Spis treści
- Przyczyny krwawienia dziąseł
- Krwawiące dziąsła a brak witamin
- Objawy paradontozy
- Domowe sposoby na krwawiące dziąsła
Krwawienie z dziąseł to pierwszy sygnał informujący, że należy zadbać o higienę jamy ustnej. Zwykle pojawia się podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów. Krwawienie często występuje u osób, które cierpią na anemię, niedobory witamin, cukrzycę czy bruksizm. Leczenie powinno się rozpocząć od wizyty u specjalisty i określenia przyczyny krwawienia. Pomoże to w podjęciu odpowiednich działań.
Sprawdź: Preparaty do higieny jamy ustnej
Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie dziąseł może wzbudzić niepokój. Najczęściej pojawia się jednorazowo podczas szczotkowania zębów, co jest spowodowane zbyt twardym włosiem szczoteczki i nieprawidłową techniką mycia, która podrażnia dziąsła.
Krwawienie występujące niemalże po każdym myciu zębów może świadczyć o paradontozie, która wymaga konsultacji ze stomatologiem. Paradontoza to zapalenie przyzębia, obejmujące dziąsła i okolice. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty zębów. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedokładne oczyszczanie płytki nazębnej z nalotu wywołuje namnażanie się bakterii z jedzenia, które tworzą kamień nazębny. W takich sytuacjach bardzo ważne jest regularna higienizacja jamy ustnej.
Sprawdź także: Kamień nazębny – przyczyny i sposoby usuwania
Krwawiące dziąsła występują również jako w przebiegu następujących chorób i stanów:
-
anemii,
-
niedoboru witamin,
-
cukrzycy,
-
zaburzenia krzepnięcia,
-
bruksizmu,
-
ciąży,
-
palenia tytoniu
-
stosowania niektórych leków, w szczególności przeciwkrzepliwych, hormonalnych, przeciwalergicznych, przeciwzapalnych czy używanych w leczeniu nowotworów,
-
nieprawidłowej diety.
Jeśli krwawienie występuje regularnie, warto jak najszybciej znaleźć jego przyczynę.
Przeczytaj również: Jak można wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Krwawiące dziąsła a brak witamin
Krwawienie dziąseł u dziecka i dorosłego może być spowodowane niedoborami witamin. Organizm ludzki potrzebuje szeregu witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Najłatwiej dostarczyć je z pożywieniem, jednak dieta nie zawsze jest odpowiednio zbilansowana. Krwawienie dziąseł może być spowodowane brakiem witaminy C, K, D oraz żelaza. Pozytywnie na zęby i dziąsła działa koenzym Q10, który wnika do komórek przyzębia. Zapobiega paradontozie oraz stymuluje procesy naprawcze.
U ciężarnych krwawienie dziąseł może pojawić się w II lub III trymestrze i nie należy go lekceważyć. Jedną z przyczyn jest zmniejszenie wapnia w organizmie, który jest istotny dla prawidłowej budowy kości i zębów. Zmiany hormonalne, które zachodzą u ciężarnych, także wpływają na stan zębów i dziąseł. W tym okresie należy zadbać o odpowiednią dietę i suplementację, aby nie dopuścić do pojawienia się niedoborów witamin i minerałów.
Warto wiedzieć: Krwawiące dziąsła w ciąży – o czym świadczą i jak sobie z nimi radzić?