Spis treści:
- Zęby mądrości - objawy wyrzynania
- Rosnący ząb mądrości - jak uśmierzyć ból
- Usuwanie ósemek
- Leczenie kanałowe ósemek czy usuwanie ósemek
Proces wyrzynania ósemek charakteryzuje się dużą zmiennością. Nigdy też nie wiadomo czy i kiedy ząb zajmie właściwą pozycję w łuku zębowym. Wyrzynanie najczęściej rozpoczyna się ok. 18 roku życia. Jednak ze względu na:
- zwykle skomplikowaną budowę ósemek,
- często ich nieprawidłowe położenie w kości,
- uwarunkowania anatomiczne dotyczące okolicy, w której się mają wyrzynać,
- częsty brak miejsca dla nich w łuku zębowym,
tylko 5% zębów mądrości ma szansę na prawidłowe ustawienie się w łuku zębowym. U znacznej części osób dochodzi do częściowego zatrzymania zęba. Jest to sytuacja, w której ząb tylko w pewnym stopniu przebił blaszkę kostną, ale nie osiągnął docelowej pozycji i nadal przykryty jest błoną śluzową.
Ból zęba – sprawdź ofertę produktów
Zęby mądrości - objawy wyrzynania
Wyrzynaniu zębów mądrości, szczególnie, dolnych mogą towarzyszyć różne dolegliwości. U połowy pacjentów dolne ósemki, są przyczyną stanu zapalnego, który w ostrej fazie manifestuje się jako:
- Ból samoistny
- Ból podczas połykania
- Podwyższona temperatura ciała
- Złe samopoczucie
- Szczękościsk
- Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych podżuchwowych
Objawy te spowodowane są zapaleniem toczącym się wokół korony zęba. Ponieważ jest ona częściowo pokryta błoną śluzową, pomiędzy zębem a śluzówką powstaje rodzaj trudnej do oczyszczania kieszeni. Jeśli nagromadzą się w niej resztki pokarmowe, będzie to sprzyjać namnażaniu się bakterii i rozwojowi tzw. zapalenia okołokoronowego. Jeśli rozszerzy się ono na otaczające tkanki, może dojść do poważnych powikłań, np. powstania ropnia czy zapalenia kości.
Rosnący ząb mądrości - jak uśmierzyć ból
Zapalenie okołokoronowe jest poważnym stanem, który powinien skłonić pacjenta do pilnej wizyty w gabinecie dentystycznym. Jest to ważne ze względu na zapobieganie powikłaniom, ale również na przeprowadzenie diagnostyki różnicowej. Podobne objawy mogą być spowodowane innymi przyczynami i tylko lekarz jest w stanie określić co powoduje dolegliwości pacjenta, a następnie wdrożyć odpowiednie postępowanie.
W przypadku zapalenia wokół zęba mądrości będzie to leczenie miejscowe, np. płukanie kieszonki wokół ósemki czy drenaż ropnia.
U części pacjentów konieczne będzie również wdrożenie antybiotykoterapii ogólnej. W oczekiwaniu na wizytę pacjent może się wspomóc lekami mającymi zastosowanie w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej oraz lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (NLPZ). Ponieważ te ostatnie różnią się miedzy sobą siłą i szybkością działania, mają swoje przeciwwskazania i działania uboczne, pacjenci powinni zasięgnąć najpierw opinii lekarza lub farmaceuty, którzy pomaga w dobraniu odpowiednego środka.