Jak wzmocnić szkliwo zębów u dzieci i dorosłych
Zdrowie i uroda Dominika Adamczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2060 razy

Jak wzmocnić szkliwo zębów u dzieci i dorosłych?

Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Dzięki niemu zęby stają się wytrzymałe i odporne na wiele szkodliwych czynników. W niektórych sytuacjach szkliwo zębów może jednak ulec osłabieniu. Co należy wówczas zrobić, aby je wzmocnić? I jak utrzymać ten efekt?

Spis treści:

  1. Szkliwo zębowe – co to właściwie jest i jakie pełni funkcje?
  2. Co i w jaki sposób może uszkodzić szkliwo?
  3. Jak objawia się uszkodzenie szkliwa zębów?
  4. Jak wzmocnić szkliwo?
  5. Czym dokładnie jest remineralizacja szkliwa i ile kosztuje?
  6. Odbudowa szkliwa – co warto wiedzieć?

Szkliwo zębowe – co to właściwie jest i jakie pełni funkcje?

Szkliwo jest najbardziej narażoną na uszkodzenia tkanką zęba. Zbudowane jest ono z kryształów hydroksyapatytu, które łączą się ze sobą w nieprzerwaną sieć. Związki te stanowią aż 96-98% części szkliwa. Sprawia to, że tkanka ta jest niezwykle twarda. Stanowi ona doskonałe zabezpieczenie dla wewnętrznych struktur zęba. Co ciekawe, szkliwo swoją twardością wyprzedza materiały takie jak np. gips.

Sprawdź ofertę: Higiena jamy ustnej

Co i w jaki sposób może uszkodzić szkliwo?

Za uszkodzenie szkliwa odpowiada najczęściej nieodpowiednia dieta. Zwiększona podaż słodkich i kwaśnych produktów prowadzi do obniżenia panującego w jamie ustnej pH. Taka sytuacja wpływa na wzrost ryzyka demineralizacji powierzchni szkliwa i rozpoczyna proces próchnicowy. Podobną sytuację dostrzega się u osób nadmiernie spożywających słodzone napoje oraz napoje energetyczne. Prowadzą one do bardzo szybkiego rozwoju procesów demineralizacyjnych, co często niesie za sobą katastrofalne skutki dla kondycji zębów. 

Grupą szczególnie narażoną na uszkodzenie szkliwa są osoby zmagające się z refluksem żołądkowo-przełykowym lub bulimią. Zwracanie treści pokarmowych, które towarzyszy tym chorobom, obniża panujące w jamie ustnej pH, a co za tym idzie, przyczynia się do rozpuszczania szkliwa.

Nieoczekiwane urazy lub niektóre parafunkcje jak np. bruksizm także mogą uszkodzić szkliwo naszych zębów. Wiele osób, które na co dzień zmagają się z problemem bruksizmu, dostrzega ubytki tej tkanki – te widoczne są przede wszystkim w okolicy brzegów siecznych zębów. 

Co ciekawe i warte odnotowania, codzienna higiena jamy ustnej także może uszkodzić szkliwo! Niewłaściwa technika szczotkowania, stosowanie nadmiernej siły, czy szczoteczki o zbyt twardym dla nas włosiu – wszystko to może okazać się zgubne dla zdrowia naszych zębów. Warto wobec tego pamiętać, aby mądrze dobierać nie tylko produkty higieniczne, ale też wykorzystywane przez nas na co dzień metody czyszczenia zębów.

Przeczytaj także: Czym jest paradontoza?

Powiązane produkty

Jak objawia się uszkodzenie szkliwa zębów?

Uszkodzenie szkliwa zębów objawia się przede wszystkim utratą jego ciągłości. Może być ono widoczne w jamie ustnej jako kredowo-białe przebarwienie, w znacznym stopniu odbiegające barwą od pozostałej barwy zęba. Zdarza się, że uszkodzenie nie jest dostrzegalne gołym okiem – dopiero profesjonalne badanie stomatologiczne, z użyciem specjalistycznych lup powiększających, pomaga zlokalizować dokładne miejsce uszkodzenia. W wielu przypadkach pierwszym objawem wskazującym na uszkodzenie szkliwa jest nadwrażliwość zębów

Jak wzmocnić szkliwo? 

Wzmocnienie szkliwa można prowadzić na wiele sposobów. Zasadniczą rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Dobór szczoteczki o odpowiedniej grubości włosia pozwala na bezpieczne usuwanie płytki nazębnej z powierzchni naszych zębów. Warto także zwrócić uwagę na stosowaną pastę. Najważniejsze jest to, aby ta wybrana przez nas, zawierała w swoim składzie fluor. Pierwiastek ten pełni kluczową rolę w profilaktyce próchnicy zębów.

Innym sposobem na wzmocnienie szkliwa jest regularne wykonywanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie dentystycznym. Najbardziej podstawowym z nich jest lakierowanie zębów. Polega ono na pokryciu powierzchni szkliwa płynnym preparatem o wysokim stężeniu jonów fluoru.

Przeczytaj także: Czym jest fleczer?

Czym dokładnie jest remineralizacja szkliwa i ile kosztuje?

Remineralizacja szkliwa to najprościej mówiąc naprawa tej tkanki. Polega ona na przywróceniu do struktury tkanki, uprzednio utraconych substancji mineralnych. Niestety, proces remineralizacji nie jest możliwy w każdym przypadku. Można go wykonać wyłącznie w przypadku zmian o charakterze minimalnych odwapnień, nazywanych często plamą próchnicową. 

Gdy pH jamy ustnej osiągnie wartość krytyczną, dochodzi do rozpuszczania budujących szkliwo hydroksyapatytów. Gdy w tym czasie w jamie ustnej dostępne są jony wapnia, fosforu oraz fluoru, dochodzi do ich wbudowania w powierzchnię szkliwa. Związkiem będącym elementem budulcowym szkliwa staje się fluoroapatyt. Zwiększa on odporność tkanki na działanie szkodliwych kwasów – pH krytyczne dla hydroksyapatytu (podstawowej jednostki budulcowej szkliwa) wynosi 5,5, natomiast dla fluoroapatytu 4,5. Warto wiedzieć, że remineralizację można prowadzić w domu oraz w gabinecie stomatologicznym.

Do najpopularniejszych sposobów domowych należą:

  • stosowanie past o wysokiej zawartości fluoru,

  • stosowanie płukanek z zawartością fluoru,

  • stosowanie żeli fluorkowych,

  • stosowanie preparatów z zawartością amorficznego fosforanu wapnia (ich aplikacja jest możliwa po wcześniejszej konsultacji z lekarzem stomatologiem).

Remineralizacja odbywająca się w gabinecie stomatologicznym opiera się zwykle na zabiegach lakierowania zębów lub stosowaniu preparatów żelowych z wysoką zawartością fluoru. W gabinetach świadczących usługi w ramach NFZ zabieg lakierowania można wykonać bezpłatnie – dotyczy to jednak wyłącznie dzieci do 18. roku życia i przysługuje cyklicznie – raz na trzy miesiące.

Przeczytaj więcej: Sposoby na naprawę pękniętego szkliwa

Odbudowa szkliwa – co warto wiedzieć?

Odbudowa szkliwa jest skomplikowanym procesem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że minimalna zmiana nawyków higienicznych jest w stanie znacząco poprawić jego jakość. W bardziej zaawansowanych przypadkach niezbędne jest zwykle wdrożenie odpowiednich zabiegów remineralizacyjnych.

Przeczytaj także: Wybielanie zębów – jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie?

Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Szczoteczki soniczne są jednymi z najbardziej bezpiecznych urządzeń, stosowanych do tego, by dbać o zdrowie jamy ustnej. Niestety, ich niewłaściwe użycie może doprowadzić do nadmiernego starcia szkliwa. Podczas szczotkowania należy przede wszystkim kontrolować wykonywane ruchy – nie jest wskazane intensywne dociskanie szczotki do tkanek zęba. Optymalne oczyszczanie z płytki nazębnej zachodzi już przy lekkim dotknięciu powierzchni zębów. 

Czy szkliwo regeneruje się samoistnie?

Niestety – raz uszkodzone szkliwo nie posiada zdolności do samodzielnej regeneracji. Proces ten zachodzi przy zastosowaniu specjalnych zabiegów z użyciem preparatów o wysokiej zawartości jonów fluoru. Regenerację szkliwa można przeprowadzić w domowym zaciszu lub w gabinecie stomatologicznym.

Bibliografia

1. J. Krupiński, Stomatologia: wskazówki specjalisty, opis przypadku, ekspert radzi, Medical Tribune Polska, Warszawa 2013.

2. R. Kajewska, Stomatologia w praktyce, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa, 2017.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij