Skaza białkowa u niemowlaka – objawy i sposoby leczenia
Mama i dziecko Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4664 razy

Skaza białkowa u niemowlaka – objawy i sposoby leczenia

Skaza białkowa występuje u małych dzieci. To jedna z postaci alergii pokarmowej. W jej przypadku alergenem są białka mleka krowiego. Gdy organizm ma z nimi styczność, pojawiają się nieprzyjemne objawy. Są to głównie: wysypka, świąd i zaczerwienienie skóry. Skaza białkowa u niemowląt wymaga odpowiednich działań. Zobacz, jak leczyć chorobę.

Spis treści


  1. Skaza białkowa u niemowlaka – jak wygląda?
  2. Jakie są objawy skazy białkowej u niemowlaka?
  3. Skąd się bierze skaza białkowa u niemowląt?
  4. Skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią
  5. Leczenie skazy białkowej

Z alergią mamy do czynienia, gdy organizm reaguje nieprawidłowo na substancje, które nie są powszechnie uznawane za szkodliwe. Przy kontakcie z nimi są wytwarzane przeciwciała, a także mediatory stanu zapalnego. W całym procesie biorą udział komórki układu immunologicznego. Mowa głównie o eozynofilach, limfocytach i mastocytach. Alergia może objawiać się na kilka sposobów, a także mieć różny stopień nasilenia. Schorzenie występuje w każdym wieku. Często obserwuje się je u małych dzieci. Jednym z rodzajów jest skaza białkowa u niemowląt.

Sprawdź także: Skaza białkowa u dziecka – objawy i leczenie

SKAZA BIAŁKOWA U NIEMOWLAKA – JAK WYGLĄDA?

Skaza białkowa u niemowląt jest rodzajem alergii pokarmowej. W terminologii medycznej nie funkcjonuje takie określenie. Przyjęło się ono jednak w języku potocznym, aby wyodrębnić zaburzenie, jakim jest nadwrażliwość organizmu na białka mleka krowiego. Jest to jeden z najczęściej spotykanych alergenów wśród małych dzieci.

Kup w aptece: Mleko modyfikowane zapobiegające wystąpieniu alegrii

Warto zdawać sobie sprawę, że w mleku krowim znajduje się nawet 30 białek. Zdolność do wywołania nadwrażliwości w organizmie dziecka mają wszystkie z nich. Często jedna osoba nie toleruje kilku jednocześnie. Zdarza się także, że u dziecka występuje alergia na inne substancje znajdujące się w pożywieniu lub roślinach. Skaza białkowa u niemowląt często ustępuje z czasem i rzadko jest obecna w późniejszych latach życia.

Sprawdź także: Mleko modyfikowane dla alergika

JAKIE SĄ OBJAWY SKAZY BIAŁKOWEJ U NIEMOWLAKA?

Objawy skazy białkowej u niemowlaka pojawiają się po spożyciu produktów, które zawierają mleko krowie. Stopień ich nasilenia może być różny. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu.

Objawy skazy białkowej u niemowlaka mogą dotyczyć układu pokarmowego. Maluch cierpi na biegunki i wymioty. Pojawiają się też bóle brzucha. Wówczas dziecko płacze, jest niespokojne, rozdrażnione i apatyczne.

Skaza białkowa u niemowląt manifestuje się także na skórze:

  • po spożyciu białek mleka krowiego pojawiają się objawy atopowego zapalenia skóry;

  • pojawia się zaczerwienienie naskórka, któremu towarzyszy uporczywy świąd;

  • często obserwuje się wysypkę oraz obrzęk naczynioruchowy;

  • skóra niemowlęcia staje się nadmiernie przesuszona i bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Objawy skazy białkowej są obecne na kończynach, tułowiu oraz twarzy.

Warto wiedzieć: Alergia na mleko u dziecka – co warto o niej wiedzieć?

SKĄD SIĘ BIERZE SKAZA BIAŁKOWA U NIEMOWLĄT?

Przyczyny skazy białkowej u niemowląt nie zostały poznane. Duży wpływ na rozwój nietolerancji na białka mleka krowiego mają predyspozycje genetyczne. Nie można zapomnieć też o czynnikach środowiskowych. Nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego na substancje obecne w pokarmach bywają związane z zanieczyszczeniem powietrza.

Przeczytaj również: Czym jest celiakia i jak wygląda jej leczenie?

SKAZA BIAŁKOWA U NIEMOWLAKA KARMIONEGO PIERSIĄ

Objawy w tym przypadku są takie same, a skaza białkowa może wystąpić u niemowląt, które są karmione piersią. Warto pamiętać, że dziecko nie jest uczulone na pokarm mamy. Jednak w mleku mogą być obecne białka mleka, które przenikają do krwi z jej układu pokarmowego. Wówczas u niemowlęcia mogą pojawić się objawy skazy białkowej. W takiej sytuacji mama powinna zacząć stosować dietę eliminacyjną. Nie może spożywać produktów mlecznych. Nie tylko mleka, ale też serów, jogurtów, masła. Warto pamiętać, że dotyczy to tylko mleka krowiego.

Dowiedz się więcej: Nietolerancja laktozy – co to? czym się różni od alergii?

LECZENIE SKAZY BIAŁKOWEJ

Leczenie skazy białkowej u niemowląt polega na całkowitym wyeliminowaniu mleka krowiego z diety. Jest to jedyny sposób na uniknięcie nieprzyjemnych objawów. Jeżeli organizm nie ma kontaktu z alergenem, nie produkuje przeciwciał i mediatorów stanu zapalnego. Maluch nie cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a jego skóra wraca do prawidłowego stanu. Jednak warto pamiętać, że objawy skazy białkowej u niemowląt mogą powrócić natychmiast, gdy dziecko ponownie spożyje pokarm, który zawiera białka mleka krowiego.

Leki przy skazie białkowej u niemowląt nie są potrzebne, jeżeli dieta jest ściśle przestrzegana. W przypadku maluchów karmionych mlekiem naturalnym to mama musi zmienić jadłospis. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny otrzymywać specjalne mieszanki. Ich wybór najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.

W leczeniu skazy białkowej u niemowląt dużą rolę odgrywa też odpowiednia pielęgnacja skóry. W związku z tym, że jest ona dodatkowo osłabiona przez alergię, można ją łatwo uszkodzić. Do codziennego użytku zalecane są dermokosmetyki i emolienty, które nie zawierają substancji alergizujących. Można je kupić w każdej aptece. Ważne jest także, aby kąpiel nie trwała zbyt długo, a po każdym myciu na skórę był nakładany balsam nawilżający.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do skóry atopowej

Bibliografia

  1. P. Góra, A. Skop-Lewandowska, Jaki termin jest prawidłowy: „skaza białkowa” czy „alergia na pokarmy” – oraz co to oznacza?, „Postępy Higieny i Epidemiologii” 2011, t. 92, nr 4, s. 701–704.

  2. M. Wąsik, K. Nazimek, K. Bryniarski, Reakcje alergiczne na mleko krowie: patomechanizm, strategie diagnostyczne i terapeutyczne, możliwości indukcji tolerancji pokarmowej, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2018, nr 72, s. 339–348.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij