Spis treści
- Czym jest drętwienie łydek?
- Przyczyny drętwienia łydek
- Borelioza a drętwienie kończyn dolnych
- Sposoby na drętwienie łydek
Drętwienie łydek, opisywane przez pacjentów również jako uczucie mrowienia, może powstawać w następstwie wielu przyczyn. Dyskomfort wynika z zaburzeń przewodnictwa nerwowego w nogach lub uszkodzenia nerwów. W zależności od źródła drętwienie może mieć charakter epizodyczny lub przewlekły.
Kup w aptece: Leki na układ nerwowy
Czym jest drętwienie łydek?
Drętwienie łydek to charakterystyczna dolegliwość objawiająca się zaburzeniami czucia i mrowieniem. Osoba je odczuwająca ma wrażenia kłucia igłami. Niektórzy pacjenci wskazują również na inne dolegliwości towarzyszące, np. pieczenie i napadowy ból miejscowy. Zaburzenie to powstaje w wyniku nieprawidłowego przewodnictwa nerwowego, ucisku na nerw lub uszkodzeń nerwowych. Uczucie drętwienia najczęściej ma charakter napadowy i wysoką intensywność. Ostre drętwienie mija jednak bardzo szybko. Zupełnie odmienną postać ma mrowienie przewlekłe. Ma małą intensywność i utrzymuje się długi czas. Mrowienie epizodyczne nie wymaga konsultacji z lekarzem. Niepokój natomiast powinny wzbudzić przewlekłe i postępujące odrętwienia z poważnym zaburzeniem czucia.
Dowiedz się więcej o bólu łydki, przyczynach i leczeniu.
Przyczyny drętwienia łydek
Najczęstsze przyczyny drętwienia łydek to:
-
ucisk na nerw w wyniku długotrwałego przebywania w tej samej pozycji (zakładanie nogi na nogę, siedzenie na nodze podłożonej pod pośladek, długotrwałe stanie w miejscu);
-
zaburzenie funkcjonowania nerwów na skutek urazów mechanicznych, oparzenia, odmrożenia;
-
zaburzenia pracy układu krwionośnego i choroby pokrewne, np. miażdżyca;
-
niedokrwienie kończyn dolnych na skutek zamykania światła naczyń;
-
zaburzenia pracy centralnego układu nerwowego;
-
przewlekłe choroby zapalne;
-
choroby autoimmunologiczne, np. nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane;
-
zaburzenia psychiczne, np. nerwica; nerwobóle, depresja;
-
parestezje;
-
błędy żywieniowe – niedobory witamin i składników mineralnych niezbędnych do zachowania funkcjonalności układu nerwowego, m.in.: witamin z grupy B, witaminy A, C i D, cynku, potasu, wapnia;
-
brak aktywności, co skutkuje niedotlenieniem mięśni;
-
urazy kręgosłupa;
-
dyskopatia;
-
uszkodzenia struktur mięśni łydki.
Drętwienie łydek nie jest chorobą samą w sobie, a dolegliwością powstającą na skutek działania innych czynników. Oprócz wyżej wspomnianych przyczyn uczucie mrowienia może być również objawem zaburzeń elektrolitowych, zatrzymania płynów w organizmie lub odwodnienia.
Sprawdź także: Co na ból kręgosłupa sprawdza się najlepiej?