Spis treści:
- Guzek na wardze sromowej – co może oznaczać?
- Guzek na wardze sromowej – przyczyny i dodatkowe objawy
- Guzek z ropą na wardze sromowej. Zapalenie gruczołu Bartholina
- Bolesny guzek na wardze sromowej
- Guzki na wardze sromowej mniejszej lub większej – czy mogą świadczyć o czymś innym?
- Guzek na sromie – jak postępować?
- O czym może świadczyć guzek na wardze sromowej w ciąży i co robić?
Guzek na wardze sromowej – co może oznaczać?
Guzki, zgrubienia czy krostki, pojawiające się w obrębie sromu, mogą mieć różne przyczyny – alergiczne, zapalne, związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową lub z innymi infekcjami. W rzadkich przypadkach guzek na wardze sromowej może być objawem raka sromu bądź innej choroby nowotworowej. W zależności od przyczyny, guzek na wardze sromowej może również przybierać różne formy. Guzek w tym miejscu – mimo że nie zawsze oznacza poważną chorobę – nigdy nie powinien zostać zbagatelizowany. Ten objaw należy skonsultować z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem.
Guzek na wardze sromowej – przyczyny i dodatkowe objawy
Guzek na wardze sromowej może przybierać różne formy – może być to niewielkie zgrubienie, kaszak, ropień, krostka czy owrzodzenie. Często forma, w jakiej występuje jest zależna od przyczyny, która spowodowała powstanie guzka.
Najczęstsze przyczyny powstawania guzków na wardze sromowej to:
- kaszaki, czyli torbiele zastoinowe sromu,
- włókniaki,
- kłykciny kończyste sromu lub inne choroby weneryczne (np. kiła),
- wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
- zapalenia sromu – np. zapalenie gruczołu Bartholina,
- rak sromu.
ZADBAJ O HIGIENĘ okolic intymnych, POZBĄDŹ SIĘ ZAKAŻENIA
|
|
Guzek z ropą na wardze sromowej. Zapalenie gruczołu Bartholina
Guzek wypełniony ropą na wardze sromowej to najczęściej nic innego jak ropień. Zwykle przyczyną powstawania ropni w okolicach warg sromowych jest zapalenie gruczołu przedsionkowego większego, znanego jako gruczoł Bartholina. Do powstania ropnego guzka dochodzi poprzez zatkanie odpływu wydzieliny gruczołu – najpierw powstaje torbiel, która następnie ulega zakażeniu i przekształca się w ropień. Zapalenie to jest najczęściej jest wywołane przez bakterie – Eschericha coli, Proteus mirabilis, Neisseria gonorrhoeae oraz bakterie z rodzaju Bacteroides.
Podstawową metodą leczenia zapalenia gruczołu Bartholina jest nacięcie ropnia i jego drenaż. Jeśli zapalenie to wystąpi u kobiety ciężarnej, może być konieczne podanie antybiotyku.
Przeczytaj więcej na temat: Jak zbudowana jest pochwa, wielkość pochwy
Bolesny guzek na wardze sromowej
Ból warg sromowych może świadczyć o rozwijającym się zapaleniu. W przypadku zapalenia sromu często na wargach sromowych pojawiają się grudki, małe guzki, a one same są wówczas obrzęknięte. Przyczyny zapaleń sromu są zróżnicowane – mogą być wywołane przez wirusy, bakterie, grzyby, a także pierwotniaki. Ich leczenie jest najczęściej miejscowe i polega na zastosowaniu odpowiedniej maści – najczęściej takiej z antybiotykiem lub o właściwościach przeciwgrzybicznych.
Przyczyną bolesnego zgrubienia na wardze sromowej może być także torbiel zastoinowa, potocznie zwana kaszakiem. Powstaje ona w wyniku zatkania przewodów małych gruczołów, znajdujących się w okolicy sromu. Torbiel ta gromadzi wydzielinę, ponieważ droga jej odpływu została zablokowana – sprawia to, że może osiągnąć wielkość nawet kilku centymetrów. Jeśli będzie przepełniona, może pęknąć, a wtedy w jej miejscu pojawi się stan zapalny.
Jeśli zauważysz u siebie podobną do torbieli na wargach sromowych, powinnaś udać się do lekarza, który oczyści ranę.
Wszystko o macicy. Dowiedz się więcej na Aptelia.pl
Guzek z krwią na wargach sromowych
Guzek na wardze sromowej – krwawiący bądź taki, z którego wydobywa się wydzielina – może świadczyć o rozwijającym się w obrębie sromu owrzodzeniu. Do dwóch najczęstszych rodzajów owrzodzeń, które mogą pojawić się w obrębie warg sromowych należą:
-
Wrzód twardy weneryczny – jest jednym z objawów wczesnych, czyli zmianą pierwotną zakażenia kiłą – chorobą wywoływaną przez krętek blady (Treponema pallidum). W tym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczona kiła może doprowadzić do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego oraz innych narządów (np. układu sercowo-naczyniowego), co z kolei skutkuje poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.
-
Wrzód miękki weneryczny – jest wywołany zakażeniem bakterią Haemophilus ducreyi; częściej dotyczy mężczyzn, jednak może pojawiać się również u kobiet. Początkowo objawia się jako grudka, która z czasem rozpada się – wtedy powstaje owrzodzenie. Zmianom na wargach sromowych często towarzyszy powiększenie lokalnych węzłów chłonnych.
Owrzodzenia te mogą krwawić, może wydobywać się z nich również surowicza wydzielina. Zakażeniom tym można w dużej mierze zapobiec za pomocą stosowania prezerwatyw podczas odbywania stosunków seksualnych, szczególnie z nowym bądź nieznanym partnerem.