Nastoletnia dziewczyna drapie się w okolicach swojej strefy intymnej z powodu podrażnienia skóry w tej okolicy.
Zdrowie i uroda Katarzyna Banaszczyk
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 59823 razy

Krostki na wargach sromowych – co mogą oznaczać?

Nawet małe krostki na wargach sromowych mogą stanowić u pacjentek powód do niepokoju. Jakie mogą być przyczyny pojawienia się tego rodzaju zmian w tej lokalizacji? Jak postępować w tym przypadku? Czy krostka na wardze sromowej większej może być groźna? Więcej o tego rodzaju dolegliwościach przeczytamy w artykule. 

Spis treści:


  1. Krostki na wargach sromowych – jak mogą wyglądać? 
  2. O czym mogą świadczyć krostki na wargach sromowych – przyczyny ich powstawania 
  3. Krostki na wargach sromowych u dziecka – na co mogą wskazywać? 
  4. Krostka na wardze sromowej w ciąży – czy krostki nie zagrażają dziecku? 
  5. Krostka na wardze sromowej większej i mniejszej – czy mogą świadczyć o tym samym problemie?
  6. Jak leczyć krostki na wargach sromowych? 

Krostki na wargach sromowych – jak mogą wyglądać? 

W dermatologii mianem krosty określamy wykwit wyniosły ponad poziom skóry, czyli taki który możemy wyczuć podczas badania palpacyjnego skóry. Krosty są wypełnione żółtawą treścią ropną, ale nie oznacza to, że zmiany te są zawsze związane z toczącą się infekcją. Krosty mogą być w pewnych schorzeniach jałowe, co oznacza, że po wykonaniu wymazu ze zmian, nie wyhodujemy żadnego patogenu. Pacjenci bardzo często opisują swoje zmiany na skórze jako krosty lub krostki, jednak zgodnie z nomenklaturą medyczną są to inne wykwity – na przykład grudki albo pęcherzyki.  

Sprawdź oferty: Zdrowie intymne: maści, globulki, preparaty do irygacji

O czym mogą świadczyć krostki na wargach sromowych – przyczyny ich powstawania  

Jak już wspomniano, pacjenci mianem krostek bardzo często nazywają inne zmiany skórne, dlatego w artykule tym opisane zostaną szerzej schorzenia związane z wargami sromowymi. Nie będziemy się ograniczać tylko do schorzeń, w których dominują krosty, wszak te mogą obejmować wiele rozpoznań.  

Pacjentki zgłaszające się z problemem krostek na wargach sromowych mogą borykać się z: 

  • Zapaleniem mieszków włosowych w miejscach intymnych – zapalenie mieszków włosowych to nic innego jak infekcja, wywołana przez bakterie, która toczy się w obrębie mieszków. W zapaleniu mieszków włosowych mamy do czynienia z obecnością ropnych krost, które często znajdują się na tak zwanym rumieniowym podłożu, czyli na tle zaczerwienienia. Pojawianiu się zapalenia mieszków włosowych sprzyjają między innymi otarcia skóry, noszenie ciasnej, niezbyt przewiewnej bielizny, ale też – co należy podkreślić – bardzo często schorzenie to powoduje używanie wielorazowo tej samej maszynki do golenia. Ropne krostki na wargach sromowych mogą wówczas nawracać.

  • Zmianami wywołanymi przez wirusa opryszczki zwykłej – opryszczka narządów płciowych wywoływana jest typowo przez wirusa HSV-2 (Herpes Simplex Virus typu 2). Opryszczką płciową można zarazić się na drodze kontaktów seksualnych i przez kontakt bezpośredni. Objawy tej infekcji to przede wszystkim pojawienie się pęcherzyków, a więc wykwitów wypełnionych płynem, ulokowanych w obrębie narządów płciowych (w tym warg sromowych, pośladków, ale również w obrębie pochwy, czy szyjki macicy). Infekcje wywołane przez wirusa opryszczki mają tendencję do nawracania, ponieważ wirus ten bytuje w postaci utajonej w obrębie zwojów nerwowych. Typowym objawem jest także pojawienie się pieczenia i swędzenia w danym miejscu, jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych.

  • Objawami kiły (w rzadszych przypadkach) kiła jest to schorzenie bakteryjne, wywoływane przez krętki, przenoszone głównie drogą kontaktów seksualnych; w początkowym etapie choroby w obrębie miejsca, gdzie doszło do wniknięcia krętków pojawia się tak zwane owrzodzenie pierwotne. Jest to potocznie mówiąc ranka, która pokryta jest śluzową, przezroczystą wydzieliną i charakteryzuje się dość dużą twardością. I choć opis tej zmiany nie przypomina nomenklaturowo krosty, to pacjenci mogą opisywać swoje objawy właśnie w taki sposób; 

  • Problemem alergii (na przykład na środki higieniczne, elementy bielizny) – w tym przypadku pacjenci podają często, że pojawiają się swędzące krostki na wargach sromowych.

  • Obecnością prosaków – są to małe guzki, powstające na drodze nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Oznacza to, że są one – potocznie mówiąc – zalepione keratyną. Czym są prosaki? To zmiany łagodne, stanowiące dla pacjentek defekt natury estetycznej, które często opisują je jako białe krostki na wargach sromowych; 

  • Rzadziej z obecnością zmian o charakterze nowotworowym – naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić czarna krostka na wardze sromowej, czy też boląca krostka na wardze sromowej, która sama nie znika. 

Kup a aptece: Prezerwatywy, różne rodzaje

Powiązane produkty

Krostki na wargach sromowych u dziecka – na co mogą wskazywać? 

W przypadku dzieci, zmiany skórne w okolicy warg sromowych mogą być elementem obrazu klinicznego pieluszkowego zapalenia skóry. Dolegliwość ta manifestuje się typowo zmianami rumieniowymi, pęcherzykami, czasami krostkami w miejscu, gdzie do skóry dziecka przylega pieluszka. W przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry mogą też pojawić się czerwone krostki na wargach sromowych u niemowlaka. Schorzeniu sprzyjają podrażnienia, duża wilgotność, ale także infekcje grzybicze, stosowanie antybiotyków i przewlekłe biegunki.  

Krostka na wardze sromowej w ciąży – czy krostki nie zagrażają dziecku? 

W tym akapicie należy odnieść się do opryszczki płciowej w czasie ciąży. Taka infekcja u ciężarnej może zagrażać rozwijającemu się płodowi. Wirus opryszczki może powodować bowiem zakażenie wewnątrzmaciczne, co wiąże się z ryzykiem poronienia i wystąpienia pewnych wad. Objawowa opryszczka narządów płciowych w okresie okołoporodowym jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.  

Krostka na wardze sromowej większej i mniejszej – czy mogą świadczyć o tym samym problemie? 

W wielu schorzeniach zmiany mogą pojawiać się zarówno na wargach sromowych większych, jak i na wargach sromowych mniejszych. Jeżeli mamy problem z wykwitami w obrębie narządów płciowych, to zdecydowanie warto odwiedzić lekarza (lekarza rodzinnego, ginekologa, czasami dermatologa), który po obejrzeniu zmian zadecyduje o dalszych krokach diagnostycznych i leczniczych. 

Jak leczyć krostki na wargach sromowych? 

W przypadku zapalenia mieszków włosowych wystarczy w większości przypadków zastosowanie kremu lub maści z antybiotykiem (np. z kwasem fusydowym czy mupirocyną). W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne podanie antybiotyku doustnie.  

W przypadku zdiagnozowania opryszczki, lekarz może zadecydować o zastosowaniu preparatu z substancją o działaniu przeciwwirusowym, np. z acyklowirem. Acyklowir stosuje się w dawce 200 mg podawanej 5 razy dziennie, zazwyczaj przez 7-10 dni. W przypadku kiły, stosuje się głównie leczenie oparte na podawaniu penicyliny benzatynowej w formie domięśniowej.  

Kup w aptece: Preparaty na opryszczkę

W przypadku alergii ważne jest zaprzestanie używania drażniącej substancji, co oznacza, że  konieczna może też być zmiana preparatu myjącego. Pomocne okazuje się często stosowanie leków antyhistaminowych (potocznie zwanych przeciwalergicznymi). W przypadku prosaków, warto omówić terapię z lekarzem medycyny estetycznej. 

Bibliografia

Jabłońska S. (2005), Dermatologia, Wyd. PZWL, Warszawa. 

Karowicz-Bilińska A. (2015), Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w przypadku zakażenia wirusem HSV w położnictwie, Ginekol Pol, nr 86, s. 715-717. 

Rudnicka L. i in. (2022), Współczesna dermatologia, t. 1, Wyd. PZWL, Warszawa. 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij