Spis treści
- Zaburzenia elektrolitowe jako przyczyna skurczu łydek
- Przyczyny skurczu łydek
- Jak zniwelować skurcze łydek?
Skurcze łydek to bardzo bolesne napięcia mięśni o różnej etiologii. Mają charakter napadowy i najczęściej pojawiają się na skutek intensywnej aktywności fizycznej. Bardzo często towarzyszą też kobietom w ciąży. Występujące samoistnie, mogą wskazywać na niedobory niektórych składników odżywczych lub rozwój określonych chorób.
Zaburzenia elektrolitowe jako przyczyna skurczu łydek
Skurcze łydek bardzo często powstają w następstwie niedoboru pierwiastków mineralnych. Ubytek magnezu lub potasu jest przyczyną charakterystycznych objawów klinicznych w postaci: nerwowości, nadpobudliwości, łatwego męczenia się, wypadania włosów, łamliwości paznokci, jak również bolesnych skurczów łydek. Niedobór magnezu zwiększa aktywność mediatorów zapalnych, które uszkadzają m.in. naczynia krwionośne mięśni, i zaburza przewodnictwo nerwowe, co objawia się napadowymi skurczami. Natomiast niedobór potasu zaburza funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.
Przyczyny skurczu łydek
Oprócz częstych zaburzeń elektrolitowych wskazuje się również na inne możliwe przyczyny nagłych skurczy łydek, takie jak m.in.:
-
ciąża,
-
mocznica,
-
niedoczynność tarczycy,
-
zaburzenia neurologiczne (są odpowiedzialne za skurcze łydek w nocy i mogą wynikać z niedokrwienia mięśni na skutek nieustabilizowanej cukrzycy, problemów naczyniowych lub zaburzenia pracy neuronów ruchowych),
-
miażdżyca,
-
przewlekła niewydolność żylna,
-
zmiany ciśnienia żylnego,
-
zmęczenie mięśni intensywną aktywnością fizyczną lub przetrenowaniem, co sprzyja wydzielaniu hormonów biorących udział m.in. w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej,
-
przyjmowanie środków moczopędnych przyspieszających utratę składników elektrolitowych,
-
nadmiar kawy, która wypłukuje pierwiastki mineralne,
-
nadużywanie alkoholu,
-
cukrzyca,
-
siedzący tryb życia i zakładanie nogi na nogę, co zaburza prawidłowy przepływ krwi do włókien mięśni łydek.
Przeczytaj również:
Drętwienie łydek - przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości
Ból łydek - przyczyny i sposoby leczenia