kobieta siedzi na łóżku i trzyma się za bolące łydki zaznaczone na czerwono
Zdrowie i uroda Karolina Sęczkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 18417 razy

Bolące łydki – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Ból łydek dotyka wielu osób w różnym wieku, jednak najczęściej pojawia się u dzieci oraz seniorów. Może być związany ze zmęczeniem lub zakwasami, ale także ze znacznie poważniejszymi schorzeniami, które trzeba leczyć.

Spis treści


  1. Bolące łydki – przyczyny
  2. Bolące łydki w nocy
  3. Ból łydek – u kogo najczęściej występuje?
  4. Co pomaga na bolące łydki? Leczenie
  5. Profilaktyka

W większości przypadków bolące łydki są objawem niegroźnym, jednak czasami wymagają wizyty u lekarza. W sytuacji, gdy pojawia się ból, warto uważnie obserwować swój organizm, aby rozpoznać inne symptomy oraz sprawdzić, czy ból się nie nasila.

Bolące łydki – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn bólu łydek. W diagnostyce duże znaczenie ma ocena stanu zdrowia. W niektórych przypadkach ból łydek jest po prostu objawem zakwasów i może występować po ćwiczeniach fizycznych, długiej aktywności, w tym jeździe na rowerze, na rolkach lub na nartach, a także po chodzeniu po górach. Po treningu czasami może dojść do mikrourazów mięśni, jednak zwykle nie są one niebezpieczne, a dolegliwość mija po kilku dniach. Taki ból może pojawić się także w przypadku chorób o podłożu wirusowym i bakteryjnym, jednak dodatkowo występują inne objawy, w tym podwyższona temperatura, kaszel, katar. Zwykle pomaga zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niestety bolące łydki zwiastują niekiedy znacznie poważniejsze choroby, w tym zakrzepicę żył dolnych. U dzieci mogą być z kolei powiązane z bólami wzrostowymi.

Kup w aptece: Leki na ból mięśni i stawów

Można stwierdzić, że ból łydek w zdecydowanej większości nie jest poważnym zaburzeniem, jednak należy pamiętać o tym, że gdy utrzymuje się przez dłuższy czas (na przykład przez kilka tygodni), należy udać się do lekarza. To właśnie on zdiagnozuje przyczynę bólu, a także oceni, jakie leczenie można skutecznie wdrożyć. Inną poważną chorobą, którą zwiastuje ból łydek, jest niedokrwienie kończyn dolnych. Dotyczy ono najczęściej mężczyzn po 40. roku życia, palących tytoń, z wysokim poziomem cholesterolu. To schorzenie powodowane jest przez zmiany miażdżycowe. Choroba rozwija się stopniowo, a na początku nie ma żadnych objawów. Dopiero później pojawia się ból łydek w trakcie chodzenia, poruszania się, innych aktywności. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w przypadku rozwiniętej choroby dochodzi do poważnego bólu łydek w nocy, co utrudnia zasypianie.

Przeczytaj również: Bolące stopy - przyczyny bólu, sposoby leczenia

Bolące łydki w nocy

Ból łydek występujący w nocy, a do tego w towarzystwie skurczów mięśni, może wskazywać na zaburzenie równowagi elektrolitowej w organizmie. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest dostarczanie mu magnezu, potasu i sodu w dużych dawkach, na przykład w formie rozpuszczalnych w wodzie elektrolitów.

Przeczytaj również: Drętwienie łydek – przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości

Ból łydek – u kogo najczęściej występuje?

Ból łydek może pojawiać się w każdym wieku, jednak zdecydowanie najczęściej dotyczy dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Dodatkowo bardziej narażone są osoby w wieku średnim, które palą papierosy, niezdrowo się odżywiają, mają wysoki poziom glukozy i cholesterolu. Ból łydek często występuje u kobiet, które chodzą na wysokich obcasach, noszą ciasne rajstopy i dużo stoją. Tym samym problem ten może dotyczyć na przykład stewardess, ekspedientek czy kelnerek.

Warto wiedzieć: Uczucie ciężkich nóg - jak zapobiegać puchnięciu nóg

Powiązane produkty

Co pomaga na bolące łydki? Leczenie

Leczenie zależy oczywiście od tego, czym spowodowany jest ból łydek. W wielu wypadkach wystarczy przyjmować elektrolity lub inne suplementy diety albo poczekać, aż ból sam przejdzie. Z kolei w sytuacji, gdy ból powiązany jest z infekcją wirusową, najlepiej przyjmować leki przeciwzapalne, pić ciepłą herbatę, a także odpoczywać. Niestety czasami przyczyna jest poważniejsza i odnosi się do zakrzepicy żył dolnych. W takim przypadku lekarz zleca USG żył i tętnic, nazywane także badaniem dopplerowskim. Chorym przepisywane są leki przeciwzakrzepowe. W wielu przypadkach pomaga także masaż, a czasami rehabilitacja.

Należy pamiętać o tym, że ból łydek w większości przypadków nie jest powodem do zmartwień, natomiast zakrzepica jest znacznie poważniejszą przyczyną dolegliwości. Skrzeplina może przedostać się w okolice serca i spowodować zator płuc. Właśnie dlatego konieczne jest szybkie wdrożenie leczenia i stosowanie się do zaleceń specjalisty. Z kolei gdy bolące łydki są spowodowane jakimś urazem, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie okładów i maści przeciwbólowych.

Dowiedz się więcej: Skuteczne sposoby na opuchnięte stopy

Profilaktyka

Profilaktyka w przypadku bólu łydek jest dosyć prosta i podobna do zapobiegania wielu innym zaburzeniom. Ważny jest umiarkowany wysiłek fizyczny, odpowiednia dieta, a także ograniczenie używek. W wielu przypadkach może pomóc dietetyk, który ustali odpowiednie żywienie.

Bibliografia

  1. P. Gutknecht, G. Łuszczyńska-Nitka, J. Siebert, Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” nr 2, 2007.

  2. K.W. Nicpoń, Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, „Polski Przegląd Neurologiczny” nr 3, 2007.

  3. I. Silczak, A. Górna, M. Jankowiak, Łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni – opis przypadku, „Pediatria Polska” nr 88, 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij