Aborcja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?
Gorący temat Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10817 razy

Aborcja – na czym polega i jakie są jej rodzaje?

Aborcja w Polsce może być dokonana w dwóch przypadkach, a kobieta, która zdecyduje się na przerwanie ciąży, nie podlega odpowiedzialności karnej. W jakim przypadku aborcja w Polsce jest nielegalna? Jaki jest status aborcji w Europie i na świecie? Sprawdź, na czym polega aborcja eugeniczna.

Spis treści


  1. Co to jest aborcja eugeniczna?
  2. Legalność aborcji w Polsce
  3. Status aborcji w Europie i na świecie

Aborcja jest zabiegiem polegającym na sztucznym przerwaniu ciąży. W konsekwencji powoduje to wydalenie zarodka na wczesnym etapie jego rozwoju. Do określenia aborcji stosuje się zamiennie terminy: przerwanie ciąży, sztuczne poronienie i terminacja ciąży.

Kup w aptece: Wkładki antykoncepcyjne

CO TO JEST ABORCJA EUGENICZNA?

Termin aborcji eugenicznej w Polsce został spopularyzowany w momencie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na czym więc polega? Aborcja eugeniczna odnosi się do przerwania ciąży, w której rozwijający się płód obciążony jest chorobami genetycznymi i wadami rozwojowymi. Do schorzeń zalicza się:

  • zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18) – prowadzi do deformacji w budowie anatomicznej płodu;

  • zespół Downa (trisomia chromosomu 21) – polega na niepełnosprawności fizycznej i niepełnosprawności intelektualnej. Choroba może mieć postać lekką, średnią lub ciężką; 

  • zespół Warkany’ego (trisomomia chromosomu 8) – zaburzenie powstające w wyniku obecności trzeciego chromosomu 8. Ciąża z tym obciążeniem bardzo często kończy się poronieniem. Dzieci, które przeżyją poród, obarczone są licznymi deformacjami anatomicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Choroba powoduje zaburzenia pracy wielu układów i narządów;

  • zespół Patau (trisomia chromosomu 13) – najcięższa postać trisomii wynikająca z obecności dodatkowego genu. W większości przypadków płód ulega obumarciu w macicy kobiety. Dzieci, które przeżyją poród, żyją krótko i są obarczone znacznym upośledzeniem w rozwoju.

Diagnostyka wszystkich trisomii polega na przeprowadzeniu badań prenatalnych: obrazowych, biochemicznych i genetycznych.

Dowiedz się więcej: Co to jest autyzm?

LEGALNOŚĆ ABORCJI W POLSCE

Zabieg aborcji w Polsce jest nielegalny. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży w Polsce jest dopuszczalne w przypadku, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki bądź w sytuacji, gdy ciąża powstała na skutek czynu zabronionego – gwałtu, pedofilii lub kazirodztwa. Kobieta decydująca się na aborcję z powyższych przyczyn nie podlega odpowiedzialności karnej.

Warto wiedzieć: Ciąża biochemiczna

Powiązane produkty

STATUS ABORCJI W EUROPIE I NA ŚWIECIE

Status legalności aborcji na świecie jest różny. Jak przedstawia się dostępność zabiegu w wybranych krajach?

  • Legalna na życzenie – USA, Kanada, Niemcy, Francja, Hiszpania, Ukraina, Rosja.

  • Legalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także w przypadku ciąży powstałej z przemocy – Wielka Brytania.

  • Legalna w przypadku zagrożenia życia matki lub wad płodu – Brazylia, Chile, Finlandia.

  • Nielegalna – Liechtenstein, Watykan, Malta.

  • Nielegalna z wyjątkiem zagrożenia życia kobiety – San Marino, Andora.

Dopuszczalność aborcji w krajach legalizujących zabieg podlega ocenie według modelu wskazań bądź modelu terminowego. Pierwszy obejmuje listę wskazań, które dopuszczają lub zalecają przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży. Najczęściej dotyczą one powstania ciąży w wyniku czynu zabronionego lub wystąpienia wad genetycznych płodu. Model wskazań stosowany jest w większości krajów dopuszczających zabieg aborcji. 

Natomiast model terminowy zakłada, że do 12. tygodnia ciąży prawo rozporządzania płodem należy wyłącznie do matki, co oznacza, że kobiecie przysługuje prawo dokonania zabiegu aborcji na życzenie. 

Sprawdź ofertę: Testy ciążowe

W wielu krajach zabieg jest przedmiotem ostrej kontrowersji. Dyskusji poddawane są zarówno metody, jak i przyczyny dokonywania aborcji. Powodem wątpliwości co do bezpieczeństwa zabiegu są m.in. powikłania i wpływ na kolejne ciąże. Dopuszczalność aborcji kwestionują ponadto aspekty etyczne społeczeństwa, które poddają zabieg ocenie moralnej. Dyskusja nad aborcją podejmowana jest również przez organizacje międzynarodowe, niejednokrotnie prezentujące zupełnie odmienne stanowiska. W 2004 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że osobą bezpośrednio chronioną nie może być nienarodzone dziecko, którego prawa ograniczane są przez matkę. Natomiast Amerykańska Konwencja Praw Człowieka w 1969 roku zajęła stanowisko, iż każda osoba od momentu poczęcia ma prawo do życia i ochrony. W 2016 roku WHO opublikowało raport, w którym przywołuje, że na całym świecie dokonuje się co roku 56 milionów aborcji. 

Stanowisko organizacji Amnesty International wzywa rządy krajów do zapewnienia przede wszystkim bezpiecznego dostępu do zabiegu aborcji wszystkim kobietom, które tego potrzebują lub wymagają. Ponadto dyskusji podlega również karalność kobiet decydujących się na przeprowadzenie zabiegu.

Przeczytaj również: Jak można rozpoznać objawy ciąży pozamacicznej?

Bibliografia

  1. M. Kaczmarek, N. Wolański, Rozwój biologiczny człowieka. Od poczęcia do śmierci, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.

  2. H. Krauss, M. Gibas-Dorna, Fizjologia człowieka. Podstawy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.

  3. H. Mizgajska-Wiktor, W. Jarosz, R. Fogt-Wyrwas, Podstawy biologii człowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij