badanie poziomu cukru we krwi
Zdrowie i uroda Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 6861 razy

Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Podstawą obniżenia lub ustabilizowania poziomu cukru we krwi jest dieta. Niezbędna jest również regularna aktywność fizyczna. Sprawdź, jakich produktów unikać, by zapobiec wahaniom cukru we krwi.

Spis treści


  1. Czynniki ryzyka wzrostu glukozy we krwi ciężarnej
  2. Dieta na obniżenie cukru we krwi w ciąży?
  3. Aktywność fizyczna a poziom cukru we krwi

Wahania glukozy we krwi dotyczą wielu kobiet w ciąży. W większości przypadków stężenie cukru da się obniżyć i ustabilizować za pomocą diety. Posiłki powinny być spożywane o regularnych porach dnia. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Błędem jest przejadanie się i tzw. jedzenie za dwoje. Duże znaczenie ma również regularna aktywność fizyczna.

Czynniki ryzyka wzrostu glukozy we krwi ciężarnej

Ciąża, a szczególnie jej II i III trymestr, jest okresem, w którym zachodzą w organizmie kobiety duże zmiany. W ich wyniku dochodzi do zaburzeń hormonalnych i metabolicznych. Są one m.in. przyczyną insulinooporności i zwiększonego zapotrzebowania na glukozę. W związku z tym często dochodzi do rozwoju cukrzycy ciężarnych.
Każda kobieta pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży powinna poddać się kontrolnym badaniom (m.in. wykonać test na tolerancję glukozy). Poziom cukru na czczo powyżej 92 mg/dl lub powyżej 153 mg/dl 2 h po obciążeniu 75 g glukozy wskazuje na cukrzycę ciążową. Podstawą leczenia, jak i profilaktyki jest przede wszystkim dieta. Bardzo ważne jest spożywanie pokarmów o regularnych porach i kontrola prawidłowego przyrostu masy ciała przyszłej mamy. Należy pamiętać, iż pojęcie jedzenia za dwoje jest mitem. Na każdym etapie ciąży zalecana jest również aktywność fizyczna, dostosowana do stanu zdrowia matki i płodu. Przestrzeganie tych zaleceń w wielu przypadkach jest wystarczającą metodą leczenia.

Kup w aptece: Leki i suplementy regulujące cukier 

Zaburzenia stężenia glukozy we krwi w ciąży utrzymują się do 12 tygodni po porodzie, a następnie samoistnie ustępują. W tym czasie zalecane jest wykonywanie badań kontrolnych. U kobiet, u których wahania glukozy na czczo znacznie przekraczają dopuszczalne normy, konieczne jest wprowadzenie leczenia łączonego, polegającego na przestrzeganiu zaleceń dietetycznych i podawaniu insuliny.

Sprawdź także: Kiedy zrobić test obciążenia glukozą w ciąży?

Dieta na obniżenie cukru we krwi w ciąży?

1. Mniej owoców, więcej warzyw.
W jadłospisie przyszłej mamy powinny przeważać sezonowe, świeże i surowe warzywa. Najlepiej wybierać te o niskiej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym, np. ogórki, kapustę, sałatę, szczypior, cukinię, seler, kalafior, brokuły, paprykę, pomidory, cebulę, marchew.
2. Wybierz zdrowe przyprawy i zioła.
Do przyprawiania dań warto stosować naturalne, suszone zioła i samodzielnie przygotowane mieszanki przypraw. Nie zalecane jest używanie gotowych marynat i przypraw typu instant.
3. Jedz produkty z pełnego ziarna.
Produkty pełnoziarniste (pieczywo ciemne, graham, grube kasze, płatki owsiane, płatki jęczmienne, otręby) powinny być podstawą diety, gdyż są bogatym źródłem wartościowych węglowodanów i błonnika.
4. Wybieraj zdrowe tłuszcze.
Dieta przyszłej mamy powinna obfitować w naturalny i niskotłuszczowy nabiał, chude mięso, ryby, orzechy i nasiona.
5. Pij więcej wody.
Odwodnienie jest jedną z przyczyn wzrostu poziomu glukozy we krwi i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Kobieta w ciąży powinna wypijać dziennie około 2,5 litra płynów, w tym minimum 1,5 litra czystej wody.
6. Sięgaj po naturalne suplementy.
Produkty o naturalnym składzie przeznaczone dla osób z wahaniami glukozy wspomagają metabolizm węglowodanów, stabilizują poziom glukozy we krwi i ograniczają wchłanianie cukru.
7. Unikaj tych produktów!
Niekorzystny wpływ na poziom glukozy we krwi, ale też na zdrowie mają produkty wysokoprzetworzone. Szczególnie szkodliwe są dania typu fast food, produkty o wysokim indeksie glikemicznym, spożywany w nadmiarze cukier, chleb i bułki pszenne, wyroby cukiernicze, słodzone płatki śniadaniowe, tłuste mięso, słodkie napoje i gotowe soki. Przyszła mama, u której poziom glukozy we krwi nie jest stabilny, powinna unikać również tłustego nabiału i smakowych jogurtów.

Przeczytaj również: Co jeść przy cukrzycy, a czego unikać? Dieta cukrzycowa pod lupą!

Powiązane produkty

Aktywność fizyczna a poziom cukru we krwi

Aktywność fizyczna wpływ na poziom cukru we krwi. W trakcie intensywnego treningu dochodzi do spadku stężenia glukozy. Korzystne działanie na gospodarkę węglowodanową ma trening aerobowy, czyli bieganie, szybki marsz i jazda na rowerze. W przypadku osób chorujących na cukrzycę intensywność treningu powinna być jednak umiarkowana. Nadmierny i nagły spadek glukozy może być niebezpieczny. Błędem jest sięganie po treningu po słodycze. Zawarte w nich cukry proste nie są paliwem odżywczym dla mięśni, a u osób z problemem niestabilnego poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do szybkiego i nadmiernego wyrzutu insuliny. Dlatego po treningu należy sięgnąć po nabiał, ryby, jajka, owoce i czekoladę w małej ilości.

Dowiedz się więcej: Jak leczyć hipoglikemię reaktywną?

A: Emilia Kruszewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. E. Otto-Buczkowska, Zaburzenia metabolizmu glukozy w czasie ciąży – mechanizmy, diagnostyka i leczenie, co nowego?, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, nr 3, s. 101–106.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij