Lubrykant na pastelowym tle w kobiecych dłoniach i płatkach róż
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 42755 razy

Lubrykant – czym jest, jak używać, jaki wybrać?

Lubrykanty stanowią pomoc w trakcie stosunku, a także łagodzą podrażnione miejsca intymne oraz wspierają odbudowę błony śluzowej pochwy u kobiet poddanych terapiom przeciwnowotworowym. Wiele osób zastanawia się jednak, który żel intymny wybrać i czy jest bezpieczny dla zdrowia. Kiedy można używać lubrykantów? Co to takiego? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. Lubrykant – czym jest i do czego służy?
  2. Kiedy warto stosować lubrykant?
  3. Rodzaje lubrykantów
  4. Jak używać lubrykantu?

Lubrykant – czym jest i do czego służy? 

Lubrykanty są środkami nawilżającymi pochwę lub odbyt. Używa się ich przede wszystkim, aby ułatwić odbycie stosunku seksualnego, zwłaszcza gdy miejsca intymne są przesuszone. Ponadto niektóre żele intymne wykazują właściwości przeciwzapalne, stymulujące, rozgrzewające bądź chłodzące. W składzie lubrykantów znajdują się zazwyczaj substancje hydrofilowe, woda lub silikon. 

Kiedy warto stosować lubrykant? 

W lubrykanty powinny zaopatrzyć się w szczególności kobiety z suchością pochwy, która może być wywołana, np. stresem, zmęczeniem czy przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Żele intymne wspierają poziom nawilżenia pochwy, ułatwiając tym samym współżycie. Należy jednak pamiętać, że ten patologiczny stan pochwy utrzymujący się przez dłuższy czas wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Być może dolegliwość jest objawem poważnej choroby. 

Przeczytaj także: O czym świadczą skurcze macicy? Przyczyny, dodatkowe objawy, łagodzenie

Używanie lubrykantów podczas stosunku zapobiega otarciom, podrażnieniom, gdy narządy intymne nie są w wystarczającym stopniu wilgotne. Z tego względu preparaty te stosuje się głównie w przypadku zaburzonego wydzielania śluzu z pochwy. Ponadto żele intymne mogą stanowić element urozmaicenia gry wstępnej. Lubrykanty na bazie wody i składników naturalnych nie pozostawiają plam na bieliźnie, a także mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Warto również wspomnieć, że preparaty tego rodzaju ułatwiają aplikację globulek dopochwowych czy tamponów. 

Przeczytaj również: Pochwa, budowa, funkcje, schorzenia pochwy

Powiązane produkty

Rodzaje lubrykantów 

Dostępnych jest kilka rodzajów lubrykantów w aptece: 

  • na bazie wody; 

  • na bazie oleju; 

  • na bazie silikonu. 

Który żel intymny najlepiej zastosować? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, że lubrykanty mogą różnić się zapachem, kolorem, a przede wszystkim składem. Najbezpieczniejszym wyborem jest lubrykant na bazie wody, ponieważ nie wywołuje podrażnień, ani nie uczula. W tego typu produktach warto również szukać aloesu, pantenolu czy rumianku o właściwościach łagodzących. 

Lubrykant na bazie wody 

Lubrykant na bazie wody jest żelem wyróżniającym się najbardziej naturalnym składem. Nie tworzy trudnych do zmycia plam na bieliźnie oraz jest bezpieczny dla skóry. Z tego względu nie trzeba obawiać się o wystąpienie alergii czy podrażnień. Preparatu na bazie wody można używać również z prezerwatywami lateksowymi i nielateksowymi. Przede wszystkim taki żel minimalizuje uczucie dyskomfortu i wzmacnia doznania partnerów podczas stosunku seksualnego. Niestety w przypadku schorzenia suchości pochwy środek ten może być niewystarczający. 

Lubrykant na bazie oleju 

W aptece można również kupić lubrykant na bazie oleju. Nie poleca się jednak jego stosowania wraz z prezerwatywami. Dlaczego? Substancje olejowe obecne w preparacie o tłustej formule mogą wywołać uszkodzenia prezerwatywy. Ponadto warto również pamiętać, że lubrykanty na bazie oleju nie są przeznaczone do użytku wewnętrznego. Wszystko przez tłustą konsystencję, która może sprawiać trudności w wydaleniu preparatu z organizmu. To z kolei wiąże się z zaleganiem olejowej substancji w miejscach intymnych, co prowadzi do rozwoju różnych nieprzyjemnych schorzeń. Jednak używanie lubrykantu na bazie, np. oleju kokosowego daje przyjemny efekt natłuszczenia oraz nawilżenia, dzięki czemu dobrze sprawdza się w trakcie gry wstępnej, polegającej na wykonywaniu masażu okolic intymnych.  

Warto wiedzieć: Jak używać prezerwatyw?

Jak używać lubrykantu? 

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób używać lubrykantu. Produkt ten powinien być stosowany na zewnętrzne narządy płciowe. W zależności od rodzaju preparatu może przyjmować żelową konsystencję, być zapakowany w tubę, a nawet zdarza się, że występuje w wygodnych aplikatorach, dzięki czemu w łatwy sposób odmierza się odpowiednią ilość środka.  

Warto również pamiętać o przeciwskazaniach do używania lubrykantów. Przede wszystkim powinny ich unikać osoby mające uczulenie na którąkolwiek substancję obecną w składzie preparatów. Co więcej, w przypadku par starających się o poczęcie potomstwa zaleca się ograniczenie stosowania lubrykantów. Niektóre z komponentów żeli intymnych mogą przyczyniać się do zmniejszania ruchliwości plemników.  

Podsumowanie 

Jeżeli zależy Ci na polepszeniu doznań podczas kontaktu seksualnego, warto sięgnąć po lubrykanty. Ponadto ich używanie zaleca się, aby załagodzić stany zapalne suchości pochwy u kobiet. Dzięki swoim właściwościom wspierają nawilżenie zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy, a zawarte w tego typu preparatach lipidy powodują, że skóra staje się miękka i elastyczna. Należy wybierać żele intymne oparte na delikatnych składnikach, takich jak kwas mlekowy czy gliceryna, które zapobiegają podrażnieniom i poprawiają komfort stosunków seksualnych. 

Dowiedz się więcej: Co to jest pierścień erekcyjny? Kto powinien go stosować?

Bibliografia

G. Jarząbek-Bielecka i in., Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia, http://www.czytelniamedyczna.pl/6287,problem-stanow-zapalnych-zenskich-narzadow-plciowych-ocena-wiedzy-dziewczat-na.html [dostęp online: 19.09.2022] 

Kennedy CE, Yeh PT, Li J, Gonsalves L, Narasimhan M. Lubricants for the promotion of sexual health and well-being: a systematic review. Sex Reprod Health Matters. 2021;29(3):2044198. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8942543/ [dostęp online: 19.09.2022] 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij