Spis treści
- Właściwości miodu na hemoroidy
- Inne domowe sposoby na hemoroidy
- Dieta przy hemoroidach
- Co jeszcze pomaga na hemoroidy?
Miód na hemoroidy jest naturalnym sposobem łagodzenia zmian. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się apiterapia, czyli stosowanie produktów pszczelich w celach leczniczych. Warto jednak pamiętać, że naturalna medycyna zawsze powinna być skonsultowana ze specjalistą. Mimo że preparaty są łagodne i w zasadzie nie mają szkodliwego wpływu na organizm, to stosowane samodzielnie, często nie przyniosą pożądanego rezultatu. Mogą natomiast wspomagać regenerację naskórka.
Sprawdź ofertę: Sprawdzone preparaty na hemoroidy
Właściwości miodu na hemoroidy
Miód znany jest w medycynie naturalnej z właściwości bakteriobójczych. Maści i naturalne preparaty z jego dodatkiem przyspieszają też gojenie się niewielkich ran, które pojawiają się w okolicy hemoroidów i zwiększają dolegliwości bólowe. Zaobserwowano, że w niektórych przypadkach ten naturalny składnik wykazywał dużą skuteczność nawet w sytuacji, kiedy organizm miał już wysoką odporność na podawane antybiotyki bądź na inną farmakoterapię. Miód można stosować w formie surowej, ale także może być on składnikiem maści dostępnych w aptece bez recepty. Podczas ich aplikacji warto rozmasować zmienione chorobowo miejsce, aby pobudzić krążenie i przyspieszyć wchłanianie się leku.
Antybakteryjne właściwości miód zawdzięcza działaniu nadtlenku wodoru, który powstaje dzięki obecności enzymu – oksydazy glukozy. Skuteczne działanie antyseptyczne nie wiąże się jednak ze szkodą dla organizmu. Miód, jako substancja pochodzenia naturalnego, nie ma szkodliwego działania, a dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne.
Żylaki odbytu rozwijają się powoli i niestety wiele osób uważa problem za wstydliwy i zwleka z wizytą u specjalisty. Warto mieć na uwadze, że apiterapia czy stosowanie innych domowych sposobów daje najlepsze efekty w początkowym stadium. Kiedy zmiany są na zaawansowanym etapie, wówczas domowe sposoby doraźnie łagodzą objawy, ale mogą być tylko uzupełnieniem farmakoterapii i leczenia zleconego przez specjalistę. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurga.
Sprawdź ofertę: Preparaty na żylaki
Inne domowe sposoby na hemoroidy
Higiena miejsc intymnych jest najważniejszym elementem profilaktyki, ale także leczenia hemoroidów. Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne przyspieszają gojenie i zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości. Najlepiej sprawdza się podmywanie letnią wodą z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Zabieg warto wykonywać rano i wieczorem, a także po skorzystaniu z toalety lub w czasie nasilenia się objawów. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z łazienki, warto mieć przy sobie chusteczki do higieny intymnej o działaniu łagodzącym.
W leczeniu hemoroidów pomagają ciepłe kąpiele, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, w tym tzw. nasiadówki, do których warto dodać napar roślinny o właściwościach ściągających i przeciwzapalnych, np. odwar z kory dębu, rumianek czy oczar wirginijski. Pomoże to uszczelnić rozciągnięte i przerośnięte naczynia krwionośne odbytnicy. Właściwości obkurczające mają także szałwia, krwawnik, kasztanowiec i olejki, np. rozmarynowy, lawendowy czy jałowcowy. Nasiadówki nie powinny trwać jednak dłużej niż 15 minut.
Wyciągi roślinne, a także wspomniany już miód warto wykorzystać do miejscowych kompresów, zwłaszcza w stanach zaostrzenia dolegliwości. Alternatywą mogą być zimne okłady z kostek lodu, zawiniętych w bawełniany ręcznik lub w gazę.
Przeczytaj również: Objawy, rozpoznanie i leczenie zespołu jelita wrażliwego