hemoroidy
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 35942 razy

Co można jeść przy hemoroidach, a czego lepiej unikać?

Odpowiednia dieta przy żylakach odbytu to ważny element leczenia. Zatem co jeść na hemoroidy? Wskazane są przede wszystkim produkty zawierające błonnik i naturalne probiotyki. Istotna jest też podaż płynów, najlepiej wody mineralnej lub ziołowych herbat.

Spis treści


  1. Co jeść na hemoroidy?
  2. Co można jeść przy hemoroidach?
  3. Przyprawy, zioła, napoje
  4. Czego nie jeść przy hemoroidach?

Celem diety jest usprawnienie perystaltyki jelit i tym samym rytmu wypróżniania, dlatego nie bez znaczenia jest to, co je się przy hemoroidach. Niewskazane są żywność typu fast food, alkohol i słodkie przekąski, a polecane niektóre warzywa, owoce i nasiona. 

Co jeść na hemoroidy?

Dieta jest bardzo ważna podczas leczenia żylaków odbytu. Zmniejsza ryzyko rozwoju nieprawidłowości i zaostrzenia objawów, jeśli te już się pojawią. Ma ona na celu uregulowanie rytmu wypróżnień i zmianę jakości masy kałowej na taką, która podczas defekacji nie wpłynie niekorzystnie na przerośnięte i kruche naczynia krwionośne ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Odpowiednia konsystencja kału zmniejsza bowiem ryzyko mechanicznej perforacji żylaków oraz toksycznego podrażniania jego śluzówki. 

Kup w aptece: Leki na hemoroidy

Zaparcia sprzyjają ponadto powstawaniu wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, a zwłaszcza w większych arteriach. Może to przyczyniać się do narastania parcia na jelito grube i powstania silnych potrzeb oddania stolca, ale jednocześnie sprawiać trudności w defekacji ze względu na twardy kał. 

Dieta przy hemoroidach wpływa też na szczelność, elastyczność i drożność naczyń krwionośnych. Prawidłowo skomponowana sprawia, że stają się one bardziej wytrzymałe, a ryzyko postępu zmian żylakowatych lub ich perforacji maleje. Co więcej, dzięki diecie rokowania co do możliwości wyleczenia stają się bardziej pomyślne. 

W kuracji, ale też i w ramach profilaktyki, polecana jest dieta lekkostrawna obejmująca wysoką podaż błonnika, który nadaje stolcowi optymalnej konsystencji ze względu na właściwości wiążące w nim wodę, a to ułatwia jego przesuwanie się w przewodzie pokarmowym. Szczególnie wartościowe są produkty zbożowe, warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona. Istotne jest też odpowiednia podaż płynów. 

Przeczytaj również: Dieta na hemoroidy

Co można jeść przy hemoroidach?

Przede wszystkim wskazane jest wzbogacenie jadłospisu o niektóre jarzyny w formie surowej, suszonej lub gotowanej. Dobroczynne działanie mają m.in. śliwki, morele, figi, jagody, jeżyny, czarne winogrona, ananas, kiwi, papaje, jabłka i pomarańcze. Stanowią one źródło nie tylko błonnika, ale również flawonoidów, witaminy C oraz innych enzymów. 

Co jeszcze jeść na hemoroidy? Cenne są: szpinak, marchew, brokuły, rzodkiew i buraki. Warto także zatroszczyć się o wprowadzenie niskotłuszczowych i fermentowanych produktów mlecznych, takich jak kefiry, jogurty naturalne i maślanki, ale również innych artykułów spożywczych bogatych w błonnik i probiotyki jak różnego rodzaju kiszonki. Dieta na hemoroidy powinna obejmować ponadto przetwory pełnoziarniste, w tym pieczywo (żytnie i na zakwasie), otręby i brązowy ryż, grube kasze (gryczana, pęczak) czy płatki owsiane, najlepiej górskie. Cenne są także nasiona roślin strączkowych, siemię lniane, chia, babka płesznik i tłuszcze nienasycone zawarte w olejach tłoczonych na zimno (makowy, lniany, słonecznikowy, sezamowy, kukurydziany).  Przyprawy, zioła, napoje

Aby dieta błonnikowa przyniosła efekty, należy zapewnić odpowiednią ilość płynów. Optymalnie wskazane jest picie ok. 2 litrów wody, herbat ziołowych i owocowych oraz soków rozcieńczonych na dobę. Poza tym w diecie nie trzeba sobie odmawiać przypraw, choć należy je wybierać ostrożnie. Najlepiej unikać pikantnych na bazie pieprzu i papryki, soli i cukru. Mile widziane są natomiast różnorodne roślinne susze, również jako dodatek do herbaty lub surowiec do naparów. Korzystne właściwości na hemoroidy mają m.in. skrzyp, podbiał, pokrzywa, czarny bez, babka lancetowata, kasztanowiec, kora dębu, rumianek, oczar wirginijski i krwawnik. 

Warto wiedzieć: Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu?

Powiązane produkty

Czego nie jeść przy hemoroidach?

Wskazane jest ograniczenie spożycia lub wyeliminowanie z diety wyrobów z białej mąki stosowanej powszechnie do wypieków i wyrobów cukierniczych. Podobnie trzeba uważać na biały ryż, kaszę mannę, mąkę ziemniaczaną, ale i na nabiał (mleko i ser). Poza tym powinno się wykluczyć przetworzoną żywność fast food i gotowe dania w pudełkach, puszkach czy kartonach dostępne w sklepach. Przygotowując samodzielnie posiłki, najlepiej zdecydować się na duszenie lub gotowanie na wodzie, parze bądź pod ciśnieniem. 

Przeciwwskazane jest smażenie. Zapychająco działają słodycze i słone przekąski oraz płatki śniadaniowe. Zawierają duże ilości sztucznych konserwantów i tłuszczów trans. Warto uważać na napoje gazowane, alkohol oraz czarną kawę i herbatę.
 
A: Agata Oleszkiewicz
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 3.

  2. P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

  3. G. Krasowski, Hemoroidy, PZWL, Warszawa 2005.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij