Zdjęcie młodej kobiety pokazującej krwawiące dziąsła z powodu zapalenia dziąsęł.
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 38826 razy

O czym świadczy ból dziąseł? Przyczyny i sposoby łagodzenia

Dziąsła to tkanki miękkie, pełniące istotną rolę w funkcjonowaniu jamy ustnej. Ich dolegliwości bólowe są problemem, który jest powszechnie spotykany w praktyce stomatologicznej. Co powoduje dyskomfort w przypadku dziąseł i jak się z nim uporać? 

Spis treści:


  1. Jak bolą dziąsła? Objawy
  2. O czym mogą świadczyć różne rodzaje bólu dziąseł? Przyczyny
  3. Bóle dziąseł w ciąży – czy to normalne?
  4. Sposób na bolące dziąsła – leki i inne preparaty apteczne
  5. Bóle dziąseł – domowe sposoby

Jak bolą dziąsła? Objawy 

Ból dziąseł to przykra dolegliwość, która powoduje ogromny dyskomfort. Ból może pojawiać się samoistnie lub na skutek działania określonego bodźca, zwykle mechanicznego. W większości przypadków spowodowany jest on stanem zapalnym, toczącym się w obrębie dziąseł. Początkowo, w obrębie brodawek międzyzębowych pojawia się niewielka tkliwość. Wraz z postępowaniem zapalenia, dziąsła stają się tkliwe, obrzmiałe, często też zaczerwienione. Dodatkowo, wielu osobom towarzyszy krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania zębów, a także przy intensywnym nagryzaniu pokarmów. Innym objawem, który wskazuje na dolegliwości ze strony dziąseł może być fetor ex ore, czyli przykry zapach z ust

Kup w aptece: Preparaty na nieświeży oddech

O czym mogą świadczyć różne rodzaje bólu dziąseł? Przyczyny 

Ból dziąsła może być spowodowany wieloma czynnikami. Do najbardziej popularnych czynników, które mogą je wywoływać, należą: 

  • urazy mechaniczne (powstające zwykle podczas żucia pokarmów, incydentalnego przygryzienia tkanek miękkich, szczotkowania zębów etc.); 

  • zła technika szczotkowania/nitkowania zębów (użycie zbyt dużej siły podczas szczotkowania może nie tylko uszkadzać tkanki twarde zębów, ale powodować uszkodzenie otaczających je tkanek miękkich); 

  • stany zapalne dziąseł (za dolegliwości te odpowiada infekcja bakteryjna; brak wdrożenia odpowiedniego leczenia może prowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia, które w konsekwencji może spowodować ruchomość zębów); 

  • zmiany hormonalne (związek między wahaniami hormonów a dolegliwościami ze strony dziąseł zauważalny jest zwykle w okresie dojrzewania oraz podczas ciąży); 

  • stany zapalne zatok (zapalenie zatok może dawać dolegliwości w postaci bólu dziąseł i zębów); 

  • ropne infekcje zębów (ból dziąseł może być pierwszym objawem, wskazującym na rozwijający się w obrębie tkanek zęba stan zapalny o ropnym charakterze. Infekcja bakteryjna może powodować rozwój ropnia, któremu w wielu przypadkach towarzyszy ból i obrzęk okolicznych tkanek miękkich); 

  • przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych (często stosowana fenytoina może powodować przerost, obrzmienie i dyskomfort dziąseł); 

  • przyjmowanie immunosupresantów (cyklosporyna A może wywołać lekozależny przerost dziąseł, któremu w wielu przypadkach towarzyszy ból i krwawienie). 

Przeczytaj również: Parodontoza – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Bóle dziąseł w ciąży – czy to normalne? 

Bóle dziąseł w trakcie ciąży są problemem, który dotyka blisko co drugą przyszłą mamę. Jest to zupełnie normalny objaw ciąży i nie powinien stanowić powodu do szczególnych zmartwień. 

Zmiany hormonalne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmiana dotychczasowych nawyków dietetycznych – wszystko to wpływa na obniżenie dotychczasowej kondycji dziąseł oraz prowadzi do ich stanu zapalnego. Dolegliwości pojawiają się zwykle między 2. a 3. miesiącem ciąży, zaś okres szczytowy osiągają w III trymestrze.  

