Spis treści
- Co to jest zespół jelita drażliwego i dlaczego powstaje?
- Etiologia zespołu jelita drażliwego
- Zespół jelita drażliwego – objawy nadreaktywności jelit
- Leczenie farmakologiczne zespołu jelita drażliwego
Zespołu jelita drażliwego nie można wyleczyć całkowicie, ponieważ do tej pory nie odnaleziono bezpośredniej przyczyny tego schorzenia. Można jedynie złagodzić uporczywe objawy za pomocą leków rozkurczowych, przeciwbiegunkowych oraz zmniejszających zaparcia. Nierzadko przyjmuje też leki przeciwdepresyjne, ponieważ dolegliwości może nasilać nerwica i inne zaburzenia emocjonalne.
Kup w aptece: Preparaty regulujące proces trawienia
CO TO JEST ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO I DLACZEGO POWSTAJE?
Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to czynnościowa choroba przewodu pokarmowego. Ma charakter przewlekły i nie do końca poznaną etiologię. Z tego powodu są trudności w jej leczeniu. Z zespołem jelita drażliwego zmagają się głównie osoby do 50 roku życia. Większość chorych to kobiety. Szacuje się, że na IBS cierpi niemal 4% populacji, choroba jest zatem zjawiskiem powszechnym.
Diagnostykę zespołu jelita drażliwego utrudnia fakt, iż charakteryzuje się on objawami podobnymi do wielu innych chorób. Poza tym nie ma bezpośredniej przyczyny powstawania zaburzeń, co znacznie utrudnia dobór terapii.
Przeczytaj również: Domowe sposoby na wzdęcia – jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia?
ETIOLOGIA ZESPOŁU JELITA DRAŻLIWEGO
Etiologia zespołu jelita drażliwego nie została do dziś jasno określona, dlatego ciężko mówić o jednoznacznej przyczynie powstania tej przypadłości. Wśród powodów występowania choroby wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, zwłaszcza w przypadku, gdy choroba pojawiła się wcześniej u bliskich. Przyczyną IBS mogą być też zakażenia jelitowe, które skutkują zaburzeniami czucia w trzewiach, czego konsekwencją jest właśnie ta choroba.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zespołu jelita drażliwego są także:
- zaburzenie flory bakteryjnej w jelitach, co fachowo określa się dysbiozą;
- stany zapalne jelit i innych organów w przewodzie pokarmowym;
- zaburzenia funkcjonowania jelit spowodowane stresem i nieodpowiednim trybem życia;
- błędy żywieniowe polegające na spożywaniu pokarmów mających w składzie fermentujące węglowodany;
- zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i perystaltyki jelit.
Mówi się też, że zespół jelita drażliwego ma podłoże psychiczne. Chorobę uważa się za zjawisko polegające na zaburzonym przekazie informacji pomiędzy jelitem a układem nerwowym, odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie organu. Konsekwencją tego mają być właśnie zaburzenia czynnościowe.
Czytaj także: Mikroflora jelitowa a korzystne działanie probiotyków i prebiotyków