odchudzanie
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2412 razy

Naturalne sposoby na szybszą utratę nadmiernych kilogramów

Odchudzanie się jest procesem, który składa się z kilku etapów. Utrata nadmiernych kilogramów nie zawsze jest łatwa, dlatego czasem należy wspomóc się odpowiednimi suplementami diety. Wspomaganie odchudzania powinno jednak iść w parze z dietą i aktywnością fizyczną. Tylko w taki sposób można uzyskać trwałe i zadowalające efekty.

Spis treści


  1. Najważniejsze zasady odchudzania
  2. Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?
  3. Aktywność fizyczna w odchudzaniu
  4. Naturalne sposoby na utratę kilogramów

Wspomagacze odchudzania są bardzo istotne w procesie utraty zbędnych kilogramów. Pozwalają szybciej osiągnąć cel. Istnieje wiele tabletek na odchudzanie, herbatek ziołowych pozwalających schudnąć czy zabiegów, które poprawią wygląd skóry. Niektórzy cenią sobie ten sposób uzyskania wymarzonej sylwetki.

Kup w aptece: Suplementy na odchudzanie

Najważniejsze zasady odchudzania

Odchudzanie się jest procesem długotrwałym. Niekiedy nie wystarczy sama dieta, aby osiągnąć zamierzony efekt. Warto wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie utracić zbędne kilogramy.  Do najważniejszych zasad odchudzania należą:


Aby efekt był długotrwały, należy być cierpliwym, ponieważ jest to proces, liczony w tygodniach, miesiącach, a nawet latach. Już wprowadzenie niewielkich zmian pozytywnie wpływa na organizm i kształtowanie sylwetki.

Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

Podstawą odchudzania, a następnie utrzymania stałej wagi jest odpowiednia dieta. Nie powinna być zbyt rygorystyczna, ponieważ nie będzie zapewniać podstawowych witamin i mikroelementów, a ponadto szybko można się zniechęcić. Drastyczne obcinanie kalorii w dłuższej perspektywie gwarantuje efekt jo-jo. Aby wiedzieć, ile należy jeść, warto udać się do dietetyka, a także prowadzić dziennik spożywanych pokarmów. Niekiedy ciężko stracić na wadze z powodu przekąsek, kalorycznych kaw czy podjadania pomiędzy posiłkami. 

Przeczytaj również: Ciągła ochota na słodkie - podpowiadamy jak sobie z tym poradzić!

Istnieje wiele diet, które są stosowane podczas odchudzania, jednak najlepiej sięgnąć po tę, która będzie najbardziej odpowiednia. Zrezygnowanie z jedzenia węglowodanów, kiedy kocha się pieczywo czy zwiększenie białka, kiedy nie przepada się za mięsem czy rybami, nie będzie dobrym pomysłem. Wiele osób uważa, że najlepsza dieta to ta zbilansowana, czyli zawierająca białko, węglowodany oraz tłuszcze. Należy również pamiętać, aby posiłki zachowały odpowiednią kalorykę, gdyż zbyt niska może przynieść odwrotny efekt. 

Zdrowe odchudzanie to utrata ok. 0,5-1 kg tygodniowo. Zbyt gwałtowna zmiana masy ciała może wiązać się nie tylko z pozostaniem nadmiaru skóry, ale także spowodować zaburzenia hormonalne, problemy z koncentracją i nadmierną potliwością. W momencie osiągnięcia docelowej wagi należy ją utrzymać, wprowadzając nowe nawyki żywieniowe na stałe. 

Równie ważne jest zachowanie przerw pomiędzy posiłkami. Podczas odchudzania należy jeść 3–5 posiłków dziennie, w tym przekąski. Poza nimi nie powinno się nic podjadać ani pić napojów. Dozwolona jest jedynie woda, gorzka herbata lub czarna kawa. Nie podnoszą one poziomu insuliny, dlatego można je spożywać pomiędzy. Kawa z mlekiem jest dozwolona jednak jedynie w ramach posiłku lub przekąski, a jej kaloryczność należy wliczyć w codzienny bilans kaloryczny.

Dowiedz się więcej: Post przerywany

Powiązane produkty

Aktywność fizyczna w odchudzaniu

Aby efekty odchudzania były bardziej widoczne, a sylwetka ukształtowana nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Jest ona ważnym elementem wspomagającym odchudzanie. Najłatwiej wybrać sport, który sprawia przyjemność. Początkowo dobrym wyborem są spacery, pływanie czy jazda na rowerze. Z czasem można biegać, trenować siłowo czy chodzić na ulubione zajęcia fitness. Aby się nie zniechęcić warto zacząć od codziennych 30 minutowych spacerach, a potem włączyć dodatkową aktywność 2-3 razy w tygodniu.

Bardzo ważne jest, aby stopniowo zwiększać intensywność treningów. Początkowo kondycja nie jest zbyt dobra, dlatego spacery będą dobrym rozwiązaniem. Dopiero po upływie kilku tygodni można sięgnąć po bardziej zaawansowane treningi. Naturalne wspomaganie odchudzania przez ćwiczenia pozwala na jeszcze szybszą utratę kilogramów, a także poprawia humor i kondycję.

Przeczytaj również: Ćwiczenia na brzuch - rodzaje, zasady wykonywania, przykłady

Naturalne sposoby na utratę kilogramów

Wiele osób szuka czegoś skutecznego na wspomaganie odchudzania. Sama dieta i aktywność fizyczna często są wspomagane odpowiednią suplementacją. Tabletki na wspomaganie odchudzania nie zawsze są jednak skuteczne. Nie istnieje magiczny środek, który spowoduje nagłą utratą masy ciała bez zmiany w trybie życia i sposobie odżywiania. Są natomiast sposoby, aby wspomóc odchudzanie. 

Jednym z suplementów diety jest chrom organiczny, czyli składnik mineralny, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu mikroskładników odżywczych. Chrom pozwala przyspieszyć utratę masy ciała, przyspiesza spalanie tłuszczów, a także zmniejsza łaknienie. Stosując go regularnie łatwiej zapanować nad podjadaniem między posiłkami. 

Warto także pamiętać o naturalnych spalaczach tłuszczu, czyli przyprawach. Chcąc przyspieszyć metabolizm, warto sięgnąć po pieprz cayenne, cynamon, imbir czy chrzan. Dobrze dodawać je do potraw, gdyż stymulują termogenezę i wspomagają utratę nadmiernych kilogramów. 

Sprawdź ofertę: Witaminy i minerały

A: Sylwia Brodniewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. E. Korek, Zapotrzebowanie energetyczne organizmu [w:] H. Krauss (red), Fizjologia żywienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 75–85.

  2. K. Walczak i wsp., Nefropatia ziół chińskich – opis przypadku, „Forum Nefrologiczne” 2010, t. 3, nr 4, s. 272–276.

  3. M. Kania-Dobrowolska i wsp., Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości, „Borgis – Postępy Fitoterapii” 2019, nr 3, s. 216–223.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij