Blizny po ospie wietrznej – jak im zapobiegać i co stosować
Mama i dziecko Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 5456 razy

Blizny po ospie wietrznej – jak im zapobiegać i co stosować?

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, która wiąże się z pojawieniem się na skórze zmian o różnej morfologii – od plamek i grudek, do pęcherzyków i strupków. Ospa wietrzna o typowym przebiegu nie pozostawia po sobie blizn, jednak w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że tego typu zmiany pozostaną. Jak uniknąć pojawienia się na skórze dziecka blizn po tej chorobie? Czy istnieje jakaś specjalna maść na blizny po ospie?

Spis treści:

  1. Blizny po ospie wietrznej – jak uniknąć ich powstania?
  2. Czym smarować krostki przy ospie wietrznej?
  3. Naturalne sposoby na zapobieganie bliznom po ospie wietrznej
  4. Przechodzenie ospy wietrznej bez blizn – o czym należy pamiętać?
  5. Blizny po ospie wietrznej u dzieci – jakie zabiegi pomagają je zniwelować?

Blizny po ospie wietrznej – jak uniknąć ich powstania?

Na wstępie tego artykułu warto przedstawić zmiany skórne, jakie są typowe dla ospy wietrznej. Pojawiają się one początkowo na tułowiu, twarzy, na owłosionej skórze głowy, a później także na kończynach (zarówno dolnych, jak i górnych). Jak już zostało wspomniane we wstępie – zmiany skórne w przebiegu ospy mają różny wygląd.

Początkowo na skórze pojawiają się plamki rumieniowe, a więc płaskie obszary zaczerwienienia, które nie są wyczuwalne palpacyjnie. Następnie, zwykle po 1-2 dniach, dołączają się zmiany wypukłe (czyli wyczuwalne palpacyjnie). Są to grudki, potem zaś pęcherzyki, czyli zmiany wypełnione surowiczym płynem, który z czasem staje się mętny (powstaje krosta), a następnie zmiana ta przysycha w strupek. Po kilku dniach strupki odpadają, a zostają po nich wyłącznie przebarwienia, które z czasem bledną i znikają. 

Bywa jednak, że na skórze dziecka pozostają blizny. Dzieje się tak najczęściej na skutek mechanicznego manewrowania w obrębie zmian skórnych, co powoduje uszkodzenia głębszych warstw skóry i odpowiada za powstanie blizny. Pojawieniu się blizn sprzyjają także nadkażenia bakteryjne, które wynikają z manipulowania w miejscu zmian skórnych, co prowadzi do występowania w ich obrębie bakterii. Nadkażenia bakteryjne istotnie utrudniają prawidłowe gojenie się skóry.

Sprawdź ofertę: Żele na blizny dla dzieci

Czym smarować krostki przy ospie wietrznej?

Aktualne wytyczne pediatryczne krytycznie odnoszą się do stosowania popularnych pudrów i znanych kremów w formie pudru. W przebiegu ospy nie jest konieczne stosowanie konkretnych preparatów, gdyż w większości przypadków wystarczy odpowiednia higiena. Maść na blizny po ospie dla dzieci to nie zawsze dobre rozwiązanie. 

Jakie preparaty stosować, aby zminimalizować ryzyko powstawania blizn po ospie wietrznej? Jeżeli chcemy nieco uśmierzyć świąd i posmarować zmiany skórne, to należy wybierać preparaty o działaniu odkażającym – na przykład takie, które zawierają w swoim składzie octenidynę (jest to substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, a także przeciwgrzybiczym), co sprawia, że zmniejsza ona ryzyko wystąpienia nadkażeń bakteryjnych.

Przeczytaj także: Jak powstaje blizna? Rodzaje blizn, usuwanie, profilaktyk

Powiązane produkty

Naturalne sposoby na zapobieganie bliznom po ospie wietrznej

Polecanym przez pediatrów sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się blizn w przebiegu ospy jest stosowanie kąpieli z dodatkiem kilku kropel nadmanganianu potasu. Nie ma potrzeby stosowania większej ilości tej substancji – wystarczy, by woda była nieznacznie różowa. Podczas kąpieli i wycierania dziecka, warto jednak pamiętać, aby nie trzeć skóry zbyt intensywnie.

Przeczytaj także: Czym jest bliznowiec

Przechodzenie ospy wietrznej bez blizn – o czym należy pamiętać?

Jak zmniejszyć u dziecka chęć drapania i manipulowania w obrębie zmian skórnych? Niestety nie zawsze wystarczają prośby i przekonywanie – zwłaszcza gdy ospa dotyczy malucha. Dobrym rozwiązaniem na zminimalizowanie chęci drapania jest ograniczenie świądu skóry poprzez stosowanie odpowiednich preparatów przeciwświądowych. Mowa tutaj o lekach antyhistaminowych – niektóre z nich z powodzeniem można stosować u dzieci. Preparaty antyhistaminowe stosowane są w postaci miejscowej (żele), ale także w postaci doustnej (w formie syropu lub tabletek). Przed zastosowaniem takiego preparatu warto skonsultować się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym. 

Kolejną ważną rzeczą, o której należy wspomnieć, jest stosowanie leków przeciwgorączkowych. Pamiętajmy, że w przebiegu ospy lekiem z wyboru jest paracetamol, zaś inna popularna substancja – ibuprofen – jest w przypadku tej choroby przeciwwskazana. Dlaczego? Ibuprofen stosowany w trakcie ospy wietrznej zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań choroby w postaci nadkażeń bakteryjnych.

Przeczytaj także: Szczepionka na ospę wietrzną i półpaśca

Blizny po ospie wietrznej u dzieci – jakie zabiegi pomagają je zniwelować?

Jeżeli już doszło do powstania blizn, to nadal możemy pewnymi sposobami je zniwelować. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne plastry na blizny. Można także zastosować dedykowane żele na blizny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, który preparat na blizny wybrać, warto zapytać o to lekarza lub farmaceutę. 

W niwelowaniu blizn po ospie bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi z obszaru medycyny estetycznej, a szczególnie te wykorzystujące laseroterapię. Takie działania pozwalają na pozbycie się różnych problemów skórnych. Usuwanie blizn po ospie nie jest łatwe, jednak współczesna medycyna oferuje rozmaite metody w tym zakresie. 

Podsumowując, ospa wietrzna to schorzenie, które może pozostawić na skórze naszego dziecka niechciane pamiątki w postaci blizn. Stosując się jednak do zaleceń lekarskich i dbając o odpowiednią higienę, możemy w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko ich powstawania.

Bibliografia

Dobrzańska A., Ryżko J. (2016), Pediatria, Edra Urban&Partner, Wrocław.

Szepietowski J., Reich A. (2008), Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij