owoce morwy białej
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 11082 razy

Czy owoce morwy białej faktycznie obniżają cukier we krwi? Właściwości, działanie i zastosowanie leczniczego drzewa

Morwa biała pochodzi z Chin. Początkowo stanowiła pożywienie dla jedwabników, a drewno z jej drzewa wykorzystywano do produkcji mebli. Zmieniło się to za sprawą owoców, słodkich, jadalnych i zawierających związki o dużej aktywności biologicznej. Odkryto bowiem ich działanie zdrowotne. Morwa biała działa nie tylko przeciwcukrzycowo, ale też przeciw drobnoustrojom i cytostatycznie. Może też pomóc w pozbyciu się nadprogramowych kilogramów i unormowaniu poziomu cholesterolu we krwi. Wyjaśniamy, jak owoce morwy białej działają na cukrzycę typu 2 i dlaczego jest ona tak skuteczna w zwalczaniu otyłości. Podpowiemy również, jakie są inne właściwości tego drzewa i jak powinno się morwę stosować.

Spis treści


  1. Jak działają owoce i liście morwy białej?
  2. Owoce morwy białej a cukrzyca
  3. Dostępność morwy białej na rynku

Morwę białą na dobre wprowadzono na rynek farmaceutyczny. Niegdyś była dostępna wyłącznie w postaci suszonych owoców, obecnie na aptecznych półkach jest wiele produktów, które mają ją w składzie. Bardzo często łączy się ją z innymi substancjami, np. korą cynamonowca lub chromem, który ma wspomagać odchudzanie i ograniczać apetyt na słodycze. Działanie hipoglikemizujące jest najistotniejsze w owocach morwy białej. 

Jak działają owoce i liście morwy białej?

Z owoców morwy białej można przygotować soki, dżemy i przeciery. Spożywa się je także na surowo, ponieważ mają delikatny i słodki smak. Do celów leczniczych wykorzystuje się również liście morwy, z których parzy się wywar. Właściwości prozdrowotne tej rośliny to zasługa zawartych w niej składników. Podstawą są flawonoidy – związki o szerokim zakresie terapeutycznym. Chronią one organizm przed chorobami powstałymi na skutek stresu oksydacyjnego, np. cukrzycą czy nowotworami.  

Kup w aptece: Suplementy dla diabetyków

Morwa ma także inne wartości. Pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów, zapobiega miażdżycy, chroni serce. To dlatego, że w jej składzie są fitosterole, odżywcze aminokwasy, witaminy oraz makroelementy. Owoce morwy są także źródłem witaminy C, która hamuje procesy starzenia i szkodliwe działanie wolnych rodników. Systematyczne stosowanie morwy może uchronić chorego przed rozwojem zespołu metabolicznego, który charakteryzuje się wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Sprawdź również: Jak obniżyć poziom cholesterolu całkowitego?

Owoce morwy białej a cukrzyca 

Wpływ morwy białej na cukrzycę typu 2 wciąż pozostaje obiektem badań, lecz wiadomo na pewno, że po kilku tygodniach regularnego zażywania obniża ona poziom cukru we krwi. Nie jest to do końca zasługą owoców, tylko liści morwy. Mimo że obie te części mają podobne działanie, to liście wykorzystuje się znacznie częściej ze względu na jeden składnik. Zawierają one alkaloid o nazwie 1,5-dideoksy-1,5-imino-D-sorbitol. Hamuje on aktywność enzymów zlokalizowanych w jelicie cienkim odpowiedzialnych za przemianę cukrów w glukozę. Ich spowolnione działanie skutkuje mniejszym poziomem glukozy po spożytym posiłku.

Warto pamiętać, że morwa biała jest surowcem roślinnym. Drzewo, choć tak popularne na cukrzycę, nie jest w stanie zastąpić leczenia farmakologicznego, dlatego terapii pod żadnym pozorem nie wolno zaniechać. Cukrzyca to bardzo podstępna i niebezpieczna choroba. Dramatycznie wysoki poziom glukozy może się skończyć śpiączką, a następnie śmiercią. Trzeba mieć też na uwadze, że cukrzyca typu 2 jest insulinoniezależna. Jej leczenie obejmuje przede wszystkim dietę, aktywność fizyczną i leki doustne. Istotnym elementem jest utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, w czym morwa także może pomóc. Brak terapii i zaangażowania w leczenie będzie skutkować koniecznością podawania insuliny i zwiększonym ryzykiem powikłań.

Sprawdź także: Co jeść przy cukrzycy, a czego unikać? 

Powiązane produkty

Dostępność morwy białej na rynku 

Rynek apteczny obfituje w preparaty z morwą biała, jednak do celów terapeutycznych i produkji suplementów używa się głównie liści. Owoce także są dostępne, ale jedynie w postaci suszonej lub świeżej, z której można przyrządzić smaczne dodatki do codziennego menu. Producenci lubią łączyć morwę z innymi substancjami, głównie z chromem, który hamuje apetyt na słodycze. Wspólnie z morwą pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Pierwiastek uczestniczy też w przemianach białek i tłuszczów, więc jest skuteczny również przy wysokim poziomie cholesterolu. Pobudza ponadto aktywność trzustki i działanie insuliny, ułatwiając jednocześnie pobieranie glukozy przez komórki.

Innym związkiem często łączonym z morwą jest kora cynamonowca, która przyspiesza przemianę materii i usprawnia procesy trawienne. Dzięki korze reguluje się gospodarka węglowodanowa, a organizm chętniej pozbywa się nadmiaru tłuszczu. Kora cynamonowca ma wiele wspólnego z morwą, ponieważ podobnie jak ona dba o prawidłowy poziom masy ciała i glukozy we krwi. Morwę, wraz z korą i chromem w składzie, można kupić w postaci tabletek doustnych.

Sprawdź ofertę: Suplementy ziołowe

A: Sylwia Brodniewska
Z: lek. Agnieszka Żędzian 

Bibliografia

  1. J. Grześkowiak, M. Łochyńska, Związki biologicznie aktywne morwy białej (Morus alba L.) i ich działanie lecznicze, „Postępy Fitoterapii” 2017; nr 18, s. 31–35.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij