Kobieta pijąca wodę z szklanki
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4784 razy

Jakie są objawy odwodnienia? Na co warto zwrócić uwagę?

Biegunka, wysoka temperatura czy upały mogą spowodować odwodnienie organizmu. Warto zwrócić uwagę na pojawienie się pierwszych objawów świadczących o tym stanie i podjąć szybkie kroki mające na celu powrót do zdrowia.

Spis treści


  1. Jakie są objawy odwodnienia??
  2. Przyczyny odwodnienia
  3. Objawy odwodnienia u dzieci
  4. Rozpoznanie i leczenie odwodnienia

Objawy odwodnienia są bardzo charakterystyczne i należą do nich zwiększone pragnienie, ciemniejsze zabarwienie moczu, suchość skóry i błon śluzowych. Nieleczone odwodnienie może prowadzić do utraty przytomności, a nawet do śmierci.

Kup w aptece: Elektrolity

Jakie są objawy odwodnienia?

Odwodnienie jest stanem chorobowym, który występuje w momencie utraty wody i cennych minerałów z organizmu. Może ono skutkować zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej, dlatego ważne jest utrzymywanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Początkowe objawy odwodnienia to:

  • zwiększone pragnienie,

  • rzadsze oddawanie moczu,

  • suchość błon śluzowych i oczu,

  • naprzemienne pobudzenie i senność,

  • bóle głowy,

  • rozdrażnienie.

Długotrwałe odwodnienie jest niebezpieczne, w szczególności dla niemowląt i dzieci. W zależności od ilości braku wody w organizmie można wyróżnić trzy etapy odwodnienia: lekki, umiarkowany i ostry.

Przyczyny odwodnienia

Odwodnienie organizmu może mieć wiele przyczyn, które wynikają z trybu życia lub chorób. Najczęściej jednak jest ono spowodowane innymi dolegliwościami, takimi jak:

  • biegunka,

  • wymioty,

  • wysoka temperatura,

  • zaburzenia glikemii, cukrzyca,

  • problemy z nerkami,

  • niedożywienie i przyjmowanie zbyt małej ilości wody,

  • oparzenia i krwotoki.

Sprawdź: Co można jeść podczas biegunki?

Odwodnienie zdarza się często podczas upałów, kiedy ciało bardziej się poci, a woda nie jest uzupełniana w organizmie. Na utratę wody podczas wysokich temperatur są bardzo narażone dzieci, osoby starsze, niepełnosprawni, osoby z nadwagą, a także osoby stosujące diuretyki.

Do odwodnienia może dojść w wyniku spożywania zbyt dużej ilości kofeiny, alkoholu czy potraw z dodatkiem soli. Osoby intensywnie trenujące również powinny zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Na odwodnienie narażone są także osoby długotrwale leżące, przyjmujące zbyt małą ilość płynów w ciągu dnia, nadmiernie się pocące, bardzo otyłe, cierpiące na wiele przewlekłych chorób.

Przeczytaj również: Objawy odwodnienia przy biegunce i wymiotach – jak je rozpoznać?

Powiązane produkty

Objawy odwodnienia u dzieci

Odwodnienie u dzieci często łatwiej przeoczyć niż u dorosłych. Nieleczone może prowadzić do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. U dzieci należy zwrócić uwagę na:

  • apatię,

  • opóźnioną reakcję na bodźce zewnętrzne,

  • brak apetytu,

  • spadek ciśnienia krwi, przyspieszone tętno,

  • zapadające się ciemiączko i gałki oczne (u niemowląt),

  • suchość skóry i błon śluzowych,

  • zmniejszona ilość wydalanego moczu i łez.

U dzieci do odwodnienia organizmu może dojść szybciej niż u dorosłego. Podczas ostrej biegunki, kiedy dziecko przyjmuje mniej płynów niż wydala, konieczna jest szybka interwencja lekarska, ponieważ może dojść do drgawek lub utraty przytomności. Długotrwałe odwodnienie może także spowodować zaburzenia funkcjonowania wielu narządów wewnętrznych.

Sprawdź ofertę: Leki na biegunkę u dzieci

Podczas biegunki lub wymiotów bardzo ważne jest podawanie dziecku elektrolitów, zawierających potrzebne minerały, które dziecko traci podczas choroby. W przypadku odwodnienia spowodowanego biegunką należy także zadbać o odbudowę mikroflory bakteryjnej, stosując probiotyki.

Sprawdź także: Elektrolity – jak działają? Rodzaje elektrolitów

Rozpoznanie i leczenie odwodnienia

Dorosły człowiek bez wody może przeżyć maksymalnie tydzień, dlatego bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie odwodnienia i włączenie odpowiedniego leczenia. W diagnozowaniu tej dolegliwości warto zwrócić uwagę na objawy odwodnienia organizmu, które są dość typowe. W celu nawodnienia organizmu najlepiej sprawdza się niegazowana woda mineralna, lub elektrolity. Ważne, aby utraconych płynów nie uzupełniać zbyt gwałtownie. Woda powinna być spożywana małymi łykami przez cały dzień. Gdy konieczna jest hospitalizacja, najszybszym sposobem na nawodnienie organizmu jest podawanie kroplówki wraz z elektrolitami, w których można znaleźć wapń, potas i magnez, a także glukozę i chlorek sodu.

Dobrym sposobem na nawodnienie organizmu jest podawanie zup, np. zupy krem, czy soczystych owoców, jak arbuz czy truskawki. Spożywanie dużych ilości wody może być trudne dla wielu osób, dlatego można sięgnąć po ziołowe herbatki, takie jak szałwia, mięta, rumianek czy kolendra.

Aby zapobiec odwodnieniu, należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Zalecana ilość w ciągu dnia to około dwóch litrów płynów dla dorosłej osoby. Zwiększa się ona u kobiet w ciąży, osób intensywnie trenujących oraz matek karmiących piersią. Wodę można wzbogacić, dodając do niej cytrynę, świeży ogórek, owoce jagodowe czy zioła. Dzięki temu nabiera ona smaku i jest chętniej spożywana. W sytuacjach większego zapotrzebowania na wodę można samodzielnie przygotować domowe elektrolity, mieszając ze sobą wodę, łyżkę miodu oraz szczyptę soli.

Dowiedz się więcej: Jakie są najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu?

Bibliografia

 

  1. A.Gierun, Pij wodę, Wydawnictwo TaWa Taurogiński Waldemar, Chełm 2017.

  2. Przewodnik odkwaszania organizmu: wpływ żywności na twój bilans kwasowo-zasadowy, S.E. Brown, tłum. K. Liszyk, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.

  3. Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne i wybrane stany nagłe, red. J. Gucwa i inni, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij