mężczyzna z nadwrażliwością zębów w łazience
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2064 razy

Jak można wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów najczęściej pojawia się podczas spożywania kwaśnych i słodkich pokarmów lub napojów. Pierwszym objawem jest ból zęba, zazwyczaj przy samym dziąśle. Przyczynami tej dolegliwości są najczęściej wady zgryzu, nieprawidłowy sposób odżywiania, niewystarczająca higiena jamy ustnej. W wielu przypadkach w leczeniu pomagają produkty stosowane w domu, jednak czasem może być konieczna wizyta u stomatologa.

Spis treści


  1. Jak można rozpoznać nadwrażliwość zębów?
  2. Przyczyny nadwrażliwości zębów
  3. Jak można leczyć nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe na ciepło i zimno zęby powodują dolegliwości bólowe. Utrudniają spożywanie pokarmów i napojów, a także codzienne szczotkowanie zębów. Nadwrażliwość pojawia się, gdy zostanie odsłonięta zębina, która jest podrażniana podczas wielu czynności. W celu zmniejszenia bólu należy zadbać o higienę jamy ustnej, a także dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów, które mogą pomóc.

Jak można rozpoznać nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwe zęby to problem, który może dotyczyć wielu ludzi. Często objawia się podczas jedzenia, picia, głównie kwaśnych, zimnych i gorących potraw i napojów. Przed nadwrażliwością zębów chroni szkliwo, które pokrywa zębinę. Wraz z wiekiem i codziennymi czynnościami jego grubość ulega zmniejszeniu, powodując odsłonięcie zębiny.

Sprawdź: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Zębina jest bardzo wrażliwą i unerwioną tkanką. Jeśli jest uszkodzona, może powodować nadwrażliwość zębów. Wrażliwe zęby mogą wywoływać ból podczas spożywania określonych produktów i napojów, a także w czasie mycia zębów. Nadwrażliwość może się pojawić wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub z powodu wad zgryzu. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe także mogą ją powodować.

Zdrowe zęby są odporne na bodźce termiczne, dotyk czy działanie chemiczne, dlatego wszelkie niepokojące objawy wymagają konsultacji lekarskiej. Na nadwrażliwość zębów cierpi wiele osób. Może się ona pojawić w dowolnym momencie. Zęby zbyt wrażliwe na ciepło i zimno można wyleczyć całkowicie, w wielu przypadkach stosując preparaty w domu.

Warto wiedzieć: Co na ból zęba? Jaki środek przeciwbólowy wybrać?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów najłatwiej określić jako reakcję bólową na zimno i ciepło. Do najczęściej pojawiających się przyczyn wrażliwych zębów należą:

  • zbyt mocne szczotkowanie zębów,

  • stosowanie szczoteczek z twardym włosiem,

  • używanie produktów lub zabiegów wybielających,

  • spożywanie kwaśnych produktów spożywczych,

  • dieta bogata w pokarmy o dużej ilości cukru,

  • duży osad i kamień nazębny,

  • próchnica,

  • bruksizm,

  • choroba refluksowa lub często pojawiająca się zgaga,

  • wady zgryzu.

Nieprzyjemne dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów mogą mieć różne nasilenie, dlatego warto szybko podjąć działania mające na celu złagodzenie bólu.

Przeczytaj również: Jak długo utrzymuje się ból po wyrwaniu zęba? W jaki sposób można go uśmierzyć?

Powiązane produkty

Jak można leczyć nadwrażliwość zębów?

Kiedy pojawi się nadwrażliwość zębów, należy udać się do stomatologa w celu rozpoczęcia leczenia. W pierwszej kolejności należy określić przyczynę jej pojawienia się. Warto również zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i zastosować pastę do zębów zmniejszającą nadwrażliwość zębów. Mycie zębów powinno polegać na wymiataniu osadu, a nie na mocnym szczotkowaniu, które dodatkowo podrażnia zęby. Szczoteczki muszą mieć miękkie włosie, można również zastosować specjalistyczne pasty, przeznaczone do mycia wrażliwych zębów i dziąseł. Mycie powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie, a jeśli istnieje możliwość, to po każdym posiłku. Po spożywaniu kwaśnych pokarmów i napojów, takich jak soki z cytrusów, należy odczekać minimum godzinę z umyciem zębów. Podczas leczenia dobrze sprawdzają się żele na odsłonięte szyjki zębowe, które przynoszą ulgę i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Dowiedz się więcej: Paradontoza - przyczyny, objawy, leczenie

Stomatolog, rozpoznając przyczynę, może rozpocząć leczenie nadwrażliwości od wyeliminowania problemu, np. wad zgryzu. Ich wyleczenie wiąże się niekiedy z zastosowaniem aparatu ortodontycznego, a także ze stosowaniem szyny relaksacyjnej, jeśli powodem nadwrażliwości jest zgrzytanie zębami. Należy wyleczyć wszystkie ubytki o etiologii próchniczej i niepróchniczej.

Brak leczenia nadwrażliwości zębów może prowadzić do nasilania się objawów bólowych, a także innych konsekwencji. Warto zatem jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.

W większości przypadków nadwrażliwość zębów da się wyleczyć sposobami stosowanymi w domu. Jeśli ból jest nieustępliwy, pojawiło się obniżenie linii dziąseł, należy skonsultować się niezwłocznie ze stomatologiem. Dobierze on metodę leczenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest lakierowanie szkliwa, a w szczególności miejsca bólu. Używa się do tego specjalnego preparatu z fluorem, który tworzy ochronną warstwę, działającą niemal natychmiastowo.

Przeczytaj także: Sposoby na naprawę pękniętego szkliwa

Bibliografia

  1. J. Krupiński, Stomatologia: wskazówki specjalisty, opis przypadku, ekspert radzi, Medical Tribune Polska, Warszawa 2013.

  2. K. Koerner, Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, tłum. J. Kobierska-Brzoza, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.

  3. R. Kajewska, Stomatologia w praktyce, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa, 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij