Substytut cukru, erytrytol na drewnianej łyżce.
Zdrowie i uroda Agata Soroczyńska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 22702 razy

Czym jest erytrytol – z czego powstaje, jaki ma smak, czy jest zdrowy?

Erytrytol (erytrol) to organiczny związek chemiczny, który używany jest jako zamiennik cukru oraz składnik produktów o obniżonej kaloryczności. Na etykietach tych produktów oznaczony jest numerem E968. Jest on polecany przede wszystkim osobom, u których zdiagnozowano zaburzenia glikemii. Jak powstaje erytrytol? Czy każdy może go spożywać? W jakich produktach występuje najczęściej? 

Spis treści:


  1. Erytrytol – co to jest, jak i z czego powstaje?
  2. Ile kalorii ma erytrytol – wartości odżywcze
  3. Jaki smak ma erytrytol i ile to cukru?
  4. Erytrytol a zdrowie
  5. Jak i do czego stosować erytrytol?

Erytrytol – co to jest, jak i z czego powstaje? 

Erytrytol należy do grupy polioli (alkoholi wielowodorotlenowych). Poliole charakteryzują się słodkim smakiem i często są uznawane za zdrowsze zamienniki cukru. Poza erytrytolem w grupie polioli znajdują się ksylitol, sorbitol, a także mannitol. Substancje te również są stosowane w produktach spożywczych jako słodziki. 

Kup w aptece: Słodziki

Erytrytol naturalnie występuje m.in. w gruszkach, winogronach, niektórych grzybach a nawet wodorostach. Jednakże produkt, jakim jest czysty erytrytol, pozyskuje się podczas procesu fermentacji sacharozy lub glukozy pochodzącej z pszenicy albo kukurydzy. Do tego procesu niezbędne są odpowiednio dobrane drożdże. Erytrytol syntezowany jest również z glicerolu w obecności grzybów z gatunku Yarrowia lipolytica

Obecnie erytrytol jest produktem, który można spotkać w większości sklepów ze zdrową żywnością lub w supermarketach. Jeszcze kilka lat temu jego dostępność była znacznie ograniczona. Cena za kilogram erytrytolu w zależności od producenta wynosi od 15 do 40 zł. 

Warto przeczytać: Cukrzyca od A do Z. Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrzycy

Ile kalorii ma erytrytol – wartości odżywcze 

Jedna łyżka erytrytolu ma 0 kcal. Ponadto substancja ta nie zawiera tłuszczu, białka oraz błonnika i jest pozbawiona składników mineralnych i witamin. W tej samej ilości erytrytolu znajduje się 10 g węglowodanów. Węglowodany te pochodzą od alkoholi cukrowych, które nie wpływają na wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego też mogą je spożywać osoby z cukrzycą oraz insulinoopornością. 

Warto pamiętać, że erytrytol nie jest przez nas metabolizowany. Po spożyciu zostaje wchłonięty w jelitach i prawie całkowicie wydalony wraz z moczem. Co więcej, nie fermentuje oraz nie wywołuje skutków ubocznych (jak wzdęcia czy biegunki), jeżeli jest spożywany w rozsądnych ilościach. 

Sprawdź oferty: Suplementy regulujące poziom cukru 

Powiązane produkty

Jaki smak ma erytrytol i ile to cukru? 

Erytrytol wyglądem przypomina klasyczny cukier. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma słodki smak, choć jest mniej słodszy od cukru. Uważa się, że erytrytol odpowiada w ok. 70% słodkości cukru. Jeżeli chcemy użyć erytrytolu zamiast cukru, należy zwiększyć jego ilość o ok. ⅓. 

Erytrytol a zdrowie 

Jak już wiadomo, erytrytol dobrze sprawdzi się jako alternatywa dla cukru stołowego. Znając jego właściwości, warto dowiedzieć się, czy każdy może go spożywać i czy ma inne, dodatkowe zastosowania. 

Czy można stosować erytrytol w ciąży? 

Spożywanie erytrytolu jest bezpieczne w trakcie ciąży. Udowodniono, iż nie ma on właściwości teratogennych. W tym okresie stanowi dobrą alternatywę dla cukru, szczególnie gdy istnieje prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy ciążowej

Erytrytol a karmienie piersią – czy nie ma przeciwwskazań? 

Dobrą praktyką w trakcie karmienia piersią jest wybieranie zdrowszych zamienników cukru. W tym przypadku sprawdzi się właśnie erytrytol. Substancja ta nie przenika do mleka kobiecego, a jego spożycie w trakcie karmienia jest uznawane za bezpieczne. 

Czy można podawać erytrytol dzieciom? 

Spożywanie erytrytolu jest zalecane również u dzieci. Uważa się, że słodzik ten może być podawany już po 3 roku życia. Co ważne, nie wpływa on na rozwój próchnicy, a co więcej może zmniejszać płytkę nazębną. Należy jednak pamiętać, aby zachęcać dziecko do próbowania potraw w różnych smakach. Ważne jest, aby słodki smak nie był dominujący w ich diecie. 

Czy erytrytol dla cukrzyka jest zdrowy? 

Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi 0, dlatego po jego spożyciu nie obserwuje się wzrostu poziomu cukru we krwi. W związku z tym osoby chorujące na cukrzycę mogą go stosować jako zamiennik cukru. Niektóre słodycze bez cukru oraz produkty dedykowane diabetykom są dosładzane właśnie erytrytolem.

Warto wiedzieć: Co jeść przy cukrzycy, a czego unikać?

Czy można stosować erytrytol na diecie ketogenicznej? 

Założeniem diety ketogenicznej jest pozyskiwanie energii z tłuszczów przy jednoczesnej eliminacji węglowodanów. W związku z tym, będąc na tej diecie należy wyeliminować m.in. cukier i słodycze. Okazuje się jednak, że erytrytol przyjmowany podczas diety ketogenicznej nie wpływa na stan ketozy i może stanowić bezpieczny zamiennik cukru. 

Dowiedz się więcej: Dieta ketogeniczna – zasady, przykładowe posiłki, przeciwwskazania

Jak i do czego stosować erytrytol? 

Na rynku erytrytol jest dostępny najczęściej pod postacią proszku. Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają również erytrytol w tabletkach. Erytrytol ma za zadanie zastępować cukier, dlatego z powodzeniem może być wykorzystany do słodzenia napojów i do pieczenia ciast. Jest on również obecny w bezcukrowych słodyczach, lodach, dżemach i deserach. Należy jednak pamiętać, że erytrytol nie karmelizuje się, dlatego nie nadaje się do tego, by użyć go do przygotowania karmelu. 

Warto wiedzieć: Który zamiennik cukru jest najzdrowszy?

Erytrytol znalazł również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Stosuje się go m.in. do produkcji masy tabletkowej. Co więcej, używany jest również przez stomatologów do usuwania płytki nazębnej. 

Bibliografia

Boesten D. i wsp. (2015), Health effects of erythritol, Nutrafoods. 

EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources (ANS) (2015), Scientific Opinion on the safety of the proposed extension of use of erythritol (E 968) as a food additive, EFSA Journal, nr 13(3), s. 403. 

Myszkowska-Ryciak J. i wsp.(2010), Środki słodzące w profilaktyce i leczeniu otyłości [w:] Kosmos. Problemy nauk biologicznych, t. 59, nr 3-4, s. 288–289, 365-374. 

 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij