Przyczyny i objawy anoreksji
Dieta i sport Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1369 razy

Przyczyny i objawy anoreksji

Przyczyny anoreksji nie są jednoznaczne, lecz za czynniki ryzyka uważa się uwarunkowania psychologiczne, biologiczne i środowiskowe. Zaburzenie odżywiania tego typu niesie za sobą zespół powikłań, zwłaszcza na tle somatycznym, metabolicznym i hormonalnym.

Spis treści


  1. Co to jest anoreksja?
  2. Anoreksja – przyczyny
  3. Anoreksja – objawy

 

Objawem anoreksji jest przede wszystkim spadek masy ciała. Do tego dochodzą również: zmiana zachowania prowadząca do świadomego ograniczania jedzenia w ciągu dnia, obniżenia kaloryczności posiłków oraz silny lęk przed przytyciem. Pierwsze sygnały o chorobie zwykle zauważa się w okresie dojrzewania.

Kup w aptece: Preparaty na brak apetytu

CO TO JEST ANOREKSJA?

Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, to zespół chorobowy charakteryzujący się celową utratą masy ciała do poziomu znacznie odbiegającego od norm dla wzrostu i wieku. Przejawia się przede wszystkim świadomym ograniczaniem przyjmowania pokarmów i zmniejszaniem kaloryczności posiłków. W wyniku tego dochodzi do wielu powikłań, szczególnie na tle somatycznym, metabolicznym i hormonalnym. Zaburzenie to prowadzi nie tylko do wychudzenia, ale i do stopniowego wyniszczania organizmu, a nawet śmierci. Ponadto w przebiegu choroby pojawia się wszechogarniające poczucie lęku przed przytyciem. Dlatego obciążona anoreksją osoba nieustannie dąży do obniżania swojej wagi. W tym celu stosuje restrykcyjne diety, znacznie zwiększa wydatek energetyczny, a także prowokuje różnymi sposobami wymioty czy biegunkę. 

Pierwsze objawy anoreksji można często zaobserwować w wieku dojrzewania, zwłaszcza w okresie pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. Może ona dotyczyć zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Jednak przyczyny choroby nie są jednoznaczne. Jadłowstręt psychiczny jest więc zaburzeniem wieloczynnikowym. Anoreksja może przebiegać w formie jednego rzutu lub przewlekle, z okresami remisji i nawrotów. Charakter choroby warunkują m.in. relacje z najbliższą rodziną, jak również wczesność podjęcia terapii oraz jej jakość. Leczenie anoreksji bywa zwykle procesem długotrwałym, a jego podstawowym elementem jest psychoterapia. W stanach znacznego wyniszczenia organizmu niezbędny może się okazać pobyt w szpitalu.

Przeczytaj także: Co jeść przy wymiotach – dieta wspierająca organizm

ANOREKSJA – PRZYCZYNY

Anoreksja to stan o złożonej etiologii. Nie jest on wywołany inną chorobą, zaburzeniami lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Wśród przyczyn anoreksji można wyróżnić przede wszystkim czynniki predysponujące do wywołania zaburzenia o charakterze biologicznym, psychologicznym i środowiskowym. Cechy osobowości wywierają istotny wpływ na ryzyko wystąpienia choroby. Realnym zagrożeniem jest anoreksja u mężczyzn i kobiet o osobowości obsesyjno-kompulsywnej, którzy przeszacowują wygląd własnego ciała i są perfekcjonistami. Niemałe znaczenie odgrywają tu relacje rodzinne. Czynnikami ryzyka są m.in.: nadopiekuńczość rodziców, unikanie konfliktów czy angażowanie dzieci w problemy małżeńskie. 

Przyczyny anoreksji mogą mieć ponadto podłoże socjalno-ekonomiczne. Na pojawienie się zaburzeń odżywiania narażone są szczególnie dzieci z rodzin o wysokim statusie społecznym, a także młodzież i osoby dorosłe, które ulegają medialnym trendom szczupłej sylwetki i celebrowania takiego wyglądu. Anoreksja bywa niekiedy związana z niektórymi profesjami, w których sylwetka ma duże znaczenie, jak modeling, gimnastyka czy aktorstwo. Do czynników wyzwalających jadłowstręt psychiczny zalicza się poza tym drakońskie diety ukierunkowane na redukcję masy ciała, krytyczne uwagi innych osób dotyczące wagi oraz obniżone poczucie własnej wartości i samooceny. Mogą to być jeszcze sytuacje silnie stresowe, jak problemy w szkole czy niespodziewana zmiana sytuacji rodzinnej.

Przeczytaj także: Zioła uspokajające – naturalny sposób na stres

Powiązane produkty

ANOREKSJA – OBJAWY

Początki anoreksji zwykle bywają trudne do rozpoznania. Pierwsze objawy są bowiem mało charakterystyczne, dlatego nie wzbudzają niepokoju. Jadłowstręt rozpoczyna się najczęściej niewinnie, od chęci korekty wyglądu zewnętrznego poprzez kurację odchudzającą lub zmianę dotychczasowego modelu żywienia, np. przejście na weganizm. Dieta stopniowo staje się bardziej restrykcyjna. Z jadłospisu wyklucza się niektóre produkty, zwłaszcza ciężkostrawne, oraz redukuje porcje posiłków z powodu pojawiających się z czasem wyrzutów sumienia dotyczących kaloryczności spożytego jedzenia. 

Warto wiedzieć: Dieta wegetariańska – o czym należy pamiętać i czym zastąpić mięso?

Anoreksja u chłopców i dziewcząt przebiega podobnie. Po osiągnięciu zamierzonego celu, jakim jest wychudzenie, osoba chora zwykle jest z siebie zadowolona, lecz na tym nie poprzestaje. Skutecznie ukrywa swoje niewłaściwe nawyki żywieniowe przed rodziną oraz znajomymi, a przy tym w dalszym ciągu utrzymuje niską podaż składników odżywczych. Z czasem chory zaczyna unikać spożywania posiłków z rodziną, wybierając jedzenie w samotności, a wychudzone ciało zakrywa luźną odzieżą. Anoreksja często wywołuje poczucie osamotnienia. Postępującemu wyniszczeniu organizmu związanemu z niedożywieniem towarzyszy szereg zaburzeń dotyczących układu krążeniowego, endokrynologicznego, nerwowego, rozrodczego czy pokarmowego, którym chorzy nierzadko zaprzeczają.

Dowiedz się więcej: Odchudzanie dietą

Bibliografia

  1. E. Bator i in., Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie, „Nowiny Lekarskie” 2011, nr 3.

  2. J. Komender, Jadłowstręt psychiczny – jednostka chorobowa czy zespół objawowy, “Nowa Medycyna” 1996, nr 17.

  3. G. Kuciel, W. Łysiak-Szydłowska, Metody oceny niedożywienia i efektywności terapii żywieniowej, “Anestezjologia Intensywna Terapia” 2001, nr 1.

  4. Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Bilikiewicz, Wydawnictwo Medyczne PZWL, Warszawa 2011.

  5. Psychiatria kliniczna, red. A. Bilikiewicz i in., Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2002.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij