Wkładka domaciczna – rodzaje, cena, zastosowanie
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28854 razy

Wkładka domaciczna – rodzaje, cena, zastosowanie

Wkładka domaciczna to jedna z nowoczesnych i komfortowych metod antykoncepcyjnych. Umieszczone w macicy urządzenie działa przez kilka lat i nie zaburza cyklu menstruacyjnego. Jej cena zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju wkładki i gabinetu ginekologicznego wykonującego usługę.

Spis treści


  1. Jak działa wkładka domaciczna?
  2. Jak założyć wkładkę?
  3. Ile kosztuje wkładka domaciczna?

 

Wkładka domaciczna nie została stworzona z myślą o zapobieganiu ciąży. Pierwotnie służyła jako metoda lecznicza tyłozgięcia macicy, której celem było korzystniejsze ułożenie macicy i zwiększenie możliwości zapłodnienia. Obecnie jednak znalazła zastosowanie głównie w charakterze antykoncepcyjnym, choć zdarza się również wykorzystywać ją w niektórych stanach klinicznych, np. nadmiernego krwawienia miesiączkowego.

JAK DZIAŁA WKŁADKA DOMACICZNA?

Wkładka domaciczna, znana też jako spirala, to jedna ze skuteczniejszych i jednocześnie komfortowych metod antykoncepcyjnych. Umieszczona w jamie macicy konstrukcja, kształtem najczęściej przypominająca literę „T”, jest wykonana z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw. W zależności od mechanizmu działania wyróżnia się dwa rodzaje takich aparatów. Jednym z nich jest wkładka domaciczna niehormonalna, powszechnie zwana miedzianą. Jest ona zbudowana z mieszanki obojętnego dla organizmu materiału i miedzi. Jej zainstalowanie wywołuje swoisty stan zapalny, który ma na celu wpłynięcie na błonę śluzową macicy, komórkę jajową i plemniki, co ma uniemożliwić ich połączenie się oraz implantację. W trakcie noszenia tego urządzenia cykl miesięczny przebiega bez zaburzeń. Wkładka domaciczna miedziana jest zakładana średnio na 5 lat, przy czym można ją usunąć w dowolnym czasie. 

Sprawdź ofertę: Wkładki antykoncepcyjne

Drugi typ to wkładka domaciczna hormonalna, która stanowi połączenie tradycyjnej wkładki domacicznej i antykoncepcji hormonalnej. Jej cechą charakterystyczną jest zbiornik stopniowo uwalniający progestagen – syntetyczny odpowiednik progesteronu. Hormon oprócz zmiany gęstości śluzu macicy, który ogranicza plemnikom zdolność poruszania się, powoduje zmiany w strukturze endometrium i hamuje owulację. Wkładka domaciczna z hormonem również nie przyczynia się do ustąpienia menstruacji, choć jej użytkowniczki mogą doświadczyć bardziej skąpego niż zwykle krwawienia. Działanie antykoncepcyjne urządzenia waha się od 3 do 5 lat, w zależności od rozmiaru wkładki i ilości uwalnianego hormonu w ciągu doby.

Sprawdź również: Endometrioza – na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

JAK ZAŁOŻYĆ WKŁADKĘ?

Wkładka domaciczna nie została stworzona z myślą o zapobieganiu ciąży. Pierwotnie służyła jako metoda lecznicza tyłozgięcia macicy, której celem było korzystniejsze ułożenie macicy i zwiększenie możliwości zapłodnienia. Obecnie jednak znalazła zastosowanie głównie w charakterze antykoncepcyjnym, choć zdarza się również wykorzystywać ją w niektórych stanach klinicznych, np. nadmiernego krwawienia miesiączkowego. Wkładka domaciczna z miedzią lub hormonami może być zainstalowana tylko przez wykwalifikowanego w tym kierunku lekarza ginekologa. Jednym z dogodniejszych okresów na przeprowadzenie zabiegu jest ostatni dzień miesiączki, ze względu na fizjologiczne poszerzenie w tym czasie kanału szyjki macicy, co ułatwia aplikację urządzenia. Po umieszczeniu wkładki zostają przycięte jej wąsy, które służą korekcie ułożenia urządzenia, a potem jego usunięciu. W zależności od modelu spirala może posiadać specjalny aplikator bez widocznych nitek. 

Przeczytaj również: Jakie są objawy raka szyjki macicy?

Wkładka domaciczna bez hormonów oraz hormonalna pod wpływem swoich właściwości fizycznych dopasowuje się odpowiednio do jamy macicy. W ciągu kilku tygodni od zabiegu powinna odbyć się kontrola dotycząca jej położenia, przebiegu miesiączki i ewentualnych objawów oraz samopoczucia. Sam zabieg zakładania wkładki przebiega szybko i bezboleśnie, choć może wiązać się z niewielkim dyskomfortem, który ustępuje w ciągu następnych dni. Każdy typ urządzenia ma określony przez producenta czas stosowania, którego nie należy przekraczać. O założeniu urządzenia decyduje lekarz na podstawie wywiadu. Zabiegi implantacji aparatów, bez względu na ich rodzaj, zawsze poprzedzone są niezbędnymi badaniami wykluczającymi wszelkie przeciwwskazania.

Sprawdź ofertę: Antykoncepcja

ILE KOSZTUJE WKŁADKA DOMACICZNA?

Jeśli chodzi o metodę antykoncepcyjną, jaką jest wkładka domaciczna, to cena założenia jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim zależy od rodzaju wkładki. Wkładka domaciczna bez hormonów, czyli miedziana, średnio kosztuje powyżej kilkudziesięciu złotych. Za modele z hormonami natomiast trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Zarówno koszt instalacji, jak i usunięcia urządzenia gabinety ginekologiczne ustalają indywidualnie. Jednakże jeśli zainteresowana spiralą kobieta jest ubezpieczona w ramach NFZ, to nie musi ponosić kosztów za zabieg. Nie wszystkie jednak gabinety oferują tego typu darmową usługę. Dlatego jeśli chce się skorzystać z bezpłatnego założenia lub zdjęcia aparatu, to należy przed wizytą upewnić się w tym temacie bezpośrednio podczas rejestracji w wybranej placówce. Decydując się na taki krok, przyszła użytkowniczka ponosi tylko koszty zakupu wkładki. Do ceny jej założenia trzeba też doliczyć koszty za wizytę oraz za przeprowadzenie niezbędnych badań, które są wykonywane przed zabiegiem. Jeśli nie skorzysta się z opcji refundacji, to koszt całej usługi może sięgnąć nawet 1000 złotych lub więcej.

Kup w aptece: Prezerwatywy

Bibliografia

  1. A. Horak, Antykoncepcyjne działanie wkładki wewnątrzmacicznej w świetle badań naukowych, Krakowskie Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, Kraków 1988.

  2. B. Kleine-Gunk, Hormony kobiety, tł. M. Kaczorowska, PZWL, Warszawa 2011.

  3. B. Płonka-Syroka i in., Zjawisko antykoncepcji w perspektywie społecznej i historycznej, Quaestio, Wrocław 2012.

  4. Położnictwo i ginekologia, red. G. Bręborowicz, PZWL, Warszawa 2015.

  5. E. Siwik, Z. Lew-Starowicz, Antykoncepcja. Planowanie rodziny u progu XXI w., EMMM-Press, Warszawa 2003.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij