Ostatnio dodany
-
Lanolina – właściwości i zastosowanie
Świadomość konsumentów stale rośnie. Coraz częściej poszukują oni produktów o konkretnym, naturalnym i prostym składzie oraz skutecznym działaniu. Sprawdzają też, czy hasła marketingowe, dotyczące danego produktu znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jedną ze spełniających te założenia substancji jest lanolina – naturalny składnik pochodzenia zwierzęcego, o dobroczynnym, wielokierunkowym działaniu na skórę, który znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym i farmakologicznym. W artykule omówiono właściwości i zastosowanie lanoliny, ze szczególnym uwzględnieniem jej wykorzystania w kosmetyce.
-
Czym smarować brzuch w ciąży, aby uniknąć rozstępów?
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy, ale i trudny czas w życiu kobiety. Intensywne procesy oraz zmiany, które zachodzą podczas ciąży i porodu, zostawiają ślady na jej ciele. Jednym z powszechnych defektów skórnych, które powstają podczas ciąży lub po porodzie są rozstępy. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 90% kobiet! Ratunkiem jest odpowiednia profilaktyka rozstępów, która może zapobiec ich powstawaniu, albo zmniejszyć ich widoczność. W artykule omówiono tematykę rozstępów w ciąży i po porodzie, ze szczególnym uwzględnieniem preparatów, zapobiegających ich powstawaniu.
-
Maski do włosów z apteki – TOP 5 produktów
Maska do włosów to specjalistyczny produkt kosmetyczny, który powinno się stosować co najmniej raz w tygodniu. W przeciwieństwie do odżywki, która działa jedynie doraźnie, regularne stosowanie maski, zapewnia długotrwałe efekty. Składniki aktywne zawarte w masce do włosów przenikają do ich wnętrza, uzupełniając ubytki cementu międzykomórkowego i odbudowując łańcuchy keratynowe. W artykule omówiono tematykę masek do włosów, w tym dobór produktu do typu włosów oraz przykłady masek, które wyróżniają się na aptecznym rynku.
-
TOP 5 najpopularniejszych kremów pod pieluszkę
Krem pod pieluszkę to obowiązkowy element wyprawki dla noworodka i niemowlaka. Skóra malutkiego dziecka jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa od tej już w pełni wykształconej. Dziecko, które nosi pieluszki, jest też narażone na częste czynności pielęgnacyjne. To wszystko sprawia, że krem pod pieluszkę powinien mieć dobry, łagodny i pielęgnujący pupę dziecka skład. Jednym z częstych problemów, związanych z noszeniem pieluszek przez dzieci, są podrażnienia i odparzenia, spowodowane, m.in. kontaktem pupy z amoniakiem, zawartym w moczu czy kupką.
-
Jakie chusteczki nawilżane dla dzieci wybrać – ranking produktów
Mokre chusteczki dla dzieci to dla większości świeżo upieczonych rodziców, produkt niezbędny. Ułatwiają pielęgnację noworodka, co jest bezcenne, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy to rzeczywistość rodziców zmienia się o 180 stopni. Chusteczki nawilżające dla dzieci są przydatne także na kolejnych etapach rozwoju dziecka, zarówno niemowlaka, jak i kilkulatka. W artykule omówiono pokrótce dziesięć produktów, które warto wypróbować.
-
Czym jest retinol – jak go stosować, a kiedy unikać?
Retinol, czyli witamina A to najwcześniej odkryta i najlepiej poznana witamina, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zarówno narządów wewnętrznych, jak i powłoki skórnej. Jest jedną z tzw. witamin młodości, gdyż wykazuje wielokierunkowe działanie przeciwstarzeniowe. Zwiększa ilość fibroblastów i stymuluje je do produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, przez co dojrzała skóra odzyskuje gładkość. Poza tym, reguluje procesy złuszczania się naskórka, co jest niezwykle przydatne przy różnego typu dermatozach. Wpływa też na prawidłowe formowanie komórek skóry. A to jedynie początek jej właściwości! W artykule podjęto tematykę retinolu w kosmetykach, przeznaczonych do stosowania miejscowego, w tym: wskazania i przeciwwskazania, a także ich właściwości oraz zasady stosowania.
-
Kosmetyki konopne – jakie mają właściwości i dla kogo są polecane?
Konopie siewne, inaczej włókniste – to rodzaj roślin, dopuszczony do stosowania w Polsce pod pewnymi warunkami. Prawo do ich wykorzystywania ma m.in. przemysł spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny. W kosmetyce wykorzystuje się przede wszystkim ekstrakty oraz olej z konopi. Składniki te wykazują dobroczynne działanie zarówno na skórę zdrową, jak i zmienioną chorobowo. Ze względu na swój wyjątkowo korzystny skład, olej konopny jest chętnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. W artykule podjęto temat kosmetyków konopnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich prozdrowotnych właściwości oraz zastosowania.
-
Jak stosować olej rycynowy – na włosy, a może na zaparcia? Poznaj jego właściwości!
Olej rycynowy to substancja ceniona i wykorzystywana już przez starożytnych, nasiona tej rośliny znaleziono w grobowcach faraonów, nietrudno więc stwierdzić, jak ważną funkcję spełniały. Obecnie olej rycynowy jest wykorzystywany w kosmetyce m.in. do wzmacniania włosów oraz w medycynie m.in. do łagodzenia zaparć. W artykule omówiono pochodzenie i zastosowanie oleju rycynowego oraz jego liczne, korzystne właściwości.
-
Naskórek i skóra właściwa – budowa, funkcje, wytwory naskórka
Skóra to największy, podzielony na trzy warstwy ludzki organ, którego powierzchnia u dorosłej osoby dochodzi do 2 m2 – dzięki temu stanowi ona nawet kilkadziesiąt procent masy ciała. Poza funkcją estetyczną spełnia ona szereg ważnych zadań: od ochrony narządów wewnętrznych przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przez funkcje wydzielnicze, aż po termoregulację. W artykule omówiono pokrótce budowę skóry, jej funkcje i przydatki, a także najczęstsze dermatozy oraz metody pielęgnacji skóry.
-
Pieczenie skóry pod lupą – przyczyny, charakterystyka, łagodzenie
Pieczenie skóry to jedna z reakcji obronnych, w której odczuwaniu biorą udział różne rodzaje receptorów, przekazujących informacje do układu nerwowego. Jest częstym objawem, który może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek. Przyczyny pieczenia skóry są różne i często współtowarzyszy ono innym objawom, świadcząc o toczącej się w organizmie chorobie. W artykule scharakteryzowano pieczenie skóry, omówiono jego możliwe przyczyny, a także sposoby na złagodzenie tego nieprzyjemnego objawu.
-
Łysienie plackowate – jak je rozpoznać? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Piękne i gęste włosy są niezaprzeczalnym atutem estetycznym, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zdarza się jednak, że na skutek predyspozycji genetycznych, silnego stresu oraz innych czynników, włosy z dnia na dzień wypadają całymi garściami, pozostawiając puste obszary, co może być skutkiem autoimmunologicznej dermatozy łysienia plackowatego. To traumatyczne doświadczenie, obniża poczucie własnej wartości i prowadzi do wielu problemów natury osobistej i społecznej. Na szczęście istnieją sposoby na wyleczenie choroby. W artykule omówiono przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia łysienia plackowatego.
-
Solarium – jak działa na skórę i na co uważać?
W 1975 roku Friedrich Wolff odkrył świetlówkę UV, która zapoczątkowała rozwój solariów. Ten stosunkowo młody wynalazek szybko rozprzestrzenił się zarówno w Polsce, jak i na Świecie, zyskując wielu zwolenników. Po latach korzystania z urządzeń opalających okazało się jednak, że mają one też liczne wady, a brak świadomości zagrożeń, wynikających z ich użytkowania, może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W artykule omówiono m.in. rodzaje solariów, działanie promieniowania UV na skórę, a także wady i zalety solarium oraz zalecaną pielęgnację przed- i pozabiegową.