Co można jeść podczas biegunki?
Dieta i sport Klaudia Gaicka
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 29694 razy

Co można jeść podczas biegunki?

W czasie biegunki mocno wzrasta ryzyko odwodnienia. Pomimo tego, że zależy nam na dostarczeniu organizmowi jak największej ilości wody oraz składników odżywczych, powinniśmy uważać, aby nie spożywać produktów, które mogą dodatkowo podrażnić osłabiony układ pokarmowy.

Spis treści


  1. Rodzaje i przyczyny biegunek
  2. Co można jeść podczas biegunki?
  3. Jedzenie podczas biegunki – prosty przepis na kleik ryżowy
  4. Co można pić podczas biegunki?
  5. Co robić, jeżeli biegunka nie mija?

Podczas biegunki powinieneś bardzo uważać na to, aby się nie odwodnić. Zbyt mała ilość płynów w organizmie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Z tego powodu warto również spożywać posiłki z większą zawartością wody. Jedzenie w czasie rozwolnienia nie powinno być ciężkostrawne, aby dodatkowo nie podrażniać układu pokarmowego.

Kup w aptece: Leki na biegunkę u dzieci

Rodzaje i przyczyny biegunek

O biegunce mówimy, kiedy luźny lub płynny stolec oddawany jest częściej- przynajmniej 3 razy w ciągu dnia lub w zwiększonej ilości. Wśród biegunek możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – biegunkę przewlekłą oraz ostrą. Pierwsza z nich charakteryzuje się długim okresem trwania (ponad 4 tygodnie). Dodatkowo charakterystyczna dla tej postaci jest tendencja do nawracania. Druga postać biegunki, dla której typowe są intensywniejsze objawy, trwa zwykle do 14 dni. Co więcej, przy ostrej biegunce najczęściej już w czasie kilku pacjent zaczyna odczuwać znaczną poprawę.

Biegunki mogą mieć różne podłoże i przyczyny. Od mechanicznych, przez hormonalne, po psychologiczne. Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny występowania biegunki jest bardzo ważne, ponieważ ułatwia ono wyleczenie jej.

Do innych przyczyn biegunki należą m.in: zakażenia bakteryjne, reakcje alergiczne, zakażenia wirusowe, spożycie toksyn bakteryjnych, zakażenia pasożytnicze, stres, skutki uboczne środków farmakologicznych, zbyt duże spożycie alkoholu, nowotwory jelita grubego, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz nadczynność tarczycy.

Sprawdź także: Czy biegunka może być objawem koronawirusa?

Co można jeść podczas biegunki?

Podczas biegunki najlepiej spożywać posiłki lekkostrawne, odżywcze i bogate w wodę. Dobrym pomysłem będą dania przygotowane na bazie gotowanego ryżu, marchewki lub pieczonego jabłka. Z pewnością sprawdzą się zatem: kleik na wodzie, ryż z jabłkiem czy zupa ryżowa. Kiedy wraz z upływem dni poczujesz się lepiej, możesz wzbogacić jadłospis o chude mięso i gotowane warzywa.

Powiązane produkty

Jedzenie podczas biegunki – prosty przepis na kleik ryżowy

Kleik ryżowy nadaje się zarówno do podawania dorosłym, jak i dzieciom. Jego lekkostrawność i pożywność sprawiają, że jest idealnym prowiantem na przetrwanie biegunki. Inną jego zaletą jest nieskomplikowanie i dostępność składników. Aby go zrobić, potrzebujesz bowiem jedynie wody i ryżu.

Najlepiej wykorzystać ryż sypki, lecz taki w torebkach również się nadaje (wystarczy wysypać go z torebek). Ryż należy wsypać do garnka i zalać wodą (około 1 l wody na 100 g suchego ryżu). Kiedy całość zacznie się gotować, trzeba zminimalizować ogień. Składniki powinny w dalszym ciągu się gotować, nie należy jednak zapominać o regularnym mieszaniu, aby kleik się nie przypalił i nie przywarł do dna i ścianek garnuszka.

Kiedy cała woda wyparuje, kleik jest gotowy do spożycia. Tak przyrządzone danie nie powinno wywołać żadnych dodatkowych nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego, a wręcz przeciwnie – może je nawet złagodzić.

Co można pić podczas biegunki?

Jak już wspominałam, jednym z podstawowych zagrożeń, na jakie wystawia nasz organizm przedłużająca się biegunka, jest odwodnienie. W czasie leczenia należy starać się cały czas nawadniać. W tym celu wskazane jest spożywanie specjalnych mieszanek z elektrolitami. Należy pamiętać, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać minimum 2 litry płynów niezależnie od biegunki. W czasie rozwolnienia ilość tę trzeba jeszcze zwiększyć poprzez wypijanie dodatkowych 10 ml/kg mc wody bądź herbaty po każdym wypróżnieniu.

Co więcej, nie powinno się zapominać, jak istotną rolę w leczeniu biegunki odgrywają probiotyki. Dobrze jest je przyjmować w formie płynnej, aby dodatkowo nawadniać organizm. W aptece dostępne są różne rodzaje medykamentów, dzięki temu każdy może wybrać coś dla siebie. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę, aby sięgać po lek, a nie suplement diety.

Warto wiedzieć: Jakie są najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu?

Co zrobić, jeśli biegunka nie mija?

Większość biegunek mija samoistnie bez potrzeby wykonywania dodatkowych badań. Może się jednak zdarzyć, że pacjent z biegunką będzie wymagać poszerzenia diagnostyki. Jeżeli choremu towarzyszą inne kłopotliwe objawy, takie jak osłabienie, skrajne zmęczenie, zmniejszenie ilości oddawanego moczu (świadczące o odwodnieniu), wymioty czy wysoka gorączka, powinien odwiedzić lekarza. Wizyty wymaga także pacjent, u którego objawy nie ustępują bądź nasilają się.

Oprócz tego istnieje jeszcze grupa objawów, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Ich pojawienie się może zwiastować poważną chorobę. Mowa między innymi o silnym bólu w jamie brzusznej lub odbytnicy, objawach odwodnienia (przede wszystkim silnym pragnieniu, zapadniętych oczach, nerwowości, rzadkim oddawaniu moczu) oraz krwistym lub czarnym, smolistym stolcu.

Bibliografia

  1. M. Camilleri, J.A. Murray, Biegunka i zaparcie, 2012.
  2. European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, European Society for Paediatric Infectious Diseases, Ostra biegunka u dzieci – rozpoznawanie, leczenie i zapobieganie, 2009.
  3. K. Popińska, Biegunka przewlekła, 2017.
  4. J. Budzyński, Biegunka, 2015.
  5. P. Buda, J. Książyk, Ostra biegunka, 2017.

Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij