Ostatnio dodany
-
Czym jest Hashimoto – objawy, diagnostyka i sposoby leczenia
Wśród schorzeń tarczycy trudno znaleźć równie rozpoznawalną, jak choroba Hashimoto. W Polsce choruje na nią – w zależności od źródła – od 800 tysięcy do nawet 1,2 miliona osób. To przewlekłe zapalenie autoimmunologiczne znacząco obniża komfort życia i w skrajnym przypadku może prowadzić nawet do śmierci chorego. Co należy wiedzieć o chorobie Hashimoto?
-
Budowa stopy, funkcje i ewentualne schorzenia – sprawdź, jak zadbać o stopy!
Budowa stopy u człowieka jest bardzo charakterystyczna, ponieważ umożliwia przemieszczanie się w pozycji wyprostowanej. Zdrowe, sprawne i silne stopy są jednak ważne nie tylko ze względu nas lokomocję i prawidłową postawę, ale również ogólne samopoczucie. W medycynie wyróżnia się wiele schorzeń, które dotykają ten obszar kończyny dolnej. Jak jest zbudowana stopa i co należy o niej wiedzieć?
-
O czym świadczą guzki na płucach? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Guzki na płucach mogą zostać wykryte podczas wykonywania diagnostyki przy użyciu rentgena lub tomografu i zwykle budzą niepokój badanego. Choć kojarzą się zwykle z nowotworem, w rzeczywistości przyczyna ich powstania może być całkowicie inna. Co warto wiedzieć o guzkach na płucach?
-
Płaskostopie od A do Z – czym jest, jak się rozpoznaje i leczy platfusa?
Prawidłowo ukształtowana stopa dotyka podłoża jedynie częściowo. W wyniku różnego rodzaju czynników może dojść do jej deformacji i częściowego lub całkowitego zaniku jednego z łuków. Taki stan określa się jako płaskostopie. Jak je rozpoznać i czy płaskostopie da się wyleczyć?
-
Odmrożenia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Odmrożenia to zmiany w obrębie tkanek, które najczęściej powstają na skutek długotrwałego przebywania w środowisku o temperaturze poniżej 0 ⁰C. Występują przede wszystkim u miłośników sportów zimowych, ale także u dzieci, osób starszych i bezdomnych. W jaki sposób rozpoznać odmrożenie i na czym polega leczenie uszkodzeń wywołanych przez mróz?
-
Żołądek bez tajemnic – budowa, funkcje, choroby i sposoby dbania o żołądek
Prawidłowe trawienie poszczególnych składników pokarmowych, przyswajanych wraz z pożywieniem, wymaga sprawnie działającego układu pokarmowego. Jednym z jego elementów jest żołądek. Jakie pełni on funkcje i które objawy ze strony tego organu powinny nas niepokoić?
-
Jak powstaje blizna? Rodzaje blizn, usuwanie, profilaktyka
Blizny to zmiany skórne, które polegają na zastąpieniu warstwy skóry właściwej rodzajem tkanki łącznej. Zwykle powstają wskutek mechanicznego uszkodzenia tkanki, np. głębokiego skaleczenia lub oparzenia, a także wyleczonych stanów zapalnych skóry. Jak przebiega proces powstawania blizn i ich profilaktyka?
-
Podrażnienie i swędzenie oczu – przyczyny i sposoby łagodzenia
Uporczywe swędzenie oczu to typowy objaw podrażnienia zewnętrznych struktur narządu wzroku przez ciało obce, alergeny, infekcję albo efekt stanu zapalnego o innej etiologii. Choć zwykle swędzenie oczu na ogół nie jest niebezpieczne, to nie należy go bagatelizować, szczególnie, gdy problem się nasila, ponieważ może stanowić pierwszy objaw kłopotów ze wzrokiem albo świadczyć o współwystępowaniu innej choroby.
-
Oko – budowa, funkcje, najczęstsze choroby oczu
Oko to podstawowy narząd, odpowiadający za jeden z najważniejszych zmysłów. Odbiera ponad 80% wszystkich bodźców z otoczenia, przy czym wielu z nich człowiek nie jest w stanie zrekompensować sobie w inny sposób. O tym, jak ważne są oczy świadczy fakt, że ich praca aktywuje około 10% wszystkich neuronów, znajdujących się w mózgu. Jak zbudowane jest oko i co warto o nim wiedzieć?
-
Tarczyca – budowa, funkcje, objawy chorej tarczycy
Tarczyca to gruczoł wydzielniczy, odpowiedzialny za produkcję szeregu hormonów. Nieprawidłowe działanie tarczycy to problem ponad 20% Polaków. Jak jest zbudowana tarczyca? W jaki sposób przebiega diagnostyka i leczenie chorób z nią związanych?
-
Nadczynność tarczycy – objawy, TSH, dieta i sposoby leczenia
Tarczyca to gruczoł wydzielniczy, ulokowany w przedniej części szyi. Poprzez wydzielanie szeregu hormonów – jak T3, T4 oraz kalcytoniny – wpływa m.in. na metabolizm. Zaburzenie pracy tarczycy prowadzi do upośledzenia wielu procesów życiowych. W przypadku odczuwania pewnych dolegliwości lub niepokojących wyników TSH czy stężenia hormonów tarczycy, niezbędne jest zasięgnięcie porady specjalisty. Dowiedz się, jak rozpoznać nadczynność tarczycy.
-
Wychłodzenie organizmu – czym jest hipotermia? Objawy, pierwsza pomoc, leczenie
Hipotermia, określana inaczej jako wychłodzenie organizmu, to stan potencjalnie zagrażający zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet i życiu człowieka. W okresie zimowym dotyczy przede wszystkim górskich turystów, którzy nie przykładają należytej uwagi do ubioru i bezpieczeństwa, ale może też pojawić się w środku lata. Jak rozpoznać hipotermię i co robić, aby pomóc sobie lub innym w razie wychłodzenia?