Kiedy wykonać test ciążowy? Jak go wykonać?
Mama i dziecko Joanna Kruczkowska-Wasilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10760 razy

Kiedy wykonać test ciążowy? Jak go wykonać?

Test ciążowy jest niedrogą, prostą i szybką metodą, pozwalającą na określenie, czy kobieta zaszła w ciążę, jeszcze zanim pojawią się jej typowe objawy, np. zatrzymanie miesiączki.  Z tego względu większość kobiet podejrzewających ciążę, zanim uda się do ginekologa, sięga właśnie po nie. Kiedy wykonać domowy test ciążowy? Jak go wykonać i czy może dać fałszywy wynik? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Kiedy wykonać test ciążowy?
  2. Jak wykonać test ciążowy?
  3. Czy test ciążowy może dać fałszywy wynik?

Kiedy wykonać test ciążowy?

Kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży, często zastanawiają się, kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy, by wynik był wiarygodny. Niektórym kobietom, szczególnie bardzo młodym, wchodzącym dopiero w świat seksualności, wydaje się, że test ciążowy, może wykryć ciążę już w kilka, kilkanaście godzin po stosunku. Nic bardziej mylnego. Zapłodnienie wymaga czasu, a najczulszy test ciążowy może wykryć ciążę około 7-10 dni po odbytym stosunku.

Przeczytaj: Objawy wczesnej ciąży

Zacznijmy od tego, że testy ciążowe są bardzo zróżnicowane, mają różną czułość, a więc mogą wykrywać ciążę na różnym jej etapie. Jedne testy – bardziej czułe – potrafią wykryć ciążę już około 7 dni po stosunku, inne zaś – o mniejszej czułości – sprawdzą się w terminie spodziewanej miesiączki lub dopiero po terminie jej wystąpienia. Czułość testu jest zawsze podana na opakowaniu. Im mniejsza cyfra przed mIU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, co oznacza, że jest w stanie wykryć naprawdę wczesną ciążę.

Sprawdź ofertę: Produkty dla mam i kobiet w ciąży 

Najpewniejszy wynik testu otrzymamy jednak wówczas, gdy wykonamy go w dniu spodziewanej miesiączki. Warto też wiedzieć, że nawet jeśli wyszedł on negatywny – czyli pokazujący, że najprawdopodobniej kobieta nie jest w ciąży, to i tak warto go powtórzyć po kilku dniach, zwłaszcza jeśli miesiączka nadal się nie pojawiła. Zdarza się, że ciąża może być wcześniejsza niż zakładamy – w takiej sytuacji w terminie miesiączki test może wyjść negatywny, a powtórzony po kilku lub kilkunastu dniach może dać wynik pozytywny.

Sprawdź ofertę: Witaminy i minerały

Jak wykonać test ciążowy?

Zadaniem testu ciążowego jest wykrycie w moczu hormonu wydzielanego przez zarodek, a później przez łożysko, czyli tzw. ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Hormon ten przechodzi z zarodka lub łożyska do krwiobiegu kobiety, przedostaje się przez nerki i jest wykrywalny w moczu już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Do wykonania testu ciążowego potrzebujemy zatem kilku kropli naszego moczu. Test ciążowy można wykonać o dowolnej porze, jednak większość producentów zaleca zrobienie go rano, bo wówczas stężenie gonadotropiny w moczu jest najwyższe.

Testy ciążowe różnią się też między sobą, jeśli chodzi o sposób zbierania moczu do badania i wykonania testu. Test ciążowy może być:

  • płytkowy/kasetkowy – wykonując ten test ciążowy należy zebrać mocz do pojemniczka, następnie pobrać kilka kropel moczu załączoną do opakowania pipetą i wpuścić je w odpowiednim miejscu na teście ciążowym (tzw. pole testowe);

  • flamastrowy/strumieniowy – wykonując test ciążowy strumieniowy, oddając mocz, końcówkę absorbującą testu, należy na kilka sekund umieścić bezpośrednio w strumieniu moczu;

  • paskowy – w przypadku testu paskowego należy pobrać mocz do pojemnika, a następnie zanurzyć w moczu specjalny pasek testowy.

Chcąc wykonać test ciążowy, najpierw należy uważnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania. W instrukcji znajdziemy dokładny opis tego, jak należy wykonać dany test ciążowy, po ilu minutach należy odczytać jego wynik oraz jak go zinterpretować.

Sposób prezentacji wyniku testu bywa różny, w zależności od rodzaju testu ciążowego. Najpopularniejsze są testy, w których ciążę oznaczają dwie kreski, jedna w polu kontrolnym (oznaczanym jako C) i jedna w polu testowym (T). Kreski mogą być takie same, jeśli chodzi o ich intensywność, choć może się zdarzyć sytuacja, że kreska w polu testowym będzie bardzo blada. Blada kreska na teście ciążowym również oznacza ciążę. W testach cyfrowych natomiast pojawiają się oznaczenia, np. +/- ; tak/nie lub ciąża/brak ciąży.

Sprawdź ofertę: Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Powiązane produkty

Czy test ciążowy może dać fałszywy wynik?

Warto wiedzieć, że test może dać fałszywy wynik – może to być wynik zarówno fałszywie dodatni, jak i fałszywie ujemny. Najczęściej wynika to z błędów podczas wykonywania lub odczytywania testu. Test może dać wynik fałszywy, kiedy ten jest odczytywany zbyt wcześnie lub zbyt późno – w jednym i drugim przypadku wynik może być wówczas nieprawidłowy. Zdarza się, że kobieta źle odczytuje wynik testu ciążowego – np. bardzo bladą kreskę na teście ciążowym interpretuje jako brak ciąży, myśląc, że kreska w polu testowym musi być tak samo wyraźna, jak ta w polu kontrolnym. 

Przeczytaj: Jakie witaminy brać w ciąży?

Domowe testy ciążowe są bardzo skuteczne w wykrywaniu ciąży – ich skuteczność ocenia się na 95%-99%, jeśli oczywiście zostaną poprawnie wykonane i właściwie odczytane. Tak więc pozytywny wynik testu ciążowego oznacza, że kobieta najprawdopodobniej jest w ciąży, co zawsze powinno być sygnałem do udania się do ginekologa. Ginekolodzy najczęściej zlecają dodatkowo badanie beta hCG z krwi oraz badanie ultrasonograficzne, czyli USG, co pozwala na potwierdzenie ciąży i rozpoczęcie opieki nad kobietą ciężarną. W bardzo rzadkich sytuacjach wynik testu ciążowego może być fałszywie dodatni. Może to mieć związek np. z przyjmowaniem niektórych leków (głównie wspomagających płodność, ale też leków antydepresyjnych). Do zwiększenia stężenia hCG dochodzi też w przypadku niektórych chorób nowotworowych, związanych z jajnikami – jak guzy i torbiele na jajnikach

Negatywny wynik testu ciążowego oznacza, że kobieta najprawdopodobniej nie jest w ciąży. Zawsze jednak warto dla pewności powtórzyć test ciążowy.

Bibliografia

Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A. (2010), Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Farm Pol. 

Szmidt M., Sysa P., Bartyzel B.J., Niemiec T. (2008), Gonadotropina kosmówkowa jako kluczowy czynnik regulujący implantację zarodka, Ginekol Pol, 2.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij