Niedobór witaminy B12
Zdrowie i uroda Katarzyna Wieczorek-Szukała
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4952 razy

Niedobór witaminy B12

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest regularne dostarczanie do ustroju odpowiednio dużych dawek witamin, w tym związków z grupy B. Za co odpowiada witamina B12 i jak rozpoznać jej niedobór?

Spis treści:

  1. Niedobór witaminy B12 – jakie są przyczyny i objawy?
  2. Witamina B12 w diecie wegetariańskiej i wegańskiej – jak uzupełnić niedobór?
  3. Niedobór witaminy B12 a problemy ze zdrowiem psychicznym – jakie są powiązania?
  4. Niedobór witaminy B12 u dzieci – jakie są skutki i jak zapobiegać niedoborowi?
  5. Niedobór witaminy B12 a choroby autoimmunologiczne – jakie są powiązania?

Niedobór witaminy B12 – jakie są przyczyny i objawy?

Witamina B12 (kobalamina) to związek rozpuszczalny w wodzie. Dobowe zapotrzebowanie na nią wynosi 2 µg. Nasz organizm magazynuje witaminę B12 głównie w wątrobie. Pomimo niewielkiego zapotrzebowania, witamina B12 odgrywa kluczową rolę w szeregu kluczowych dla organizmu procesów, w tym:

  • bierze udział w procesie krwiotwórczym (jest niezbędna do syntezy erytrocytów);

  • ma duże znaczenie w syntezie DNA i RNA;

  • jest współodpowiedzialna za metabolizm tłuszczów i węglowodanów;

  • wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Za główną przyczynę niedoboru tej witaminy uznaje się przejście na dietę pozbawioną produktów odzwierzęcych. Zbyt niski poziom witaminy B12 może być też wywołany przez:

  • chorobę alkoholową,

  • zakażenie tasiemcem lub bakterią Helicobacter pylori,

  • chorobę Leśniowskiego-Crohna,

  • długotrwałe stosowanie niektórych leków, np. metforminy.

Zdrowej osobie dosyć łatwo jest dostarczyć witaminę B12 wraz z pożywieniem. Jej główne źródła obejmują produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby), ryby i skorupiaki, mleko, sery żółte i jaja.

Objawy niedoboru B12 obejmują przede wszystkim symptomy przypisywane anemii, jak bladość skóry, łatwa męczliwość, zawroty głowy i trudności z koncentracją. U pacjentów często pojawiają się objawy neurologiczne, w tym:

  • mrowienie kończyn,

  • zaburzenia chodu,

  • osłabienie siły mięśniowej.

Niekiedy problemy dotyczą sfery psychicznej i obejmują apatię, zaburzenia pamięci, zmiany zachowania. Pierwszym objawem, który zwykle skłania do zwrócenia się o pomoc do specjalisty, są nawracające zajady, pojawiające się w kącikach ust.

Źródła witaminy B12

źródła B12

Witamina B12 w diecie wegetariańskiej i wegańskiej – jak uzupełnić niedobór?

Niedobór witaminy B12 jest dość powszechnym problemem osób, które na co dzień bazują na diecie roślinnej (weganie i wegetarianie). W roślinach witamina ta nie jest produkowana, choć teoretycznie można dostarczyć ją wraz z chlorellą, ale wymagałoby to przyjmowania bardzo wysokich dawek w formie suplementu. Znacznie lepiej sprawdzą się gotowe kompleksy witaminy B.

Braki w diecie można uzupełnić poprzez włączenie do diety produktów fortyfikowanych, np. napojów roślinnych, płatków śniadaniowych. Są one wzbogacane w procesie technologicznym różnymi związkami, np. z witaminą B12, witaminą D czy wapniem.

Powiązane produkty

Niedobór witaminy B12 a problemy ze zdrowiem psychicznym – jakie są powiązania?

Okazuje się, że niedobór witaminy B12 może przyczyniać się do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Wynika to ze wzrostu poziomu homocysteiny w organizmie. U osób zdrowych homocysteina jest konwertowana do metioniny, czyli jednego z aminokwasów. Badania naukowe wykazują związek między podwyższonym poziomem homocysteiny i przewlekłymi chorobami nerek oraz chorobami sercowo-naczyniowymi. U chorych intensywnie wzrasta też ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera oraz demencji. Przyspieszeniu ulegają procesy starzeniowe w wyniku skrócenia telomeraz. Jak można rozpoznać pojawiające się problemy ze zdrowiem psychicznym? Zauważymy wówczas:

  • utrzymujące się przez długi czas zmęczenie umysłowe lub emocjonalne;

  • otępienie i apatię;

  • pogorszenie nastroju, uczucie wewnętrznego rozbicia.

Dodatkowo, w przypadku pojawienia się pierwszych objawów chorób neurodegeneracyjnych, pacjenci zgłaszają pogorszenie sprawności intelektualnej, zaburzenia pamięci i mowy, a także zapominanie znaczenia słów.

Warto pamiętać, że niewłaściwy poziom homocysteiny może wynikać z niedoborów kwasu foliowego. Z tego względu warto również uwzględnić jego źródła w diecie.

Niedobór witaminy B12 u dzieci – jakie są skutki i jak zapobiegać niedoborowi?

Niedobór witaminy B12 może pojawić się u osób w każdym wieku i niestety dotyczy także dzieci, a nawet niemowląt. U najmłodszych pacjentów objawia się najczęściej ospałością (lub przeciwnie – drażliwością), drgawkami, spowolnionym rozwojem układu nerwowego. Zazwyczaj u dzieci z niedoborami stwierdza się mniejszy obwód głowy. W przypadku nastolatków objawy są podobne, jak w przypadku osób dorosłych. Skutki zbyt niskiego poziomu witaminy B12 obejmują m.in.:

  • zaburzenia metaboliczne i zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 (jeśli niedobór pojawił się u kobiety ciężarnej),

  • wzrost ryzyka nadwagi i otyłości,

  • zaburzenia neurologiczne, zbliżone do autyzmu (a nawet trwałe uszkodzenie mózgu i układu nerwowego),

  • problemy z trawieniem.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych, zaleca się podawanie suplementów z kobalaminą. Należy też zmodyfikować jadłospis tak, aby uwzględniał produkty pochodzenia zwierzęcego.

Niedobór witaminy B12 a choroby autoimmunologiczne – jakie są powiązania?

Niedobór witaminy B12 może wynikać nie tylko z niewłaściwie zbilansowanej diety, ale również występowania u pacjenta zaburzeń o podłożu autoimmunologicznym. Bezpośrednią przyczyną zbyt niskiej zawartości tej witaminy może być anemia złośliwa. Szacuje się, że odpowiada ona nawet za 50% wszystkich przypadków niedokrwistości wśród osób dorosłych. Stwierdzenie anemii złośliwej wymaga wykluczenia innych chorób, które mogą zaburzać obraz kliniczny, w tym m.in.:

  • ostrej białaczki,

  • choroby zatorowo-zakrzepowej.

Anemia złośliwa objawia się, poza niedoborem witaminy B12, również zanikaniem błony śluzowej żołądka.

Wykrytego niedoboru witamin nigdy nie należy bagatelizować. W przypadku podejrzenia niedoboru witaminy B12 należy działać jak najszybciej i zwrócić się o pomoc do lekarza. Specjalista najprawdopodobniej skieruje pacjenta na test Schillinga. Ma on na celu określić poziom wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego.

Badanie polega na podaniu znakowanej izotopem kobaltu witaminy B12 i określenia poziomu radioaktywności moczu. Im będzie ona silniejsza, tym więcej witaminy wydala się z organizmu, a zatem jej poziom będzie niższy. Test Schillinga jest kilkufazowy i jego wykonanie trwa dosyć długo, ale pozwala na relatywnie dokładne określenie ewentualnych zaburzeń na omawianym tle. Pomocniczo przeprowadza się również badanie poziomu witaminy z krwi.

Bibliografia

Hasbaoui B.E., Mebrouk N., Saghir S., Yajouri A.E., Abilkassem R., Agadr A. (2021), Vitamin B12 deficiency: case report and review of literature, Pan Afr Med J. 2021;38:237.

Lauer A.A., Grimm H.S., Apel B. i in. (2022), Mechanistic Link between Vitamin B12 and Alzheimer's Disease, Biomolecules, nr 12(1), s. 129.

Markun S., Gravestock I., Jäger L., Rosemann T., Pichierri G., Burgstaller J.M. (2021), Effects of Vitamin B12 Supplementation on Cognitive Function, Depressive Symptoms, and Fatigue: A Systematic Review, Meta-Analysis, and Meta-Regression, Nutrients, nr 13(3), s. 923.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij