Jak długo trwa i jak leczyć żółtaczkę u noworodka?
Mama i dziecko Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 69918 razy

Jak długo trwa i jak leczyć żółtaczkę u noworodka?

Żółtaczka pojawia się u większości noworodków. Najczęściej wynika z fizjologii i nie wymaga dodatkowego leczenia. Niekiedy może się przedłużyć, dlatego konieczne jest kontrolowanie stężenia bilirubiny we krwi. Jej nadmiar może prowadzić do groźnych uszkodzeń mózgu.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny żółtaczki u noworodka?
  2. Żółtaczka fizjologiczna a inne rodzaje żółtaczki
  3. Leczenie żółtaczki u noworodka
  4. Działania profilaktyczne

Żółtaczka pojawia się u wielu noworodków, zwłaszcza jeśli są wcześniakami. Jej pierwszym objawem jest zażółcenie skóry oraz białkówki oka. Żółtaczka występująca u noworodków różni się od tej, która może pojawić się u dorosłych. W dużej ilości przypadków jest procesem fizjologicznym i nie powinna być powodem do niepokoju wśród młodych rodziców. Żółtaczka u niemowląt jest spowodowana dużym stężeniem bilirubiny, czyli barwnika w kolorze żółtym, który powstaje w wyniku rozpadu krwinek czerwonych.

Kup w aptece: Suplementy na wątrobę i trzustkę

Jakie są przyczyny żółtaczki u noworodka?

Dziecko w okresie płodowym potrzebuje większej ilości czerwonych krwinek, aby móc się prawidłowo rozwijać. Po jego narodzinach erytrocyty rozpadają się, a organizm dziecka nie jest w stanie szybko wydalić nadmiaru bilirubiny. W ten sposób dochodzi do zażółcenia skóry nowo narodzonego dziecka. Żółtaczka fizjologiczna noworodków pojawia się zazwyczaj ok. 2–3 doby po porodzie i samoistnie znika w okolicach 10. dnia życia. W przypadku wcześniaków występuje dopiero około 2. tygodnia życia.

Żółtaczka fizjologiczna a inne rodzaje żółtaczki

Żółtaczka, która występuje u noworodków, nie zawsze wynika z fizjologii, dlatego w określonych sytuacjach należy wykonać dodatkowe badania. Warto zaobserwować, czy zażółcenie skóry nie pojawiło się już w pierwszej dobie życia. Podczas żółtaczki dobrze jest zbadać stężenie bilirubiny i zweryfikować, czy nie przekracza ono dopuszczalnej normy. Jeśli 10. dnia życia nadal występują objawy, zaleca się rozszerzyć diagnostykę. Dodatkowe badania należy także wykonać w przypadku, kiedy stolec jest w kolorze szarobiałym, a mocz ma ciemne zabarwienie.

Sprawdź ofertę: Suplementy na układ pokarmowy

Niepokojące objawy mogą świadczyć o wystąpieniu żółtaczki patologicznej, którą mogą wywoływać:

  • pokarm matki – jest najczęstszym powodem przedłużania się żółtaczki;

  • konflikt serologiczny – występuje wtedy, gdy powstaje niezgodność krwi matki z krwią dziecka;

  • infekcje i zakażenia;

  • choroby wątroby;

  • niedrożność dróg żółciowych spowodowana ich zrośnięciem.

Jeśli u dziecka wystąpiła żółtaczka, to lekarz podejmuje decyzję o badaniach. Od niego również zależy, ile czasu dziecko powinno pozostać pod kontrolą w szpitalu.

Przeczytaj również: Zakwaszenie organizmu - przyczyny, objawy, leczenie

Powiązane produkty

Leczenie żółtaczki u noworodka

Żółtaczka fizjologiczna najczęściej mija samodzielnie i nie trzeba wdrażać dodatkowego leczenia. Najłatwiej jest potwierdzić żółtaczkę wynikającą z pokarmu matki. Wystarczy zaprzestać karmienia piersią na okres 2 dni i skontrolować poziom bilirubiny we krwi. Jeśli natomiast żółtaczka przedłuża się lub wystąpiły inne niepokojące objawy, konieczna jest hospitalizacja i wdrożenie leczenia. Podczas żółtaczki mogą wystąpić objawy takie, jak: niepokój, drgawki, piskliwy krzyk dziecka oraz wiotkość mięśni. Podwyższony poziom bilirubiny u niemowlęcia może przynieść negatywne konsekwencje w postaci uszkodzeń mózgu. Prawidłowo dobrane leczenie pozwala na szybki powrót do zdrowia i brak powikłań.

W przypadku kiedy stężenie bilirubiny jest wysokie i nie spada, lekarz może zalecić leczenie w postaci naświetleń lampą UV. Promienie powodują rozpad bilirubiny, dzięki czemu jej stężenie zaczyna sukcesywnie spadać. W tym celu noworodka umieszcza się w inkubatorze, pod lampą z białym lub niebieskim światłem. Ponieważ ten rodzaj światła może niszczyć wzrok, na oczy dziecka zakłada się specjalną opaskę chroniącą. U noworodków płci męskiej należy zabezpieczyć także jądra. Naświetlania wykonuje się kilka razy dziennie, przez dwie doby. Ta metoda najczęściej przynosi pożądane efekty. W niewielu przypadkach konieczne jest przetoczenie krwi u dziecka.

Działania profilaktyczne

Przyczyną nasilonej formy żółtaczki jest niedożywienie. Noworodka trzeba karmić 9–12 razy na dobę. Niemowlę powinno mieć dostarczaną prawidłową ilość kalorii, w kilku porcjach. Jeśli dziecko jest karmione piersią, nie należy mu podawać wody do picia ani innych napojów. Pokarm matki będzie najlepszym rozwiązaniem. Gdy dodatkowo podaje się dziecku wodę, to zmniejsza się ilość wartości odżywczych zawartych w mleku matki, przez co organizm noworodka otrzymuje zbyt małą ilość kalorii. Decyzję o przyjmowaniu dodatkowych płynów powinien podjąć lekarz na podstawie wyników badań.

Sprawdź także: Jak często należy karmić noworodka?

Przed wyjściem do domu musimy uzyskać wszelkie informacje dotyczące wystąpienia żółtaczki u noworodka. W wypisie ze szpitala powinny zostać zamieszczone informacje dotyczące naświetlań, poziomu bilirubiny w poszczególnych dniach oraz zalecenia związane z postępowaniem w domu. Niekiedy po upływie kilku dni po wyjściu ze szpitala konieczne będzie wykonanie powtórnych badań i oznaczenie poziomu stężenia bilirubiny.

Bibliografia

  1. Pierwsze 2 lata życia dziecka, red. A. Chybicka, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.

  2. B. Stenson, S. Turner, Noworodki, niemowlęta i dzieci, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2017.

  3. I. Wojsyk-Banaszak, J. Szczapa, Żółtaczka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij