Spis treści:
- Kiedy trzeba odciągać mleko laktatorem?
- Jak przygotować się do odciągania pokarmu?
- Odciąganie pokarmu laktatorem – najważniejsze wskazówki
- Jak przechowywać odciągnięte mleko?
Kiedy trzeba odciągać mleko laktatorem?
Zaraz po porodzie zdarzają się sytuacje wymagające użycia laktatora elektrycznego, aby zapewnić nowo narodzonemu dziecku pokarm matki. Jeśli noworodek jest urodzony przedwcześnie, wymaga pobytu na oddziale intensywnej terapii lub ma wady, które uniemożliwiają karmienie naturalne – wówczas laktator staje się nieodzowny dla mamy w połogu. Dzięki pracy kobiety z laktatorem możliwe jest ściąganie mleka, które stanowi najlepsze wsparcie dla dziecka, dopasowane idealnie do jego potrzeb i do jego stanu.
Badania wykazały, że mleko matek wcześniaków znacząco różni się od mleka matek dzieci donoszonych i urodzonych w terminie. Dlatego na oddziałach intensywnej terapii noworodka często znajdują się kąciki dla mam, w których mogą one w spokoju odciągnąć mleko laktatorem dla swojego dziecka.
Przeczytaj: Najważniejsze zasady przy karmieniu piersią
Laktator na pobudzenie laktacji
Kiedy jeszcze należy odciągać mleko laktatorem? Niektóre kobiety po porodzie mają problem z ilością pokarmu, co dotyczy szczególnie kobiet po cesarskim cięciu, u których laktacja często rozpoczyna się z opóźnieniem, w stosunku do kobiet po porodzie naturalnym. Jeśli dziecko jest ospałe, ssie niechętnie, szybko zasypia przy piersi – dodatkowo można je dokarmiać mlekiem ściągniętym laktatorem po jednorazowym karmieniu. Dzięki temu dziecko ma kontakt z piersią mamy, a dzięki dokarmianiu nie jest głodne i odpowiednio rośnie.
Jeśli istnieje potrzeba, aby piersi produkowały więcej mleka, laktator elektryczny jest dobrym urządzeniem, aby pobudzić laktację. Po karmieniu można dodatkowo stymulować piersi, nie po to, aby odciągnąć mleko, ale aby dać organizmowi sygnał, że potrzeba jest więcej pokarmu. Pamiętajmy jednak, aby przede wszystkim to dziecko stymulowało pierś matki.
Warto wiedzieć: Jak wybrać laktator?
laktator przy nawale pokarmu
W sytuacji nawału mlecznego, gdy piersi są bardzo nabrzmiałe i bolesne, a dziecko ma trudności z prawidłowym złapaniem brodawki, laktatorem można spróbować odciągnąć kilka kropel mleka, aby zmiękczyć brodawkę i otoczkę. Warto wcześniej delikatnie ogrzać pierś, zaś sam laktator niech pracuje tylko tyle, ażeby ułatwić maluchowi i mamie prawidłowe przystawienie się.
Jak przygotować się do odciągania pokarmu?
Laktator, którego zamierzamy używać, zawsze musi być czysty i dokładnie umyty. Warto wyparzyć go wrzątkiem, a jeśli mleko jest odciągane dla wcześniaka – powinien dodatkowo zostać wysterylizowany, podobnie jak pojemnik, w którym będzie przechowywany pokarm. Należy dokładnie wyczyścić wszystkie elementy, aby nie zalegały w nich resztki mleka – jest to doskonała pożywka dla bakterii.
Miejsce, w którym kobieta będzie odciągać pokarm, powinno ją relaksować. Dobrze, jeśli jest wyciszone i przytulne, a znajdujące się w nim oświetlenie łagodne. Matka powinna móc wygodnie usiąść, a podczas odciągania może mieć zdjęcie dziecka, jego ubranko, czy telefon z nagraniem malucha. Sprawi to, że odciąganie mleka będzie przebiegać sprawniej i efektywniej, oczywiście, o ile jest taka możliwość.
Aby ułatwić wypływ pokarmu, piersi można delikatnie rozgrzać, np. poprzez ciepły prysznic, powietrze suszarki czy pieluszkę ogrzaną na kaloryferze. Brodawki powinny być czyste, ale nie ma konieczności dokładnego ich mycia przed każdym odciąganiem.