dziecko z bolącym brzuchem
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska, 31.08.2022
Przeczytane 536 razy

Co podać dziecku przy biegunce?

 

Biegunka u dzieci to nie tylko dyskomfort spowodowany samą dolegliwością, ale też większe ryzyko odwodnienia malucha. Problemy trawienne nie są u dzieci rzadkością, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami i jak karmić dziecko, aby biegunka ustała.
 

Spis treści


  1. Możliwe przyczyny biegunki u dzieci
  2. Co podać dziecku na biegunkę?
  3. Co podać dziecku, gdy wymiotuje i ma biegunkę?
  4. Co podawać dziecku do jedzenia przy biegunce?

Zwykle pojedyncze epizody biegunki nie są powodem do niepokoju, pod warunkiem że rodzice odpowiednio wcześniej zareagują. Przede wszystkim nie należy dopuścić do odwodnienia malucha, ponieważ dla młodego organizmu to bardzo niebezpieczne. 

Możliwe przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka u dziecka może mieć wiele przyczyn. U maluchów, które jeszcze nie ukończyły roku życia, układ pokarmowy nadal się rozwija, a także kształtuje się jego flora bakteryjna. Właśnie dlatego rozwolnienie u dzieci występuje dość często. To reakcja organizmu na potrawy, do których układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze przystosowany. Może wystąpić również wtedy, kiedy rodzice przechodzą na inny pokarm. Zdarza się także, że biegunki występują również w trakcie karmienia piersią. Wówczas mama powinna większą uwagę zwrócić na własną dietę. Biegunka może wystąpić również w trakcie ogólnej infekcji, kiedy organizm malucha jest osłabiony, a układ trawienny nie pracuje prawidłowo. Zdarza się, że towarzyszą jej wymioty, gorączka, dziecko jest poddenerwowane i niespokojne.

Zwykle pojedyncze epizody biegunki nie są powodem do niepokoju, pod warunkiem że rodzice odpowiednio wcześniej zareagują. Przede wszystkim nie należy dopuścić do odwodnienia malucha, ponieważ dla młodego organizmu to bardzo niebezpieczne. Maluchowi należy podawać płyny z elektrolitami i preparaty lecznicze, dostępne w aptece bez recepty, które złagodzą objawy biegunki. Jeśli jednak zaobserwujemy pogorszenie się stanu dziecka, a biegunce będą towarzyszyły wymioty, należy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ przyczyną może być poważniejsza infekcja lub alergia pokarmowa.

Co podać dziecku na biegunkę?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, które łagodzą biegunkę i są dedykowane dla dzieci. Maluchom najłatwiej podać lek w płynie, stąd warto mieć w apteczce poręczne saszetki z granulatem do rozpuszczania w wodzie. Preparat w formie płynnej, który dodatkowo ma przyjemny smak, np. pomarańczowy dziecko przyjmie znacznie chętniej.

Substancją czynną leków na biegunkę dla dzieci i dorosłych jest zwykle diosmektyt (glinokrzemian). Zawiera go m.in. popularna wśród rodziców Smecta. Niezależnie jednak, który lek wybierzemy, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do jego stosowania. Biegunkę rozróżnia się na typ ostry i przewlekły. Dzieci najczęściej cierpią na ten pierwszy rodzaj, dlatego szybko dochodzi u maluchów do odwodnienia. W fazie ostrej dopuszczalne jest zwiększenie dawki leku, zgodnie z zasadami opisanymi w ulotce. Zwykle saszetkę leku rozpuszcza się w około 50 ml wody, ale małe dzieci mogą mieć problem z jednorazowym przyjęciem całej dawki, dlatego można im podawać mniejsze porcje w ciągu dnia, uzupełniając płynami wzbogaconymi o elektrolity, które również można dostać w aptece bez recepty.

Leki, które zawierają diosmektyt powlekają śluzówkę przewodu pokarmowego, co wzmacnia barierę ochronną i chroni przed podrażnieniem i patogenami. Substancja czynna ma właściwości absorbujące gazy, wirusy i bakterie, dzięki czemu przywraca właściwą przepuszczalność błony śluzowej.

Przeczytaj również: Co to jest metabolizm i w jaki sposób można go przyspieszyć?

Co podać dziecku, gdy wymiotuje i ma biegunkę?

Wymioty połączone z biegunką zwiększają ryzyko odwodnienia, dlatego w takich przypadkach należy działać kompleksowo. Podstawą jest oczywiście nawadnianie. W takich przypadkach dobrze sprawdzają się elektrolity, które uzupełniają utracone przez organizm mikro- i makroelementy oraz zawierają glukozę. Elektrolity do rozpuszczania w wodzie dla dzieci działają też osłonowo. W aptece dostępne są preparaty, które po podaniu powlekają śluzówkę przewodu pokarmowego i żołądka, łagodząc nudności i zmniejszając objawy.

Przy ostrej biegunce zakaźnej, wywołanej np. przez rotawirusy charakterystyczna jest też wysoka gorączka. Jeśli stan dziecka wyraźnie się pogarsza, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach wskazana jest hospitalizacja.

Co podawać dziecku do jedzenia przy biegunce?

Jeśli dziecko ma tendencję do biegunek, ważna jest lekkostrawna dieta. Maluchowi, który przyjmuje już stałe pokarmy, można w tych dniach podawać lekkie zupki, gotowane warzywa i owoce, np. Jabłko. Wskazane są kleiki i kaszki bogate w naturalny błonnik pokarmowy, ponieważ nie tylko nie obciążają układu trawienia, ale dodatkowo działają osłonowo. Jeśli chcemy podać dziecku mięso drobiowe, ważne, aby było dobrej jakości. Kurczaka lub indyka warto również ugotować i podawać w małych porcjach.

Warto pamiętać, że w początkowej fazie, kiedy dziecko jest osłabione, może niechętnie spożywać owoce, dlatego lepiej zacząć od kaszek czy kleików i stopniowo wprowadzać kolejne produkty do diety.


A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne: stan wiedzy na rok 2010, Kraków: Medycyna Praktyczna.

  2. Praca zbiorowa: Indeks leków medycyny praktycznej, Kraków: Medycyna praktyczna, 2005.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij