pęknięte szkliwo zęba
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 48769 razy

Sposoby na naprawę pękniętego szkliwa

Pęknięcie szkliwa może zdarzyć się każdemu, ponieważ codziennie nasze zęby są narażone na wiele czynników zewnętrznych. Nieleczone uszkodzenie zęba może prowadzić do wystąpienia próchnicy, która jest groźna dla uzębienia. Pęknięte szkliwo sprawia, że zęby stają się nadwrażliwe, co utrudnia jedzenie i picie. Warto wtedy szybko zasięgnąć pomocy u specjalisty.

Spis treści


  1. Przyczyny pękniętego szkliwa
  2. Pęknięte szkliwo na jedynce
  3. Jak można naprawić pęknięte szkliwo?
  4. Jak można zapobiegać pękaniu szkliwa?

Szkliwo jest bardzo twardą tkanką, jednak może zdarzyć się, że ulegnie uszkodzeniu. Pęknięte szkliwo wygląda, jak niewielkie uszkodzenie na powierzchni zęba. Może być w formie rysy lub niewielkiego złamania korony zęba. Nieleczone pęknięcie może powodować czernienie zęba oraz próchnicę, dlatego warto jak najszybciej udać się do stomatologa w celu naprawienia uszkodzenia.

Przyczyny pękniętego szkliwa

Szkliwo jest codziennie narażone na wiele czynników. Pokrywa ono korony zębów, zapewniając im ochronę przed uszkodzeniami, bakteriami i nadmiernym ścieraniem się. Pęknięte szkliwo może zdarzyć się każdemu, niezależnie od tego, jak wygląda higiena jamy ustnej. Wraz z upływem lat szkliwo ściera się, ale wskutek uszkodzeń może również pęknąć.

Kup w aptece: Higiena jamy ustnej

Jedną z przyczyn pękania szkliwa jest stosowana dieta oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Na pęknięte szkliwo wpływa:

  • spożywanie dużej ilości słodkich, gazowanych napojów,

  • zgaga lub choroba refluksowa,

  • nieprawidłowa budowa szczęki oraz żuchwy,

  • źle dopasowana proteza zębowa,

  • bruksizm,

  • urazy powstałe podczas noszenia aparatu ortodontycznego,

  • nagryzienie twardego przedmiotu (widelca, orzecha, cukierka).

Pęknięte szkliwo na jedynce

Jedynki są zębami najbardziej widocznymi i narażonymi na pękanie szkliwa. Uszkodzenie go sprzyja namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do pojawienia się próchnicy. Pęknięte szkliwo na przednich zębach poza problemem zdrowotnym jest także kłopotem natury estetycznej. Uszkodzenie zęba jest widoczne, z czasem może ono czernieć, co nie wygląda atrakcyjnie i wymaga konsultacji ze stomatologiem. Na jedynkach szkliwo najczęściej pęka w wyniku nagryzienia czegoś twardego, co powoduje mechaniczne uszkodzenie zęba.

Przeczytaj również: Halitoza - przykry zapach z ust, problem o wieloczynnikowej etiologii

Powiązane produkty

Jak można naprawić pęknięte szkliwo?

Pęknięte szkliwo w każdym przypadku wymaga interwencji stomatologicznej. Nieleczenie tego schorzenia może prowadzić do wielu konsekwencji. Podczas codziennych czynności powoduje ono dolegliwości bólowe, w szczególności podczas picia i jedzenia, a często nawet oddychania. Nieleczone uszkodzenie przyspiesza pojawienie się próchnicy, która jeśli się rozwinie, może wymagać leczenia kanałowego. Niewielkie pęknięcie często z czasem się powiększa i obejmuje większą część zęba, co może skutkować koniecznością usunięcia go lub grozi ryzykiem samoistnego wypadnięcia.

Leczenie pękniętego szkliwa jest możliwe jedynie podczas wizyty stomatologicznej. Lekarz przeprowadza szereg zabiegów na powierzchni zęba. Pierwszy z nich polega na oczyszczeniu danego miejsca z nagromadzonej płytki nazębnej, osadu, a czasem również kamienia. Jeśli pojawiła się już próchnica, stomatolog musi ją usunąć, aby móc kontynuować leczenie. W dalszej kolejności ubytki zabezpiecza, nakładając żel fluorkowy, który ogranicza wnikanie bakterii, zmniejsza nadwrażliwość zębów. Pęknięcie również może zostać polakierowane. W przypadku większych uszkodzeń stomatolog może zalecić założenie wypełnienia. Metodę naprawienia pękniętego szkliwa wybiera lekarz, biorąc pod uwagę wielkość, a także stan uzębienia pacjenta.

Sprawdź także: Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Jak można zapobiegać pękaniu szkliwa?

Pękaniu szkliwa można zapobiegać. Bardzo ważna jest dieta bogata w produkty zawierające nabiał oraz jajka. Zapewniają one dużą dawkę wapnia i witaminy D, które wzmacniają kości. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Należy dokładnie myć zęby, wymiatając z nich nagromadzoną płytkę nazębną. W celu przedłużenia świeżości i czystości zębów warto stosować płukanki do ust. Można skorzystać z gotowych, dostępnych w drogeriach lub aptekach.

Bardzo istotnym działaniem profilaktycznym jest regularne kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa. Przynajmniej raz w roku warto udać się na wizytę kontrolną. Równie istotna jest systematyczna higienizacja wraz z fluoryzacją zębów. Zapobiega ona nagromadzaniu się płytki nazębnej, usuwa kamień i delikatnie rozjaśnia zęby. Należy wykonywać ją średnio co pół roku. Prawidłowa higiena i regularne kontrole u stomatologa pozwolą zachować zdrowie i mocne zęby przez wiele lat.

Warto wiedzieć: Czym i jak nitkować zęby?

Bibliografia

  1. I. Błaszczyk, E. Ratajczak-Kubiak, E. Birkner, Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, „Farmacja Polska” 2009, 65(9), s. 623–626.

  2. J. Krupiński, Stomatologia: wskazówki specjalisty, opis przypadku, ekspert radzi, Medical Tribune Polska, Warszawa 2013.

  3. Olaf Gruca i in., Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie, „Twój Przegląd Stomatologiczny” 2018, 12.

  4. R. Kajewska, Stomatologia w praktyce, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij