Kobieta z krwawiącymi dziąsłami podczas mycia zębów
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8094 razy

Poznaj domowe sposoby leczenia krwawiących dziąseł

Krwawiące dziąsła są powodem do niepokoju. Mogą świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, a także o poważniejszych problemach, takich jak paradontoza czy niedobór witamin. Leczenie przede wszystkim polega na zmianie diety, sposobu mycia zębów i regularnych wizytach u stomatologa, które pozwolą wcześnie wykryć niepokojące symptomy.

Spis treści


  1. Przyczyny krwawienia dziąseł
  2. Krwawiące dziąsła a brak witamin
  3. Objawy paradontozy
  4. Domowe sposoby na krwawiące dziąsła

Krwawienie z dziąseł to pierwszy sygnał informujący, że należy zadbać o higienę jamy ustnej. Zwykle pojawia się podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów. Krwawienie często występuje u osób, które cierpią na anemię, niedobory witamin, cukrzycę czy bruksizm. Leczenie powinno się rozpocząć od wizyty u specjalisty i określenia przyczyny krwawienia. Pomoże to w podjęciu odpowiednich działań.

Sprawdź: Preparaty do higieny jamy ustnej

Przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawienie dziąseł może wzbudzić niepokój. Najczęściej pojawia się jednorazowo podczas szczotkowania zębów, co jest spowodowane zbyt twardym włosiem szczoteczki i nieprawidłową techniką mycia, która podrażnia dziąsła.

Krwawienie występujące niemalże po każdym myciu zębów może świadczyć o paradontozie, która wymaga konsultacji ze stomatologiem. Paradontoza to zapalenie przyzębia, obejmujące dziąsła i okolice. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedokładne oczyszczanie płytki nazębnej z nalotu wywołuje namnażanie się bakterii z jedzenia, które tworzą kamień nazębny. W takich sytuacjach bardzo ważne jest regularna higienizacja jamy ustnej.

Sprawdź także: Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania

Krwawiące dziąsła występują również jako w przebiegu następujących chorób i stanów:

  • anemii,

  • niedoboru witamin,

  • cukrzycy,

  • zaburzenia krzepnięcia,

  • bruksizmu,

  • ciąży,

  • palenia tytoniu

  • stosowania niektórych leków, w szczególności przeciwkrzepliwych, hormonalnych, przeciwalergicznych, przeciwzapalnych czy używanych w leczeniu nowotworów,

  • nieprawidłowej diety.

Jeśli krwawienie występuje regularnie, warto jak najszybciej znaleźć jego przyczynę.

Przeczytaj również: Jak można wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Jeśli widzisz krew z dziąseł w trakcie mycia zębów, nie lekceważ tego objawu. Mogło dojść do zapalenia dziąseł lub przyzębia.

Krwawiące dziąsła a brak witamin

Krwawienie dziąseł u dziecka i dorosłego może być spowodowane niedoborami witamin. Organizm ludzki potrzebuje szeregu witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Najłatwiej dostarczyć je z pożywieniem, jednak dieta nie zawsze jest odpowiednio zbilansowana. Krwawienie dziąseł może być spowodowane brakiem witaminy C, K, D oraz żelaza. Pozytywnie na zęby i dziąsła działa koenzym Q10, który wnika do komórek przyzębia. Zapobiega paradontozie oraz stymuluje procesy naprawcze.

U ciężarnych krwawienie dziąseł może pojawić się w II lub III trymestrze i nie należy go lekceważyć. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie wapnia w organizmie, który jest istotny dla prawidłowej budowy kości i zębów. Zmiany hormonalne, które zachodzą u ciężarnych, także wpływają na stan zębów i dziąseł. W tym okresie należy zadbać o odpowiednią dietę i suplementację, aby nie dopuścić do pojawienia się niedoborów witamin i minerałów.

Warto wiedzieć: Krwawiące dziąsła w ciąży – o czym świadczą i jak sobie z nimi radzić?

Powiązane produkty

Objawy paradontozy

Częste krwawienie dziąseł może wskazywać na paradontozę, która jest wynikiem zaniedbania higieny jamy ustnej. Do jej objawów należą:

  • ciemniejsze zabarwienie dziąseł,

  • obrzęk dziąseł,

  • nieprzyjemny zapach z ust oraz posmak,

  • odsłonięcie szyjek zębowych,

  • ruchomość i rozchwianie zębów, czasem także ich utrata.

Paradontoza może być uwarunkowana genetycznie, dlatego osoby obciążone genetycznie w przypadku pojawienia się krwawienia powinny jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem.

Domowe sposoby leczenia krwawiących dziąseł

Działania prewencyjne pozwolą dłużej cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami, dlatego w leczeniu kluczowa jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Często poza szczotkowaniem zębów warto włączyć nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a także używanie płynu do płukania jamy ustnej. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ziołowych past z dodatkiem szałwii czy kory dębu. Bardzo ważne są regularne wizyty u stomatologa, najlepiej przynajmniej raz w roku, oraz higienizacja jamy ustnej, która polega na usuwaniu kamienia nazębnego i osadu.

Sprawdź ofertę: Nici dentystyczne

U osób, które zmagają się z krwawieniem dziąseł, ważna jest dieta. Powinna być bogata w warzywa i owoce, stanowiące źródło wielu potrzebnych witamin. Warto ją wzbogacić o tłuste ryby, zawierające kwasy omega-3. Należy unikać spożywania słodkich, gazowanych napojów, a także alkoholu. Osoby palące papierosy powinny ograniczyć je lub całkowicie zerwać z nałogiem, ponieważ niekorzystnie wpływa on nie tylko na zęby i dziąsła, ale także na cały organizm.

W aptekach dostępne są preparaty, które wzmacniają dziąsła, mają działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Można sięgać po nie doraźnie i stosować punktowo, jednak jeśli problem jest bardziej złożony, a poza krwawieniem dziąseł występują także inne objawy, należy udać się na wizytę do specjalisty.

Bibliografia

  1. J. Krupiński, Stomatologia: wskazówki specjalisty, opis przypadku, ekspert radzi, Medical Tribune Polska, Warszawa 2013.

  2. K. Koerner, Chirurgia stomatologiczna w gabinetach ogólnodentystycznych, tłum. J. Kobierska-Brzoza, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2009.

  3. R. Górka, T. Konopka, Periodontologia współczesna, Wydawnictwo Med Tour Press International, Otwock 2013.

  4. Z. Jańczuk, J. Banach, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia: podręcznik dla studentów stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.


Wybór redakcji