Młoda mama trzyma niemowlaka na kolanach i ściąga sobie pokarm z piersi
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2142 razy

Jak odciągać mleko laktatorem?

Laktator ręczny lub laktator elektryczny to często obowiązkowy zakup na listach młodych mam. Jego prawidłowe używanie może znacznie ułatwić trudne początki laktacji. Zdarza się jednak, że sprzęt ten mylnie uważany jest za urządzenie służące do mierzenia ilości mleka w piersiach. Jak rozsądnie korzystać laktatora, aby wspomagał laktację? Jak prawidłowo odciągać mleko laktatorem? 

Spis treści:


  1. Kiedy trzeba odciągać mleko laktatorem?
  2. Jak przygotować się do odciągania pokarmu?
  3. Odciąganie pokarmu laktatorem – najważniejsze wskazówki
  4. Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Kiedy trzeba odciągać mleko laktatorem? 

Zaraz po porodzie zdarzają się sytuacje wymagające użycia laktatora elektrycznego, aby zapewnić nowo narodzonemu dziecku pokarm matki. Jeśli noworodek jest urodzony przedwcześnie, wymaga pobytu na oddziale intensywnej terapii lub ma wady, które uniemożliwiają karmienie naturalne – wówczas laktator staje się nieodzowny dla mamy w połogu. Dzięki pracy kobiety z laktatorem możliwe jest ściąganie mleka, które stanowi najlepsze wsparcie dla dziecka, dopasowane idealnie do jego potrzeb i do jego stanu.  

Badania wykazały, że mleko matek wcześniaków znacząco różni się od mleka matek dzieci donoszonych i urodzonych w terminie. Dlatego na oddziałach intensywnej terapii noworodka często znajdują się kąciki dla mam, w których mogą one w spokoju odciągnąć mleko laktatorem dla swojego dziecka. 

Przeczytaj: Najważniejsze zasady przy karmieniu piersią

Laktator na pobudzenie laktacji

Kiedy jeszcze należy odciągać mleko laktatorem? Niektóre kobiety po porodzie mają problem z ilością pokarmu, co dotyczy szczególnie kobiet po cesarskim cięciu, u których laktacja często rozpoczyna się z opóźnieniem, w stosunku do kobiet po porodzie naturalnym. Jeśli dziecko jest ospałe, ssie niechętnie, szybko zasypia przy piersi – dodatkowo można je dokarmiać mlekiem ściągniętym laktatorem po jednorazowym karmieniu. Dzięki temu dziecko ma kontakt z piersią mamy, a dzięki dokarmianiu nie jest głodne i odpowiednio rośnie.

Jeśli istnieje potrzeba, aby piersi produkowały więcej mleka, laktator elektryczny jest dobrym urządzeniem, aby pobudzić laktację. Po karmieniu można dodatkowo stymulować piersi, nie po to, aby odciągnąć mleko, ale aby dać organizmowi sygnał, że potrzeba jest więcej pokarmu. Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim to dziecko stymulowało pierś matki. 

Warto wiedzieć: Jak wybrać laktator?

laktator przy nawale pokarmu

W sytuacji nawału mlecznego, gdy piersi są bardzo nabrzmiałe i bolesne, a dziecko ma trudności z prawidłowym złapaniem brodawki, laktatorem można spróbować odciągnąć kilka kropel mleka, aby zmiękczyć brodawkę i otoczkę. Warto wcześniej delikatnie ogrzać pierś, zaś sam laktator niech pracuje tylko tyle, ażeby ułatwić maluchowi i mamie prawidłowe przystawienie się. 

Jak przygotować się do odciągania pokarmu? 

Laktator, którego zamierzamy używać, zawsze musi być czysty i dokładnie umyty. Warto wyparzyć go wrzątkiem, a jeśli mleko jest odciągane dla wcześniaka – powinien dodatkowo zostać wysterylizowany, podobnie jak pojemnik, w którym będzie przechowywany pokarm. Należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy, aby nie zalegały w nich resztki mleka – jest to doskonała pożywka dla bakterii. 

Miejsce, w którym kobieta będzie odciągać pokarm, powinno ją relaksować. Dobrze, jeśli jest wyciszone i przytulne, a znajdujące się w nim oświetlenie łagodne. Matka powinna móc wygodnie usiąść, a podczas odciągania może mieć zdjęcie dziecka, jego ubranko, czy telefon z nagraniem malucha. Sprawi to, że odciąganie mleka będzie przebiegać sprawniej i efektywniej, oczywiście, o ile jest taka możliwość. 

Aby ułatwić wypływ pokarmu, piersi można delikatnie rozgrzać, np. poprzez ciepły prysznic, powietrze suszarki czy pieluszkę ogrzaną na kaloryferze. Brodawki powinny być czyste, ale nie ma konieczności dokładnego ich mycia przed każdym odciąganiem. 

Powiązane produkty

Odciąganie pokarmu laktatorem – najważniejsze wskazówki 

Warto wiedzieć, że laktator powinien być używany tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, aby dziecko nie odrzuciło piersi na rzecz odciągniętego mleka, podawanego z butelki.  

Lejek laktatora musi być dopasowany do brodawki kobiety, nie może być zbyt mały (spowoduje uszkodzenie brodawki) ani zbyt duży (nie będzie odpowiednio jej zasysał). 

Pamiętajmy też, że ilość pokarmu odciągnięta laktatorem nie jest faktyczną miarą ilości mleka w piersiach. Jeśli kobieta odciąga laktatorem zaledwie kilka mililitrów, to nie oznacza, że nie ma wystarczającej ilości pokarmu dla dziecka. Nie należy się tym martwić, ponieważ laktator to nie noworodek – nie wyzwala w matce takich uczuć jak dziecko, a karmienie piersią w dużej mierze jest regulowane przez hormony i emocje.  

Jeśli laktator jest używany przy nawale, wiele kobiet odczuwa chęć ściągnięcia takiej ilości mleka, aby pierś całkowicie opróżnić. Jeśli karmimy piersią, laktatorem elektrycznym lub laktatorem ręcznym należy odciągnąć jedynie odrobinę pokarmu, do odczucia ulgi przez kobietę i momentu zmiękczenia brodawki wraz z otoczką. Z resztą mleka w piersi dziecko powinno sobie poradzić. 

Zaraz po przystawieniu do piersi dziecko ssie bardzo szybko, co ma na celu pobudzenie całej kaskady hormonalnej, która jest odpowiedzialna za wypływ mleka. Po chwili uruchamia się odruch oksytocynowy, co oznacza, że mleko wypływa bardzo szybko, a u niektórych kobiet wręcz tryska z piersi. Warto wybrać w laktatorze tryb, który będzie działał podobnie – wykonywał szybkie i krótkie zassania. Dopiero za moment dziecko zaczyna wolniej zasysać brodawkę, połykając mleko powoli  (matka powinna słyszeć przełknięcia). Dobrze, jeśli laktator ma do wyboru i drugi tryb, naśladujący tę fazę karmienia.  

Każda kobieta korzystająca z laktatora powinna wypracować swój indywidualny sposób odciągania pokarmu, który najlepiej jej odpowiada, a w zależności od potrzeb – efektywnie ściąga mleko lub jedynie pobudza laktację. 

Jak przechowywać odciągnięte mleko? 

Najlepiej jest podawać dziecku świeże mleko zaraz po odciągnięciu go z piersi. Jednak jeśli decydujemy się na jego przechowywanie, należy pamiętać o kilku zasadach. 

W temperaturze pokojowej mleko może stać w zamkniętym pojemniku do 4 godzin, maksymalnie czas ten można wydłużyć do 6-8 godzin, sprawdzając jednak przed podaniem, czy nie skwaśniało. 

W lodówce odciągnięte mleko może być przechowywane do 96 godzin, najlepiej na jej środkowej półce. 

Gdy decydujemy się na zamrożenie mleka, pamiętajmy, że w ten sposób może być przechowywane od 3 do 6 miesięcy. 

Przeczytaj więcej na temat: Jak przechowywać odciągnięty pokarm kobiecy 

Bibliografia

Adamczak-Ratajczak A., Kupisz J., 2012, Korzyści karmienia piersią dla matki, [w:] Pediatria i Medycyna Rodzinna, nr 8(4), s. 370-374.

Młodawska M., J. Młodawski J., Pazera G., Rokita W., 2019, Breast is the best – czyli co każdy ginekolog o karmieniu piersią powinien wiedzieć [w:] Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, t. 4, nr 1, s. 30. 


Wybór redakcji