naczynka na nogach
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 24344 razy

Pękające naczynka na nogach – jak je zwalczyć domowymi sposobami?

Pęknięte naczynko na nodze może budzić niepokój, jednak warto wiedzieć, jak można domowymi sposobami poradzić sobie z tym defektem. Dotyczy on zazwyczaj kobiet po 40. roku życia, a także tych, które wykonując stojącą pracę, palą papierosy, często chodzą na obcasach czy są otyłe. Pęknięte naczynka na nogach mogą się również pojawić u kobiet w ciąży.

Spis treści


  1. Przyczyny pękających naczynek na nogach
  2. Domowe sposoby na pękające naczynka
  3. Jakie składniki aktywne powinny się znaleźć w produktach do skóry naczynkowej?
  4. Leczenie pękających naczynek

Pękające naczynka na nogach to charakterystyczne czerwone linie, które znajdują się płytko w skórze. Najczęściej pojawiają się na udach, łydkach oraz pod kolanami. Mogą również pojawiać się na twarzy, na policzkach lub nosie.

Przyczyny pękających naczynek na nogach

Pęknięte naczynka na nogach zazwyczaj są niegroźnym defektem kosmetycznym, z którym można sobie poradzić na wiele sposobów. Niekiedy jednak są pierwszym objawem groźnych chorób związanych z przewlekłą niewydolnością żylną, która nieleczona może prowadzić do zakrzepicy.

Przyczyny powstawania pękniętych naczynek na nogach są różne. Czasem są związane z uwarunkowaniami genetycznymi, jednak u wielu osób wynikają z ich trybu życia. Dolegliwość ta dotyka najczęściej:

  • kobiety w ciąży,

  • osoby prowadzące stojący tryb życia,

  • z nadwagą lub otyłe,

  • osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną,

  • tych, którzy często przebywają w wysokich temperaturach,

  • osoby nieuprawiające sportu.

Niekiedy naczynka na nogach wynikają z chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Mogą one występować również u kobiet, które często chodzą na obcasach. Palenie tytoniu oraz nadużywanie alkoholu także może być odpowiedzialne za ten nieestetyczny defekt. Wenulektazje częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, najczęściej u pań po 40. roku życia.

Kup w aptece: Kosmetyki na skórę naczynkową

Domowe sposoby na pękające naczynka

Domowe sposoby na popękane naczynka na nogach mogą stanowić dobre uzupełnienie leczenia. W zależności od przyczyny pojawiania się tego defektu dobiera się odpowiednie działania. Konieczne jest zmniejszenie masy ciała lub ustabilizowanie jej. Zbyt szybkie przybieranie na wadze nie działa korzystnie na organizm i wygląd skóry. Może również powodować pojawianie się wenulektazji.

Kobiety, które walczą z tą dolegliwością, powinny zadbać o siebie kompleksowo. Zmniejszyć częstotliwość chodzenia na obcasach. Można, zamiast szpilek, wybierać buty na niewielkiej platformie lub sportowe. Warto również zadbać o swoje nogi po całym dniu spędzonym na stojąco. Sprawdzą się masaże, trzymanie nóg do góry oraz naprzemienne ciepło-zimne prysznice. W przypadku skłonności do powstawania pajączków na nogach warto zmienić swoją garderobę, jeśli jest zbyt obcisła. Nie należy się również opalać ani zbyt często korzystać z sauny.

Do codziennej diety warto włączyć produkty zawierające witaminy C, B3, PP czy E. Jadłospis można urozmaicić o czerwoną paprykę, owoce cytrusowe, pomidory, banany, orzechy, otręby pszenne czy ryby. Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinno się wypijać codziennie ok. 2 litry niegazowanej wody. A podczas upałów czy aktywności fizycznej zwiększyć ten podaż.

Sprawdź także: Pajączki, pękające naczynka na twarzy – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Powiązane produkty

Jakie składniki aktywne powinny się znaleźć w produktach do skóry naczynkowej?

Do pielęgnacji skóry na nogach warto wybierać preparaty zawierające składniki uszczelniające naczynia krwionośne. Zalicza się do nich:

  • miłorząb japoński,

  • wyciąg z kasztanowca,

  • witamina K,

  • witamina C,

  • diosmina.

Poprawiają one wygląd skóry, mogą zmniejszyć widoczność czerwonych linii na nogach. Należy pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry. Zaburzenia warstwy lipidowej skóry naraża ją na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które ją uszkadzają. Stosowanie kosmetyków o działaniu odżywczym, regenerującym i nawilżającym pomaga zapobiec podrażnieniom skóry, uszkodzeniom, a także przesuszeniu.

Sprawdź także: Diosmina – jak stosować na pajączki i żylaki?

Leczenie pękających naczynek

W przypadku braku poprawy po zastosowaniu domowych sposobów na naczynka konieczne jest włączenie specjalistycznego leczenia. Wiele pań uważa je za problem estetyczny, z którym należy się uporać. Popękane naczynka na udach lub łydkach można zminimalizować, stosując zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest skleroterapia, która polega na podaniu specjalnie przygotowanej substancji bezpośrednio w naczynko. Zabieg jest wykonywany przy pomocy USG. Często konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów.

Gabinety medycyny estetycznej umożliwiają również laserowe zamykanie naczynek. Zabieg jest wykonywany przy użyciu specjalnej głowicy emitującej światło. Dociera ono bezpośrednio do naczynek, powodując, że stają się mniej widoczne. Ilość zabiegów zależy od wielkości powstałych zmian. W przypadku świeżych zmian wystarcza jedna wizyta. Te starsze mogą wymagać kilku zabiegów. Należy jednak pamiętać, że zabiegi laserowe nie mogą być wykonywane u osób ze świeżą opalenizną oraz przyjmujących leki światłouczulające.

Sprawdź ofertę: Leki i suplementy na żylaki

A: Sylwia Brodniewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij