. To tzw. stany idiopatyczne.
Ze względu na charakter zezowania i kierunek odchylenia gałki ocznej, schorzenie to można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się następujące rodzaje zeza:
-
zez jednostronny, czyli stałe zezowanie tego samego oka;
-
zez naprzemienny, tzn. zezowanie na zmianę raz jednego, raz drugiego oka;
-
zez ukryty (niewidoczny) powstający w wyniku zaburzenia równowagi napięcia mięśni gałkoruchowych;
-
zez jawny towarzyszący, oznaczający zauważalne złe ustawienie gałek ocznych;
-
zez jawny nietowarzyszący, tzw. porażenny, który pojawia się w wyniku porażenia mięśnia, powodując zaburzenia motoryki gałki ocznej, w związku z czym ruch oka jest osłabiony lub niemożliwy.
Powszechnie obserwuje się również zez zbieżny, objawiający się odchyleniem gałki ocznej w kierunku nosa, a także jego przeciwieństwo, czyli zez rozbieżny, który da się stwierdzić, obserwując odchylenie gałki ocznej w kierunku skroni. Z różnych przyczyn może ponadto pojawić się zez ku górze lub ku dołowi, podobnie jak zez skośny, który bywa spowodowany nadczynnością lub niedoczynnością mięśnia skośnego górnego bądź dolnego.
Warto wiedzieć: Czym jest gradówka?
Leczenie zeza u dorosłych
Leczenie zeza obejmuje metody zachowawcze i zabiegowe. Istotne jest wczesne wykrycie wady i odpowiednie dobranie środków w celu poprawy widzenia. Korektę wzroku uzyskuje się poprzez zastosowanie okularów i soczewek korekcyjnych. Pryzmatyczne okulary na zeza mogą być szklane lub w postaci folii naklejonej na okulary. W leczeniu zeza prowadzi się też rehabilitację obejmującą ćwiczenia pleoptyczne, polegające na zwiększeniu aktywności oka.
Leczenie obejmuje poza tym zabiegi chirurgiczne. Operacja zeza ma na celu prawidłowe ułożenie gałek ocznych i polega na osłabieniu lub wzmocnieniu wybranych mięśni jednego bądź obojga oczu. Operacja zeza u dorosłych jest refundowana w ramach NFZ, jednak zabieg można wykonać także w prywatnym gabinecie. Ile kosztuje operacja zeza? Średni koszt waha się w przedziale 3000–4000 zł. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, na czczo. Zalecenia po operacji zeza obejmują stosowanie kropli i kontrolę okulistyczną. Gojenie się rany trwa od 3 do 5 tygodni, w czasie których stopniowo ustępuje obrzęk powiek i zaczerwienienie spojówek. Zamiennie stosuje się również toksynę botulinową, która wstrzykiwana w dane mięśnie gałki ocznej zmniejszają ich napięcie.
Dowiedz się więcej:
Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Toksyna botulinowa (botoks) w medycynie. Migreny, bruksizm, zez i inne choroby