Czym jest i na czym polega medycyna estetyczna?
Zdrowie i uroda Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6715 razy

Czym jest i na czym polega medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Pozwala usunąć niedoskonałości o różnym podłożu. Jednakże znaczna część jej zabiegów skupia się wokół poprawy jakości skóry. Rewitalizację i odmłodzenie skóry zapewniają m.in. peelingi, lasery, nakłuwanie.

Spis treści


  1. Czym jest sepsa?
  2. Jakie są przyczyny sepsy?
  3. Czy sepsą można się zarazić?
  4. Jakie są objawy sepsy?
  5. Czy sepsa jest uleczalna?
  6. Leczenie sepsy

 

Dbałość o wygląd zewnętrzny przybrała w ostatnim czasie dość intensywny charakter. Wiele osób decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej w celu upiększenia, ponieważ ładny wygląd wpływa na ogólne samopoczucie. Ważne jest jednak, aby poddawać się zabiegom medycyny estetycznej „z głową”.

MEDYCYNA ESTETYCZNA – CO TO JEST?

Medycyna estetyczna to jeden z wielu działów medycyny, który zaliczamy do estetologii medycznej. Warto w tym miejscu przybliżyć znaczenie estetologii medycznej. To dziedzina nauki zajmująca się opisywaniem, pielęgnowaniem, badaniem, przywracaniem oraz kreowaniem piękna ludzkiego ciała z wykorzystaniem środków medycznych. Skupia się głównie na poprawie fizycznej atrakcyjności. Z kolei medycyna estetyczna definiowana jest jako ogół procedur zgodnie z prawem możliwych do wykonywania tylko przez lekarzy. Wśród wspomnianych procedur znajdują się zwłaszcza: ordynacja leków na receptę, zabiegi nieinwazyjne, zabiegi o niewielkim stopniu inwazyjności. Działania te służą poprawie wyglądu. Inna powszechnie stosowana definicja medycyny estetycznej głosi, że zajmuje się ona zagwarantowaniem ludziom zdrowym wysokiej jakości życia. Wykonywane jest to poprzez działania o charakterze profilaktycznym lub rekonstrukcyjnym odnoszącym się głównie do procesu starzenia się skóry.

Sprawdź także: Proces starzenia się skóry - jak go spowolnić

KRÓTKA HISTORIA MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Medycyna estetyczna została uznana za dział medycyny w latach 70. ubiegłego wieku. Za jej ojca uważa się Jeana Jacquesa Legranda – francuskiego endokrynologa. W Paryżu w 1973 roku założył on Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, które było pierwszą na świecie tego typu instytucją. W tym samym mieście w latach 70. XX wieku utworzono też Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej, jednoczący specjalistów tej dziedziny z całej Europy. W Polsce medycyna estetyczna pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku. Pierwszą instytucją zrzeszającą zainteresowane nią osoby była Sekcja Medycyny Estetycznej funkcjonująca przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. W 2010 roku została przekształcona w Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Powiązane produkty

JAKIE DZIAŁANIA OBEJMUJE MEDYCYNA ESTETYCZNA?

Głównym celem medycyny estetycznej jest podniesienie jakości życia, a tym samym, poprzez poprawę wyglądu, ogólnego samopoczucia. W zakresie medycyny estetycznej najczęściej wykonuje się zabiegi na twarz, które:

  • spłycają lub usuwają zmarszczki,

  • zwalczają blizny potrądzikowe,

  • rewitalizują okolicę oczu,

  • powiększają i modelują usta,

  • korygują owal twarzy,

  • zwężają poszerzone pory skóry,

  • niwelują cienie pod oczami,

  • podkreślają kości policzkowe.

Medycyna estetyczna zajmuje się korektą szeroko pojętych defektów estetycznych o rozmaitym podłożu. Dzięki zabiegom medycyny estetycznej możliwe staje się: zlikwidowanie przebarwień skórnych, zwalczenie problemu nadmiernej potliwości, likwidacja rozstępów i cellulitu (tzw. pomarańczowej skórki), ograniczenie nadmiernego wypadania włosów, zamknięcie rozszerzonych naczynek, pozbycie się owłosienia ciała, likwidacja zapadniętych policzków bądź usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczowej (w przypadku miejscowej otyłości).

Przeczytaj również: Sposoby na pozbycie się worków pod oczami

JAKIE SĄ ZABIEGI MEDYCYNY ESTETYCZNEJ?

Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej, wspomniane procedury wypełniają przestrzeń między kosmetologią a chirurgią estetyczną. Zabiegi te mają charakter pozachirurgiczny oraz małoinwazyjny. W związku z tym po ich dokonaniu nie ma potrzeby pozostawania w placówce medycznej. Musimy mieć jednak na uwadze, że po upiększającym zabiegu mogą mimo wszystko pojawić się działania niepożądane. Należy to do rzadkości, a żeby zredukować do minimum ryzyko ich wystąpienia, powinno się bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Oto przykładowe środki i metody wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej:

  • toksyna botulinowa – dla jej określenia używa się też nazwy jad kiełbasiany; zwyczajowo zwana jest botoksem;

  • wypełniacze, spośród których najbardziej znany jest kwas hialuronowy;

  • mechaniczne lub chemiczne (z wykorzystaniem działania takich kwasów, jak np. AHA, BHA i PHA) złuszczanie obumarłego naskórka, czyli peelingi;

  • zabiegi biostymulacyjne z użyciem lasera biostymulującego lub podania osocza bogatopłytkowego;

  • nakłuwanie, np. mezoterapia igłowa, która polega na podawaniu pod skórę substancji aktywnych przez niewielkie nakłucia;

  • lasery, np. frakcyjny, diodowy;

  • podciśnienie;

  • kriolipoliza – zabieg polegający na zamrażaniu komórek tłuszczowych;

  • fale radiowe.

Sprawdź ofertę: Kremy do twarzy

Trzeba również zaznaczyć, że nawet zabiegi o znikomej inwazyjności mogą mieć pewne przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. W większości przypadków są to m.in.: choroby krwi, aktywne stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na składniki stosowanego podczas zabiegu preparatu, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Warto wiedzieć: Torbiel włosowa – leczenie naturalne, domowe i operacyjne

MEDYCYNA ESTETYCZNA – CO DO NIEJ UPRAWNIA?

Medycyna estetyczna nie posiada charakteru specjalizacji. Każdy lekarz, bez względu na dział medycyny, jakim się zajmuje, może podjąć się wykonywania zabiegów medycyny estetycznej po uprzednim dokształceniu. Z uwagi na rosnące zainteresowanie tym obszarem utworzono już studia podyplomowe i kursy, a także szkolenia dla lekarzy z zakresu medycyny estetycznej.

Dowiedz się więcej: Oczyszczanie wodorowe czy manualne? na które się zdecydować?

Bibliografia

  1. B. Mamcarz, D. Prandecka, Medycyna estetyczna w praktyce. Tom 1, Oficyna Wydawnicza Medical Education, Warszawa 2010.

  2. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

  3. A. Przylipiak, Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.

  4. R. Śpiewak, Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna – definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin, „Estetologia Medyczna i Kosmetologia” 2012, t. 3, nr 2, s. 69–71.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij