Ostatnio dodany
-
Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak mu pomóc w nabyciu tej umiejętności?
Każdy maluch nabywa nowych umiejętności w innym tempie i w indywidualnym dla siebie czasie. Nie inaczej jest w przypadku rozwoju mowy. Niektóre dzieci to „urodzone gaduły”, inne z kolei długo trzymają rodziców w napięciu. W jakim wieku dziecko zaczyna mówić? Jak stymulować rozwój mowy dziecka?`
-
Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?
Ciąża to nie tylko czas radosnego oczekiwania, ale i wielkich przygotowań! W końcu niebawem do rodziny dołączy jej nowy członek, który wymaga nie tylko bliskości, czułości, miłości, przytulania i karmienia, ale także – jak każdy inny człowiek – mnóstwa rzeczy osobistych i własnego kącika. Jak skompletować wyprawkę dla noworodka do szpitala i do domu? Co powinno się w niej znaleźć?
-
Jak dbać o brzuch po porodzie? Poznaj pomocne wskazówki!
Ciąża to okres niezwykłej radości, ale także obaw. I choć najważniejsze jest zdrowie dziecka i przyszłej mamy, to jednak wiele kobiet dodatkowo martwi się o swoją kondycję i wygląd po ciąży. Trudno się dziwić – nic tak bardzo nie wpływa na ciało kobiety, jak dziewięć miesięcy noszenia dziecka. Jak wygląda brzuch po porodzie i jak o niego dbać, by był w dobrym stanie?
-
Blizna po CC – jak ją pielęgnować?
Cesarka to skomplikowany zabieg, po którym świeżo upieczona mama musi przestrzegać kilku ważnych zasad, szczególnie tych dotyczących pielęgnacji rany po nacięciu. Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu? Co zrobić, aby blizna wyglądała jak najlepiej i nie sprawiała dyskomfortu?
-
Pozycje do karmienia piersią – jakie są najlepsze?
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, o czym wie każda mama. Jednak mleczna droga nie wszystkich kobiet usłana jest różami. Wiele z nich, mimo chęci karmienia naturalnego, odczuwa dyskomfort, co bardzo często jest spowodowane trudnością w znalezieniu odpowiedniej pozycji, co może odbierać przyjemność z karmienia piersią zarówno mamie, jak i dziecku. Jakie pozycje do karmienia są najlepsze?
-
Kryzys laktacyjny – czym jest?
Większość kobiet decyduje się na karmienie dziecka swoim mlekiem, czy to w procesie naturalnego karmienia piersią, czy to podając odciągnięty pokarm. Żadna mama z góry nie zakłada problemów – wszak często słyszy się, że kobieta jest stworzona do karmienia! Mimo tego, czasem pojawiają się problemy, których nie sposób przewidzieć. Jednym z nich jest kryzys laktacyjny. Co oznacza i jak sobie z nim radzić?
-
Mleko matki a mleko modyfikowane. Co powinnaś wiedzieć o karmieniu mieszanym?
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Bywa jednak, że świeżo upieczona mama z różnych przyczyn musi znaleźć inny sposób na karmienie swojego dziecka, zwłaszcza kiedy nie może mu podać swojego mleka. Wówczas wprowadza się karmienie mieszane. Na czym ono polega i jak powinno przebiegać?
-
Laktator – rodzaje, funkcje, jak wybrać odpowiedni?
Każda mama setki razy słyszała, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a także doskonałą okazją na budowanie z nim pięknej więzi. Ale każda też przyzna, że jednym z najlepszych przyjaciół, jakich można spotkać na „mlecznej drodze” jest… laktator! Dlaczego warto mieć go w zanadrzu? Jaki model wybrać?
-
Odciąganie kataru u niemowlaka – jak to robić?
Dorośli to mają łatwo! Chusteczka, jeden dmuch, drugi i po kłopocie. Ale co mają zrobić niemowlaki, które nie potrafią wydmuchać nosa, a przecież też miewają uciążliwe katary? Cóż, muszą liczyć na pomoc rodziców. Jak powinno wyglądać odciąganie kataru u najmłodszych dzieci?
-
Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?
Mogłoby się wydawać, że tak banalna czynność, jak wydmuchiwanie nosa, nikomu nie powinna sprawiać trudności i nie wymaga żadnej specjalnej nauki. Tymczasem dla dzieci jest to naprawdę trudne! Niejednokrotnie męczą się z katarem, zawartość noska zwisa do samej szyi, ale jedyne, co potrafią, to wytrzeć ją chusteczką. Jak nauczyć dziecko smarkać?
-
Mleko modyfikowane dla alergika
Nawet wybór najlepszego na rynku mleka modyfikowanego dla niemowlaka nie gwarantuje, że będzie ono dla niego odpowiednie. Nie sposób bowiem przewidzieć reakcji organizmu, a alergia może pojawić się zawsze. Co zrobić, jeśli mleko modyfikowane dla niemowląt uczula dziecko? Jak wybrać zamiennik i na co zwracać uwagę?
-
Suche plamy na skórze u dziecka – czego są objawem?
Skóra dziecka, tak samo jak skóra dorosłych, od urodzenia pełni dwie role Pierwszą jest ochrona organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, a drugą stanowi odbieranie bodźców. Jednocześnie, jest przy tym niezwykle delikatna i wrażliwa, podatna na uszkodzenia i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Czasem, niestety, na gładziutkiej i miękkiej skórze maluszka pojawiają się skazy w postaci suchych, zaczerwienionych plam. Co mogą oznaczać i czy powinny budzić niepokój?