Warto pamiętać, że w przypadku uporczywego oraz utrzymującego się przez dłuższy czas bólu należy zgłosić się do lekarza dentysty w celu wykonania diagnostyki. Zdarza się, że dolegliwości bólowe są objawem gingivitis, tj. ciążowego zapalenia dziąseł. Schorzenie to wymaga profesjonalnej konsultacji oraz ewentualnego wdrożenia specjalistycznego leczenia.  

Sprawdź oferty: Akcesoria do higieny jamy ustnej

Sposób na bolące dziąsła – leki i inne preparaty apteczne 

Bolące dziąsła są dolegliwością, która może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. W niwelowaniu przykrych objawów świetnie sprawdzają się dostępne w aptekach preparaty – tabletki, płyny do płukania, aerozole oraz żele łagodzące.  

W przypadku chęci pozbycia się dolegliwości bólowych, poleca się typowe preparaty na bazie paracetamolu  lub ibuprofenu. Ten drugi, poza działaniem przeciwbólowym, wykazuje także działanie przeciwzapalne. 

Preparatem, który od lat cieszy się sławą w niwelowaniu omawianych dolegliwości, jest Eludril. Zawiera w swoim składzie chlorheksydynę, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Nie tylko niweluje ból, ale też świetnie radzi sobie z infekcjami, spowodowanymi przez drobnoustroje.  

Ulgę w dolegliwościach bólowych przynoszą także gotowe preparaty, takie jak Dentosept A czy Hascosept. Dentosept jest płynnym wyciągiem, w skład którego wchodzi między innymi rumianek, szałwia, ziele arnika i kłącza tataraku. Substancje te mają działanie ściągające, odkażające, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W leku Hascosept substancją czynną jest chlorowodorek benzydaminy. Posiada ona działanie porównywalne z poprzednio omówionym lekiem.  

Dla osób preferujących preparaty żelowe poleca się Protefix Dental Protect żel. Szybko zmniejsza bolesność podrażnionych miejsc, a także przyspiesza procesy regeneracyjne nabłonka.  

Bóle dziąseł – domowe sposoby 

Podstawowym, domowym sposobem, pomagającym uśmierzyć ból dziąseł jest poprawa higieny jamy ustnej. Warto zacząć od samych podstaw, czyli wyboru odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Ich codzienne używanie – oczywiście zgodnie z przeznaczeniem i we właściwy sposób – odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniej kondycji nie tylko szkliwa zębów, ale też tkanek miękkich.  

Przy stanach zapalnych warto zdecydować się na szczoteczkę z miękkim włosiem – dzięki temu unikniemy nadmiernego podrażnienia i tak tkliwych już tkanek. Warto sięgać po profesjonalne produkty z apteki.

Podczas wyboru pasty warto sięgać po produkty mające w swoim składzie substancje łagodzące, do których należy kwas glicyretynowy czy naturalne ekstrakty z kory dębu, wierzby białej lub szałwii.  

W łagodzeniu bólu świetnie sprawdzą się także ziołowe płukanki ze wspomnianych już kory dębu i szałwii, ale też rumianku. Produkty te można zakupić w aptekach lub profesjonalnych sklepach zielarskich.  

Bibliografia

Coppola N., Blasi A., Amato M. i in. (2021), Clinical characterization of gingival type of burning mouth syndrome: a cross-sectional study, Med Oral Patol Oral Cir Bucal, nr 26(6), s. 802-807. 

Olborska D., Pogwizd K., Klimek J., Wierucka‑Młynarczyk B. (2021), Ciążowe zapalenie dziąseł. Przegląd piśmiennictwa, Magazyn Stomatologiczny, nr 5, s. 66-76. 

Miranda-Rius J., Brunet-Llobet L., Lahor-Soler E. (2018), The Periodontium as a Potential Cause of Orofacial Pain: A Comprehensive Review, Open Dent J, nr 12, s. 520-528. 

What can cause gum pain?, dostępny online: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324356#home-remedies [data dostępu: 19.02.2023]. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij