Znak pierwiastka żelazo z tabletek na białym talerzu
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 73100 razy

Co wypłukuje żelazo z organizmu?

Żelazo odpowiada za wiele istotnych dla optymalnego funkcjonowania organizmu procesów biochemicznych, dlatego jego niedobór wywołuje zespół różnorodnych objawów. Na to, co wypłukuje żelazo, wpływa wiele czynników. Istotne znaczenie ma zwłaszcza dieta, ale nie bez znaczenia jest też stan zdrowia i styl życia.

Spis treści


  1. Co najczęściej wypłukuje żelazo z organizmu?
  2. Co poza dietą wpływa na wypłukiwanie żelaza?
  3. Jak przebiega wypłukiwanie żelaza?

Wśród powodów niskiego poziomu żelaza są m.in. źle zbilansowane posiłki, niezapewniające dobowego zapotrzebowania na składnik, utrudniające jego wchłanianie w jelitach lub przyspieszające jego metabolizm. Warto zatem unikać spożywania niektórych produktów.

Kup w aptece: Żelazo

Co najczęściej wypłukuje żelazo z organizmu?

Żelazo jest pierwiastkiem, którego obecność w odpowiedniej ilości jest niezbędna do utrzymania równowagi wielu różnorodnych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Odgrywa ono istotną rolę w dostarczaniu tlenu do narządów i mięśni, bierze udział w powstawaniu erytrocytów i warunkuje prawidłowe działanie wielu enzymów tkankowych. Wpływa też na układ nerwowy i wspiera odporność, dlatego jego niedobory przyczyniają się do powstawania różnych schorzeń i dolegliwości. Do optymalnego funkcjonowania organizmu potrzebne jest około 2 mg dziennie tego pierwiastka. Większa część wchodzi w skład hemoglobiny. Blisko 20% odkładane jest w formie zapasów w wątrobie, a pozostała ilość bierze czynny udział w procesach metabolicznych. Kiedy poziom żelaza jest zbyt niski, można doświadczyć zespołu powikłań zdrowotnych. Zastanawiając się, co wypłukuje żelazo z organizmu, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę dietę.

Przeczytaj również: Suplementacja żelaza – najważniejsze zasady

Niedoborom sprzyja głównie niewystarczające spożycie produktów zawierających żelazo. Ryzyko pojawienia się tego typu stanu obserwuje się najczęściej podczas stosowania diety wegetariańskiej i wegańskiej, ponieważ wykluczają one lub znacznie ograniczają produkty pochodzenia zwierzęcego, stanowiące cenne źródło żelaza. Również niewłaściwie zbilansowana dieta codzienna bywa przyczyną wypłukiwania i niedoborów mikroelementu, ale też problemów z jego wchłanianiem w jelitach. Istotnie odpowiedzialne za to, co wypłukuje żelazo, są używki, zwłaszcza kawa, herbata oraz alkohol. Kawa i herbata zawierają bowiem składniki, które zakłócają adsorpcję pierwiastka z pożywienia. Ich picie nie działa niekorzystnie, o ile odbywa się pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie. Ważny jest także sposób ich przyrządzania oraz stopień intensywności. Im mocniejszy napój, tym bardziej ingeruje on w procesy wchłaniania żelaza i wypłukiwania go z organizmu. Alkohol natomiast tylko pity w nadmiernych ilościach w sposób regularny przyczynia się do usuwania żelaza, ponieważ wywołuje wiele szkodliwych następstw wpływających na metabolizm i poziom elektrolitów, takich jak: niedokrwistość, uszkodzenie błony śluzowej żołądka czy upośledzenie mechanizmu transportu żelaza.

Przeczytaj również: Jak szybko uzupełnić niedobór żelaza?

Co poza dietą wpływa na wypłukiwanie żelaza?

Wypłukiwanie żelaza z organizmu pojawia się nie tylko w następstwie diety. Jest ono także powszechne w wieku dojrzewania oraz w czasie ciąży i połogu, kiedy to zapotrzebowanie na pierwiastek i jego wykorzystanie jest wysokie. Przyczyną problemu bywają także uporczywe biegunki, infekcje bakteryjne i stany zapalne żołądka czy zabiegi chirurgiczne związane z przewodem pokarmowym. Niebezpieczne dla żelaza są niektóre leki, zwłaszcza z grupy inhibitorów pompy protonowej oraz antagoniści receptora H2, stosowane nierzadko w leczeniu zgagi. Również źle dobrane suplementy bywają źródłem problemu, ponieważ tylko niektóre zawarte w nich substancje czynne wspierają wchłanianie żelaza, dlatego podczas zakupów należy zawsze dobrze zapoznać się ze składem kompleksu witaminowo-mineralnego. Wspierające działanie na przyswajalność żelaza mają m.in. witaminy C, B6, B9 i B12.

Dowiedz się więcej: Żelazo w ciąży – skutki niedoboru i suplementacja

Powiązane produkty

Jak przebiega wypłukiwanie żelaza?

Niedobór żelaza stanowi ostatni etap procesu wypłukiwania go z organizmu. Aby doszło do nieprzyjemnych objawów, takich jak: tachykardia, osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, problemy z pamięcią i koncentracją, łamliwość paznokci czy bladość skóry i szybkie męczenie, wypłukiwanie żelaza musi mieć charakter trwały, przewlekły. W pierwszym etapie dochodzi do postępującego wyczerpywania się rezerw tkankowych pierwiastka, ale nie są one jeszcze tak znaczące, aby organizm zaczął funkcjonować niepoprawnie. Odchylenia jego poziomu można zaobserwować w badaniach laboratoryjnych. Po tzw. fazie utajonej następuje już znaczne wyczerpanie zapasów żelaza do takiego stopnia, że braki nie wywołują niedokrwistości, ale dostarczenie pierwiastka do komórek erytropoetycznych, czyli odpowiedzialnych za proces namnażania i różnicowania krwinek, jest krytycznie niskie. Mechanizm wypłukiwania żelaza przebiega u każdego człowieka w taki sam sposób, jednak jego tempo i zakres powikłań zdrowotnych, jakie to zjawisko wywołuje, są uwarunkowane wieloma indywidualnymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Warto wiedzieć: Nadmiar żelaza – objawy skórne i neurologiczne

Bibliografia

  1. H. Ciborowska, A. Rudnicka, Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2012.

  2. K. Korzeniowska i in., Zaburzenia gospodarki żelaza. Niedobory żelaza, „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5.

  3. M. Kuras, Żelazo i cynk główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Lek w Polsce” 2015, nr 25.

  4. P. Lipiński i in., Niedokrwistość na tle niedoboru żelaza w diecie, „Problemy Nauk Biologicznych” 2014, nr 3.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij