śluz z odbytu
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 231126 razy

Śluz z odbytu – o czym świadczy wydzielina z odbytu?

Śluz z odbytu to naturalne zjawisko fizjologiczne, które świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Niekiedy jednak ilość śluzu wyraźnie się zwiększa i może to wystąpić bez względu na nasz wiek i płeć. Czy wydzielina z odbytu może stanowić powód do obaw i kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza? 

Spis treści:


  1. Wydzielina z odbytu. Co może oznaczać? 
  2. Śluz z odbytu. Możliwe przyczyny 
  3. Śluz z odbytu u dziecka 

 

Wydzielina z odbytu. Co może oznaczać? 

Śluz z odbytu nie zawsze ma jednolitą strukturę i postać. Wydzielina z odbytu może mieć również charakter ropny lub wodnisty. Bywa i tak, że pojawia się śluz z krwią z odbytu. W tych przypadkach warto podjąć kroki zmierzające do ustalenia przyczyny zmian, zwłaszcza jeśli nie ustępują one samoczynnie po kilku dniach. Lekarze uczulają, że ignorowanie nadmiaru śluzu z odbytu lub jego zmienionej konsystencji i składu może prowadzić do dalszych zmian w organizmie, a w konsekwencji przyczynić się do występowania chorób proktologicznych (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub gastroenterologicznych (np. nowotwór odbytu).

Co na hemoroidy? Czym leczyć żylaki odbytu? Dowiedz się na Aptelia.pl

Przede wszystkim warto obserwować, czy wydzielinie z odbytu towarzysza inne niepokojące objawy. Może to być gorączka, szybka utrata masy ciała, wymioty. W takich przypadkach przyczyną może być zwykłe zatrucie pokarmowe. Bardziej niepokojące są objawy, które dotykają samego odbytu lub jego okolic, np.: 

  • ból, swędzenie lub pieczenie; 
  • świąd okolic odbytu;
  • uczucie parcia na stolec (często oddawanie małych ilości stolca); 
  • obrzęk tkanek okołoodbytniczych. 

W takich przypadkach nie można wykluczyć nawet występowania chorób wenerycznych (np. rzeżączki, kiły lub opryszczki).  

Jeśli symptomy nie są jeszcze zaawansowane, nadmiar śluzu z odbytu można rozpoznać po plamach na bieliźnie albo tzw. mokrym odbycie, czyli ciągłemu uczuciu wilgotności przy zwieraczu. 

ZADBAJ O DOLNĄ CZĘŚĆ PRZEWODU POKARMOWEGO

PIELUCHOMAJTKI

LEKI NA BÓL BRZUCHA

PREPARATY NA UKŁAD POKARMOWY

Śluz z odbytu. Możliwe przyczyny 

Medycyna wyróżnia wiele chorób, których jednym z objawów może być właśnie śluz z odbytu. Które z nich są szczególnie uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia? 

Grupa chorób określana jako nieswoiste zapalenie jelit to schorzenia o podłożu genetycznym. Przede wszystkim dotyka osób młodych między  20. a 40. rokiem życia narażonych na osłabienie układu odpornościowego oraz szkodliwe czynniki środowiskowe (np. przewlekły stres, nadmiar konserwantów w żywności). Można do niej zaliczyć chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Nieswoiste zapalenia jelit objawiają się zwykle nagłymi bólami brzucha, parciem na stolec oraz śluzem z krwią z odbytu. Przy tych objawach należy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj: Guzek w odbycie, zgrubienie przy odbycie – co może oznaczać?

Inną przyczyną śluzu z odbytu może być nowotwór. W początkowym stadium jego objawy mogą obejmować m.in. śluzową wydzielinę z odbytu. W miarę jak guz będzie się powiększał u chorych zaczyna występować świąd oraz ból podczas wypróżniania. W krańcowych przypadkach guz jest wyraźnie wyczuwalny pod palcami. Jeśli chory podejrzewa występowanie u siebie nowotworu należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem, wdrożyć diagnostykę i leczenie. Badania zwykle obejmują anoskopię i endoskopię, a także rozpoznanie obrazowe przy pomocy USG oraz rezonansu magnetycznego. Dane potwierdzają, że odpowiednio szybko wdrożone leczenie sprawia, ze odsetek 5-letnich przeżyć pacjentów wynosi ponad 80%. 

Powiązane produkty

Warto pamiętać, że choć podstawowe badania odbytu może przeprowadzić lekarz rodzinny (w tym badanie per rectum), w przypadkach budzących wątpliwości chory powinien otrzymać skierowanie do proktologa. To specjalista zajmujący się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Śluz z odbytu u dziecka 

Galaretowaty śluz z odbytu u dziecka może mieć podobną genezę jak w przypadku osoby dorosłej. Coraz częstszym problemem są jednak zaburzenia mikroflory jelitowej, a także alergie i nietolerancje pokarmowe wynikające z wykształcających się reakcji autoimmunologicznych. O ile w pierwszym przypadku infekcja zwykle ma charakter samoograniczający, alergie na tle żywieniowym wymagają przeprowadzenia testów, które pomogą ustalić, czy – i na co – nadwrażliwość rzeczywiście występuje. 

Przyczyną galaretowatego śluzu z odbytu u dziecka, ale z dodatkiem krwi może być tzw. szczelina odbytu. To podłużne pęknięcie końcowego odcinka błony śluzowej wyściełającej cały przewód pokarmowy. W takich przypadkach zwykle pomaga doraźne stosowanie maści przeciwzapalnych. 

Co istotne, śluz odbytu u dziecka najczęściej nie jest objawem biegunki rotawirusowej. To zapalenie wywołane przez rotawirusy grupy A, które u dzieci mają szczególnie gwałtowny przebieg. Zwykle towarzyszy mu wysoka gorączka, bóle brzucha i biegunka, ale pozbawiona wodnistej wydzieliny lub krwi. 

Śluz z odbytu, o ile nie występuje w nadmiarze i przewlekle, stanowi naturalną reakcję fizjologiczną i raczej nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Należy jednak stale monitorować występujące objawy zwłaszcza jeżeli pojawiają się u osób starszych, dzieci lub kobiet w ciąży. 

Bibliografia

  1. Johansson M. E., Sjövall H., Hansson G. C. The gastrointestinal mucus system in health and disease. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology, 2013, 10(6), 352–361.
  2. Hutyra T., Iwańczak B. Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego u dzieci – definicja, przyczyny, postępowanie diagnostyczne. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka, 2010; 12: 135–138.
  3. Lane V.A., Sugarman I.D. Investigation of rectal bleeding in children. Paediatrics and Child Health 2010; 20: 465–472 (data dostępu: 9.09.2022) 
  4. Johansson M. E. Mucus layers in inflammatory bowel disease. Inflammatory bowel diseases, 20(11), 2014, 2124–2131. (data dostępu: 9.09.2022) 

Wybór redakcji