Co na zastój pokarmu – jak postępować
Mama i dziecko Joanna Kruczkowska-Wasilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 20695 razy

Co na zastój pokarmu – jak postępować?

Jednym z częstych problemów laktacyjnych jest obrzęk piersi, a najostrzejszą jego postacią jest zastój. Zastój pokarmu dotyczy wielu mam karmiących piersią. Uskarżają się one wówczas na problemy z karmieniem dziecka z powodu braku wypływu pokarmu z piersi. Te stają się opuchnięte, bolesne i zaczerwienione. Jak postępować w przypadku zastoju pokarmu? Jak pomóc sobie i dziecku, kiedy pojawi się zastój pokarmu? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania, dotyczące zastoju piersi, znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Co jest przyczyną zastoju pokarmu?
  2. Sposoby na zastój pokarmu
  3. Możliwe komplikacje przy zastoju pokarmu – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Co jest przyczyną zastoju pokarmu?

Zastój pokarmu, określany też jako zator pokarmu, oznacza zablokowanie przewodów mlecznych. Kiedy dochodzi do zastoju pokarmu, piersi stają się nabrzmiałe, bolesne, twarde i cieplejsze niż zwykle. Kobiety skarżą się wtedy na uczucie przepełnienia w piersiach, któremu towarzyszy utrudniony wypływ mleka. Zdarza się też niekiedy, że mleko w ogóle nie chce wypływać z piersi. 

Sprawdź ofertę: Preparaty i produkty dla mam i kobiet w ciąży

Do zastoju pokarmu najczęściej dochodzi w pierwszych tygodniach karmienia dziecka, a szczególnie często można zaobserwować zastój podczas nawału mlecznego (choć warto wiedzieć, że do zastoju pokarmu może dojść na każdym etapie laktacji).

Z powodu nawału mlecznego dochodzi do nadprodukcji mleka, co sprawia, że pierś nie zostaje prawidłowo opróżniona, a zalegający pokarm zaczyna blokować kanaliki mleczne – nie jest trudno wówczas o zastój. Poza tym może również doprowadzić do niego niewłaściwa technika karmieniaw tym za rzadkie i za krótkie dostawianie dziecka do piersi; biustonosz uciskający piersi; ściskanie, ugniatanie piersi lub mocne masowanie piersi; uraz mechaniczny (powstały np. w wyniku uderzenia w pierś); a także z powodu zmęczenia i stresu.

Przeczytaj także: Kryzys laktacyjny

Sposoby na zastój pokarmu

Sposoby na zastój pokarmu to:

  • ogrzanie piersi przed karmieniem lub odciąganiem pokarmu – zaleca się ogrzać piersi ciepłym prysznicem lub ciepłym okładem i kontynuowanie tej czynności podczas opróżniania piersi – ciepło rozszerza kanaliki mleczne i ułatwia wypływ mleka z piersi;

  • częste dostawianie dziecka do piersi lub częste korzystanie z laktatora, mające zapewnić jak najczęstsze opróżnianie piersi w zastoju (nawet co 1,5h – 2h);

  • dostawianie dziecka do piersi w różnych pozycjach do karmienia;

  • stosowanie po karmieniu lub odciąganiu chłodnych okładów na piersi (co obkurcza to kanaliki mleczne i zmniejsza produkcję pokarmu);

  • delikatne gładzenie piersi w kierunku do brodawki podczas karmienia lub odciągania pokarmu;

  • ewentualne włączenie ibuprofenu w przypadku silnego bólu, dyskomfortu, podwyższonej temperatury, złego samopoczucia;

  • odpoczynek, sen, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa, różnorodna dieta.

Czego unikać przy zastoju pokarmu?

W trakcie radzenia sobie z zastojem należy wystrzegać się:

  • mocnego, bolesnego masażu,

  • uciskania, ugniatania piersi,

  • bandażowania piersi,

  • odstawiania dziecka od piersi,

  • wydłużania przerw między karmieniami.

Powiązane produkty

Możliwe komplikacje przy zastoju pokarmu – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli mimo prawidłowego postępowania zastój w piersiach nie przechodzi, a dolegliwości się nasilają, należy skonsultować się z położną, doradcą laktacyjnym, lekarzem ginekologiem lub lekarzem rodzinnym. Sygnały, które powinny być niepokojące i wymagają konsultacji ze specjalistą to: 

  • temperatura przekraczająca 38,5 °C,

  • dreszcze,

  • złe samopoczucie (uczucie przypominające rozpoczynającą się infekcję grypopodobną).

 Długotrwały i nieleczony zastój może doprowadzić do powikłań. Najczęstsze to:

  • zapalenie piersi,

  • ropień piersi,

  • osłabienie laktacji,

  • rezygnacja z karmienia piersią.

Pamiętaj!

Podczas zastoju pokarmu najskuteczniejszym lekarstwem jest częste dostawianie dziecka do piersi. To właśnie ono najlepiej potrafi uruchomić wypływ pokarmu i efektywnie opróżnić pierś, co zniweluje zastój pokarmu.

Bibliografia

Gaskin I.M. (2012), Karmienie piersią, Wyd. CoJaNaTo.

Karpienia M. (2018), Karmienie piersią, Wyd. Natuli.

Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A. (2017), Karmienie piersią w teorii i praktyce, Medycyna Praktyczna, Kraków.

Rapley G., Murkett T. (2015), Po prostu piersią. Jak dobrze rozpocząć, ominąć trudności i karmić naturalnie?, Wyd. Mamania.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij