Pleśniawki u niemowlaka – objawy, leczenie, profilaktyka
Mama i dziecko Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 41147 razy

Pleśniawki u niemowlaka – objawy, leczenie, profilaktyka

Pleśniawki u niemowlaka to charakterystyczna miejscowa zmiana powierzchni błony śluzowej jamy ustnej przypominająca wyglądem osad z mleka lub twarożek pozostający po karmieniu malucha. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku dniach życia dziecka, a leczenie obejmuje wiele metod.

Spis treści


  1. Jak wyglądają pleśniawki u niemowlaka?
  2. Co stosować na pleśniawki u niemowlaka?
  3. Profilaktyka pleśniawek

Na pleśniawki u niemowlaka stosuje się leki przeciwgrzybicze w postaci zawiesin do pędzlowania. Istotną rolę w leczeniu i profilaktyce nieprzyjemnych zmian odgrywa również higiena jamy ustnej. Zabiegi czyszczenia, masowania i płukania dziąseł, języka oraz policzków należy wykonywać regularnie.

Przeczytaj także: Czym i jak czyścić język?

JAK WYGLĄDAJĄ PLEŚNIAWKI U NIEMOWLAKA?

Pleśniawki u niemowląt to pozornie niewinnie wyglądający nalot w postaci kremowo-białych plamek lub większych skupisk widocznych na języku, dziąsłach lub podniebieniu. Zmiany przypominają osad z mleka lub twarożek. Przy próbie ich mechanicznego usunięcia, np. poprzez potarcie palcem bądź chusteczką, pleśniawki mogą krwawić, odsłaniając w ten sposób głębsze warstwy zajętej błony śluzowej. Powoduje to dodatkowo ból i zaczerwienienie. Wykwit sprawia dyskomfort szczególnie podczas przyjmowania pokarmów, utrudnia ssanie, a także stanowi przyczynę płaczliwości i niepokoju malucha.

Pleśniawki na języku czy innej części jamy ustnej niemowlaka to efekt infekcji grzybiczej, do której dochodzi najczęściej podczas karmienia piersią. Patogeny wchodzące w skład fizjologicznej mikroflory układu pokarmowego i powierzchni skóry matki mogą być przekazywane dziecku również poprzez smoczek czy inne osobiste akcesoria oraz produkty spożywcze, z którymi matka miała bezpośredni kontakt, pozostawiając na nich swoją ślinę.

Pojawieniu się pleśniawek u niemowląt sprzyja też częsta antybiotykoterapia, która zaburza równowagę naturalnej mikroflory błony śluzowej w buzi. Osłabia to także odporność dziecka, stwarzając w ten sposób warunki do nadmiernego namnażania grzybów. Ze względu na to, że pleśniawki mogą rozprzestrzeniać się na dalsze części przewodu pokarmowego, np. gardło i przełyk, ich obecność może wpłynąć na brak apetytu i wahania masy ciała.

Sprawdź ofertę: Maści na rany u dzieci

Dolegliwością, z którą należy różnicować pleśniawki, są afty. Afty mają charakter płytkiej nadżerki. Objawiają się jako bolesne, czerwone pęcherzyki pokryte białym nalotem, które otacza stan zapalny. Zmiany tego typu występują pojedynczo lub w grupach, zwykle na bocznych częściach warg i powierzchniach języka. Nieprzyjemne wykwity częściej dokuczają dzieciom w wieku szkolnym i młodzieńczym.

Sprawdź także: Afty na dziąśle – przyczyny, leczenie i profilaktyka

CO STOSOWAĆ NA PLEŚNIAWKI U NIEMOWLAKA?

Jeśli chodzi o pleśniawki u niemowlaka, leczenie dokuczliwych zmian obejmuje przede wszystkim stosowanie preparatów o działaniu antygrzybicznym do miejscowego pędzlowania. Cenne są także różnego rodzaju płukanki przeznaczone do rozprowadzania przy pomocy szczoteczki masującej dziąsła.

Niektóre z preparatów leczniczych, najczęściej w postaci kremowej, nakłada się na zmieniony chorobowo obszar za pomocą specjalnego aplikatora, patyczka higienicznego bądź palca. Stosowanie takich środków nie tylko uśmierza ból, ale również przyspiesza gojenie śluzówki i zabezpiecza ją przed mechanicznymi uszkodzeniami, umożliwiając komfortowe ssanie mleka, jedzenie stałych pokarmów oraz zabawę. Dla złagodzenia dolegliwości wywołanych drobnoustrojami u maluchów można podawać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W terapii wykorzystuje się też miejscowe kompresy.

Sprawdź ofertę: Szczoteczki

W leczeniu pleśniawek polecane są nie tylko specjalne preparaty z apteki. Kojąco-leczniczą miksturę można samodzielnie przygotować w domu, parząc szałwię, rumianek czy melisę. Ponadto w trakcie kuracji warto zwrócić uwagę na temperaturę podawanych dziecku posiłków, szczególnie jeśli maluch jest karmiony syntetycznym mlekiem. Pokarm nie powinien być zbyt ciepły ani zbyt zimny. Trzeba pamiętać, że intensywne temperatury napojów mogą nasilać nieprzyjemne objawy i wydłużać proces leczenia.

Przeczytaj również: Jakie są domowe sposoby na opryszczkę wargową?

Powiązane produkty

PROFILAKTYKA PLEŚNIAWEK

Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce pleśniawek u niemowląt istotna jest prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka. Karmiąca mama powinna zwracać szczególną uwagę na czystość skóry swoich piersi i brodawek przed przystawieniem malucha. W tym celu przed karmieniem warto regularnie i dokładnie przemywać te okolice ciepłą wodą bez detergentów.

Dobrze jest również – nie tylko w przypadku niemowlaków, ale i starszych dzieci – dbać o prawidłową higienę i przechowywanie smoczków, gryzaków czy zabawek i innych przedmiotów, które mają kontakt z ustami pociechy. Trzeba bezwzględnie unikać oblizywania łyżeczek dziecka oraz częstowania się jego smakołykami poprzez odgryzienie kawałka.

Może to być źródłem zakażenia nie tylko pleśniawkami, ale i innymi chorobami, w tym próchnicą. Warto zatroszczyć się też o własną higienę osobistą, częstsze i właściwe mycie rąk oraz jamy ustnej. Dodatkowo – chociaż uzębienie tak małych dzieci nie jest jeszcze pełne i trwałe – zaleca się już od wczesnego dzieciństwa pracować nad wyrabianiem u nich dobrych nawyków. W tym celu należy wykonywać regularne zabiegi higieniczne jamy ustnej z użyciem odpowiedniej do wieku pasty i szczoteczki.

Sprawdź także: Jak odpowiednio myć zęby i dbać o zęby?

Bibliografia

B. Kociszewska-Najman i in., Pleśniawki i afty jamy ustnej niemowląt – rozpoznawanie i leczenie, “Postępy Neonatologii” 2018, nr 24.

M. Przybylak-Zdanowicz, Ziołowa apteczka na dziecięce choroby, Eureka, Rzeszów 2018.

P. Rutter, Opieka farmaceutyczna, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij