Świetlik lekarski, znany również jako świetlik łąkowy, to roślina o wyjątkowych właściwościach, od wieków stosowana w medycynie ludowej. Nazywany bywa również ptasie oczka, świecznik lub świtnik. Pozytywny wpływ świetlika na zdrowie oczu i skóry potwierdzają obecnie badania. Co zawiera świetlik lekarski, jakie ma właściwości i w jakich sytuacjach warto sięgnąć po produkty na jego bazie?
Spis treści:
- Czym jest świetlik lekarski?
- Świetlik łąkowy – działanie i właściwości
- Zastosowanie ziela świetlika
- Gdzie można znaleźć wyciągi z ziela świetlika?
- Świetlik – roślina o niesamowitych właściwościach
Świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) to niewielka, jednoroczna roślina kwitnąca, która naturalnie występuje na łąkach, pastwiskach i zboczach górskich w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Cechuje się drobnymi, białymi lub fioletowymi kwiatami z charakterystycznym żółtym środkiem. Roślina ta od wieków jest ceniona w zielarstwie za swoje właściwości lecznicze, szczególnie w kontekście zdrowia oczu. Już w starożytności stosowano ja w chorobach oczu i skóry, leczeniu alergii i kaszlu.
Świetlik lekarski należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) i jest znany pod wieloma nazwami, w tym jako „świetlik łąkowy". W Polsce można go spotkać na naturalnych łąkach i pastwiskach, gdzie rośnie jako półpasożyt, pobierając składniki odżywcze z korzeni innych roślin. Stąd kolejne określenie rośliny – „mleczny złodziej”.
Tradycyjnie ziele świetlika zbierano, suszono, a następnie stosowano w postaci naparów, okładów i maści na różnorodne dolegliwości, głównie związane z oczami i skórą.
Czytaj także: Podrażnienie i swędzenie oczu – przyczyny i sposoby łagodzenia
Świetlik lekarski, inaczej świetlik łąkowy, zawiera szereg bioaktywnych związków, które decydują o jego szerokim działaniu terapeutycznym. Wśród najważniejszych składników świetlika można wymienić:
- flawonoidy: działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i wspierają regenerację skóry;
- glikozydy irydoidowe: wykazują działanie przeciwzapalne i ściągające, co pomaga w łagodzeniu podrażnień;
- garbniki: mają właściwości antyseptyczne i ściągające, co wspiera gojenie się ran i zmniejsza opuchliznę;
- kwasy fenolowe: działają jako naturalne konserwanty i przeciwutleniacze, wspierając zdrowie skóry i oczu.
Zawiera również żywice i woski oraz sole mineralne, m.in. miedzi i magnezu.
Dzięki tym składnikom, świetlik łąkowy wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzące, ściągające i przeciwbakteryjne. Jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu podrażnień i zmniejszaniu obrzęku, co czyni go cennym surowcem w pielęgnacji oczu i skóry wokół oczu.
Świetlik lekarski znajduje szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w różnych formach, takich jak krople do oczu, maści, okłady oraz herbaty.
Sprawdź ofertę herbat ziołowych na Aptelia.pl
Świetlik na oczy. Jak pomagają krople do oczu ze świetlikiem?
Najbardziej znane zastosowanie świetlika lekarskiego to pielęgnacja oczu. Ziele świetlika jest skutecznym środkiem łagodzącym różnego rodzaju dolegliwości oczu, takie jak:
- zmęczenie oczu: świetlik do oczu pomaga zredukować uczucie zmęczenia, które może być wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze, czytania czy ekspozycji na sztuczne światło;
- podrażnienia i zapalenie spojówek: dzięki właściwościom przeciwzapalnym, świetlik jest stosowany w leczeniu łagodnegozapalenia spojówek, które mogą być wywołane alergiami, infekcjami bakteryjnymi lub innymi czynnikami drażniącymi;
- nadmierne łzawienie i suchość oczu: krople do oczu ze świetlikiem są polecane osobom cierpiącym na nadmierne łzawienie lub suchość oczu i czy zespół suchego oka. Regularne stosowanie kropli pomaga przywrócić naturalną równowagę nawilżenia i chronić oczy przed dalszymi podrażnieniami, a także zmniejszając uczucie pieczenia.
- cienie i opuchlizna pod oczami: okłady ze świetlika lub maść ze świetlika pod oczy mogą pomóc w redukcji cieni i opuchlizny, przynosząc ulgę i odświeżenie dla zmęczonych oczu.
Świetlik lekarski jest dostępny w formie kropli do oczu, które można stosować regularnie w celu łagodzenia codziennych podrażnień i zaczerwienienia oczu oraz w postaci okładów, które przynoszą natychmiastową ulgę w przypadku nagłych dolegliwości. Napar z ziela świetlika lekarskiego nadaje się również do przemywania powiek.
Czytaj także: Szałwia – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Świetlik łąkowy na skórę: czy warto stosować?
Oprócz działania na oczy, świetlik lekarski jest również ceniony za swoje właściwości pielęgnacyjne w kontekście skóry. Maści i kremy zawierające wyciąg ze świetlika są polecane do stosowania na skórę, zwłaszcza w delikatnych obszarach wokół oczu, gdzie skóra jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia. Podczas stosowania kosmetyków ze świetlikiem na powieki i pod oczy widoczne są:
- redukcja cieni i opuchlizny pod oczami: maść, krem lub żel ze świetlikiem pod oczy pomaga zmniejszyć widoczność cieni i opuchlizny, co jest szczególnie korzystne dla osób borykających się z problemem "worków pod oczami";
- łagodzenie podrażnień: dzięki właściwościom przeciwzapalnym, świetlik lekarski może być stosowany do łagodzenia drobnych stanów zapalnych i podrażnień skóry, zarówno na twarzy, jak i na ciele;
- nawilżenie i odżywienie skóry: regularne stosowanie maści ze świetlika może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry oraz wspierać jej regenerację, co jest szczególnie ważne dla skóry suchej i wrażliwej.
Świetlik lekarski może być także stosowany w formie okładów na skórę, które działają kojąco i odświeżająco, pomagając zredukować objawy zmęczenia i stresu na twarzy.
Świetlik lekarski jest szeroko dostępny w różnych formach, które można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich i drogeriach. Krople do oczu ze świetlikiem doskonałe do codziennej pielęgnacji oczu, pomagają łagodzić podrażnienia i zmniejszać uczucie zmęczenia. Maść ze świetlika czy krem stosowane na skórę wokół oczu, pomagają redukować cienie i opuchliznę, a także nawilżać i odżywiać delikatną skórę. Napar z ziela świetlika może być stosowany jako środek wspierający zdrowie oczu, a także jako baza do okładów na oczy i skórę. Podczas picia herbatek należy pamiętać, że świetlik przyjmowany doustnie może obniżać poziom cukru we krwi. Ostrożność powinni zachować szczególnie diabetycy.
Czytaj także: Skuteczne sposoby na pozbycie się worków pod oczami, opuchlizny i sińców
Świetlik lekarski to niezwykle wszechstronna roślina o wielu cennych właściwościach, która znajduje zastosowanie zarówno w pielęgnacji oczu, jak i skóry. Jego działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające sprawia, że jest niezastąpiony w walce z podrażnieniami, zmęczeniem oczu oraz problemami skórnymi. Dzięki szerokiej dostępności różnych form świetlika, każdy może znaleźć produkt odpowiedni dla swoich potrzeb i cieszyć się naturalnym wsparciem w codziennej pielęgnacji.
Bibliografia
P. Znajdek-Awiżeń, E. Studzińska-Sroka, W. Bylka, Ziele świetlika – działanie i zastosowanie lecznicze, stan badań, "Postępy Fititerapii" 4/2013.