Odciągnięte mleko matki w butelkach.
Mama i dziecko Jolanta Rusin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11468 razy

Jak przechowywać odciągnięte mleko matki?

Mleko matki to najlepszy pokarm dla dziecka. Często dla wielu kobiet używanie laktatora podczas laktacji to konieczność. Jeśli młode mamy decydują się na ściąganie mleka laktatorem elektrycznym lub ręcznym, pojawia się pytani. Jak przechowywać odciągnięte mleko najlepiej? Czy można przechowywać pokarm w temperaturze pokojowej W jakich warunkach należy przechowywać pokarm kobiecy i przez jaki okres nadaje się do spożycia?

Spis treści:


  1. Warunki przechowywania odciągniętego mleka
  2. Odciąganie mleka laktatorem a higiena
  3. Przechowywanie mleka matki w lodówce
  4. Przechowywanie mleka matki w zamrażarce
  5. Jak długo można przechowywać odciągnięte mleko?
  6. Jak podgrzewać mleko matki?

Warunki przechowywania odciągniętego mleka

W sytuacji, gdy kobieta korzysta z laktatora, musi poznać zasady jego prawidłowego użytkowania, odpowiedniej higieny sprzętu oraz dowiedzieć się, w jakich warunkach należy przechowywać odciągnięte laktatorem mleko.  

Mleko, czyli świeżo odciągnięty pokarm, można przechowywać jedynie w sytuacjach, gdy zostało odciągnięte czystym laktatorem do czystego pojemnika.

Odciąganie mleka laktatorem a higiena

Laktator powinien być bardzo dokładnie umyty, każda jego część wypłukana i najlepiej wyparzona wrzątkiem (by laktator był sterylny), szczególnie jeśli mleko ma być przeznaczone dla noworodków.  

Kobieca pierś również powinna być czysta, ale nie jest konieczne mycie jej przed każdorazowym użyciem laktatora. Mleko można odciągać również przez zastosowanie technik ręcznego odciągania pokarmu. Warto ich spróbować, gdy kobieta nie jest w stanie ściągnąć laktatorem najmniejszej ilości mleka. 

Przeczytaj więcej: Laktator – rodzaje, funkcje, jak wybrać odpowiedni?

W jakim pojemniku przechowywać świeżo odciągnięte mleko?

Najlepiej, jeśli pojemnik, w którym będzie przechowywane świeże mleko matki, jest szklany. Gdy decydujemy się na plastikowy – koniecznie musi mieć oznaczenie, że jest przeznaczony do kontaktu z żywnością. Decydując się na mrożenie mleka, warto wybierać pojemniki na pokarm, w których można mrozić produkty spożywcze.  

Na rynku dostępne są także specjalne jednorazowe woreczki do mrożenia i przechowywania mleka

Dużym ułatwieniem jest stosowanie pojemników na pokarm, które można połączyć z laktatorem; mleko jest ściągane bezpośrednio z piersi do pojemnika. Później wystarczy zamknąć pojemnik i schować do lodówki lub zamrażarki. 

Powiązane produkty

Jak łączyć pokarm odciągany o różnych porach?

Część kobiet mrozi pokarm ściągnięty z całego dnia. Jak robić to prawidłowo? Do pierwszej porcji odciągniętego mleka, które wcześniej należy schłodzić w lodówce, można dolać kolejną porcję z następnego karmienia – wyłącznie gdy ta część również zostanie schłodzona. Nie łączy się mleka ciepłego z zimnym. Razem łączyć można mleko ściągnięte w czasie 12, maksymalnie 24 godzin. 

Przeczytaj również: Karmienie piersią – wszystko, co warto wiedzieć

Przechowywanie mleka matki w lodówce

Włożenie pojemnika z odciągniętym mlekiem do lodówki znacząco przedłuża jego trwałość i świeżość. Ściągnięta laktatorem porcja mleka może w niej przebywać nawet 96 godzin pod warunkiem, że pojemnik jest szczelnie zamknięty, postawiony w środku lodówki, optymalnie na środkowych półkach. Nie umieszcza się odciągniętego mleka na drzwiach lodówki, gdyż tam temperatura nie jest stała, a także za blisko tylnej ściany lodówki

Odciągnięte mleko, w zależności od fazy laktacji, może mieć różny kolor i różną konsystencję. Pokarm może być żółty lub zupełnie biały, wyraźnie gęstszy niż woda lub całkiem wodnisty. Nie wpływa to zupełnie na jego właściwości; mleko o każdym kolorze i każdej konsystencji jest dobrym pokarmem dla dziecka

Mleko przechowywane w lodówce może się rozwarstwiać lub zmieniać zapach. To również ma nie wpływu na jakość mleka. Przed podaniem pokarmu kobiecego należy go wymieszać, wtedy wróci do swojej pierwotnej konsystencji.

Mrożone mleko można rozmrażać w lodówce. Jeśli pokarm wróci do swojej pierwotnej postaci, powinno być przechowywane w lodówce do 24 godziny od momentu rozmrożenia

Przechowywanie mleka matki w zamrażarce

Gdy odciągniętego mleka nie da się zużyć na bieżąco, mrożenie pokarmu to świetny sposób na jego bezpieczne przechowywanie. Przyjmuje się, że w zamrażarce jest stała temperatura -18°C. 

Można mrozić jedynie świeże mleko i przechowywać je od 3 do 6 miesięcy. Matka może łączyć ze sobą mleko ściągnięte z ostatnich 12-24 godzin i mrozić je jako jedną porcję.

Nie można ponownie zamrażać mleka. Warto je wykorzystać, np. dodając je do kąpieli malucha. Nie można mrozić w zamrażarce pokarmu, do którego zostało cokolwiek dodane.

Do kiedy podawać mleko modyfikowane dziecku? Dowiedz się więcej na Aptelia.pl

Jak rozmrozić mleko matki?

Można rozmrażać mleko w temperaturze pokojowej. Rozmrożone w ten sposób mleko nie powinno być przechowywane w lodówce dłużej niż 4 godziny. Mleko rozmrożone w temperaturze pokojowej, podgrzane, ale nie podane dziecku nie powinno trafić do lodówki! Należy je zużyć w ciągu 4 godzin. 

Pokarm kobiecy, do którego został dodany wzmacniacz, białko itp., nie powinien być przechowywany w lodówce, ale wykorzystany od razu po wymieszaniu.  

LAKTATORY

BUTELKI DLA DZIECI

POJEMNIKI NA POKARM

Jak długo można przechowywać odciągnięte mleko?

W zależności od momentu, w którym zostanie wykorzystane mleko, można dzięki lodówce lub zamrażarce bezpiecznie wydłużyć czas jego przydatności. Literatura medyczna podaje różne terminy przydatności pokarmu kobiecego w zależności od miejsca jego przechowywania, które zwykle minimalnie różnią się między sobą. Podane poniżej czasy przydatności mleka zostały opracowane przez specjalistów Polskiego Centrum Nauki o Laktacji. 

Mleko można przechowywać w temperaturze pokojowej

  • świeże – 4 godziny, maksymalnie 6-8, 
  • rozmrożone w lodówce – 4 godziny, 
  • rozmrożone w temperaturze pokojowej, podgrzane, ale niepodane dziecku – 4 godziny, 
  • rozmrożone w temperaturze pokojowej, podgrzane, ale podane dziecku – do końca aktu karmienia. 

Mleko przechowywane w lodówce

  • świeże – 96 godzin, 
  • rozmrożone w lodówce – 24 godziny, 
  • rozmrożone w temperaturze pokojowej, podgrzane, ale niepodane dziecku – 4 godziny. 

Mleko przechowywane w zamrażarce

  • świeże – 3-6 miesięcy. 

Sprawdź oferty: Akcesoria do karmienia piersią

Jak podgrzewać mleko matki?

Pokarm kobiecy należy podgrzewać tak, aby nie stracił swoich właściwości. Najlepszym rozwiązaniem jest podgrzanie go w ciepłej wodzie (kąpiel wodna) lub w podgrzewaczu elektrycznym. Temperatura podgrzanego mleka powinna wynosić około 30-36°C. Można bez obaw podać dziecku mleko o temperaturze pokojowej.

W żadnym wypadku nie wolno kobiecego mleka kobiecego gotować. Proces podgrzania powinien być powolny, dlatego nie można włożyć mleka np. do wrzątku. Kuchenka mikrofalowa również nie jest najlepszym urządzeniem do podgrzewania mleka. 

W przypadku mleka zamrożonego proces rozmrażania może przebiegać na kilka sposobów. Rekomendowaną metodą jest rozmrażanie w lodówce lub w ciepłej wodnej kąpieli. Nie należy ponownie zamrażać kobiecego pokarmu. 

Bibliografia

Nehring-Gugulska M., Żukowicz-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2017,

Colson S.D., Meek J.H., Hawdon J.M., 2008, Optimal positions for the release of primitive neonatal reflexes stimulating breastfeeding [w:] Early Human Development, t. 84, nr 7, s. 441-449. 


Wybór redakcji