Spis treści
- Niedobór żelaza w organizmie – przyczyny
- Jakie są skutki niedoboru żelaza?
- Jak najszybciej uzupełnić niedobór żelaza w organizmie?
Niedobór żelaza to częsty problem, dotykający przede wszystkim osób, których dieta nie jest zbilansowana. Jednym z najlepiej przyswajalnych i naturalnych źródeł żelaza są rośliny oraz mięso i ryby. Warto wiedzieć, że czerwone mięso zawiera największą ilość żelaza hemowego.
Kup w aptece: Żelazo
Niedobór żelaza w organizmie – przyczyny
Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny i uczestniczy w wymianie tlenowej. Ma kluczowe znaczenie dla organizmu. W skład hemoglobiny wchodzi aż 70% żelaza w organizmie, reszta wykorzystywana jest w enzymach i białkach, które biorą udział w procesach metabolicznych. Część stanowi też rezerwę organizmu. Przedłużający się stan niedoboru żelaza we krwi może prowadzić do poważnych dla organizmu konsekwencji, np. anemii, która często występuje przy niewłaściwie zbilansowanej diecie.
Niedobór żelaza może być też skutkiem:
-
utraty znacznej ilości krwi, np. na skutek wypadku i ran otwartych oraz w chorobach wpływających na układ krzepliwości,
-
zwiększonego zapotrzebowania na żelazo, np. u kobiet w ciąży,
-
upośledzenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, co może być wynikiem choroby, ale też przyjmowanych leków.
Przeczytaj również: Morfologia krwi – jak czytać wyniki?
Jakie są skutki niedoboru żelaza?
Początkowo ciężko stwierdzić niedobory omawianego pierwiastka, zwykle pierwszym diagnozowanym objawem jest anemia, która stanowi już skutek znacznych niedoborów. Wcześniejsze symptomy są często bagatelizowane i kojarzone z przepracowaniem czy nadmiernym stresem w pracy. Tymczasem naszą uwagę powinny zwrócić takie objawy niedoboru żelaza, jak: nadmierna ospałość i zmęczenie, postępująca bladość skóry, która przybiera niebieskawy odcień i pozbawiona jest rumieńców, częste bóle głowy, które utrzymują się przez dłuższy czas, nasilające się migreny i osłabienie oraz łamliwość włosów i paznokci. Ciężka niedokrwistość jest zaawansowanym schorzeniem, które powodują niedobory żelaza. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć podstawowych objawów, a jeśli badania krwi potwierdzą brak tego pierwiastka, powinno się jak najszybciej uzupełnić poziom żelaza w organizmie poprzez m.in. stosowanie odpowiedniej diety i dodatkową suplementację, a w zaawansowanych sytuacjach leczenie farmakologiczne pod kontrolą specjalisty.
Przeczytaj też: Jak radzić sobie ze stresem?